Ohlédnutí za dvacátým ročníkem festivalu Týden vědy a techniky
09. 11. 2020
Ačkoli letošní, jubilejní ročník Týdne vědy a techniky připravil pro organizátory festivalu nejednu výzvu, vědecká pracoviště se s nimi vypořádala se ctí. Pro fanoušky poznání ve všech jeho podobách přichystala besedy, přednášky, projekce filmů, science show, či dokonce virtuální procházky.
Ústavy Akademie věd ČR se ke ztíženým podmínkám postavily čelem a navzdory epidemii uspořádaly pro příznivce vědy a poznání i letos bohatý program. Jejich úsilí ocenila v úvodním rozhovoru k festivalu předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová: „Většina aktivit byla převedena do online prostředí, virtuální byly dokonce i dny otevřených dveří.“ Jak také podotkla, není sice nad přímou komunikaci, přesto má online jednu nepopiratelnou výhodu – přednášku je možné zhlédnout i dodatečně, tedy ve chvíli, kdy vám to vyhovuje, máte na ni čas a klid.
Proč je důležitá popularizace vědy a jaký myšlenkový odkaz po sobě zanechal nedávno zesnulý bývalý předseda Akademie věd Rudolf Zahradník, jemuž byl letošní ročník festivalu věnován? I o tom si Eva Zažímalová povídala moderátorkou a herečkou Janou Plodkovou.
Během Týdne vědy a techniky dostala prostor mimořádně zajímavá témata. Na nebezpečnou výpravu do jádra hnízda divokých sršní diváky pozval Václav Krištůfek z Biologického centra AV ČR. Vyzbrojen ochranným oblekem se vydal napospas tisícovce okřídlených jedinců, kteří jsou navzdory obecné představě velice prospěšným hmyzem. Z čeho si staví hnízda, kdo je ohrožuje a jak se chovat v jejich přítomnosti? Nenechte si ujít film se žluto-černým predátorem v hlavní roli.
Letos si připomínáme šedesát let od objevu jednoho z nejužitečnějších vynálezů. V roce 1960 spatřil světlo světa první laser. Dnes má široké využití – od lékařství přes průmysl až po vědu. Jak dlouhá byla cesta paprsku světla k úspěchu v těchto odvětvích? A co Bedřicha Rusa z Fyzikálního ústavu AV ČR láká na výzkumu laseru? Poslechněte si v přednášce z vrcholně moderního výzkumného centra ELI Beamlines a v následné besedě.
Jak se Češi vyrovnali s epidemií koronaviru v souvislosti s jídlem? Změnilo se nějak naše nákupní chování nebo výběr receptů? A jak by na nové podmínky mohly či měly reagovat obchody? Z malebného brněnského pracoviště Ústavu geoniky AV ČR hovořila Barbara Duží mimo jiné o tom, jak se proměňuje postoj Čechů k zahrádkaření, pěstování zeleniny či ovoce a využívání vlastních výpěstků v domácí kuchyni.
Znáte jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR a víte, že jim můžete poslat svůj dotaz? Podívejte se, jak na to. Byl justiniánský mor ve své době katastrofou, anebo běžnou záležitostí? Tyto přednášky, ale i další zajímavá témata najdete na facebookové stránce Akademie věd ČR nebo přímo na webu festivalu Týden vědy a techniky.
Připravila: Jana Bečvářová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Přečtěte si také
- A / Magazín o vůni a pachu, korupci v Česku, sopkách a implantátech budoucnosti
- Začíná festival Týden AV ČR: prohlídky laboratoří, výstavy a science shows
- Startují registrace Otevřené vědy. Studenti se mohou hlásit během listopadu
- Stáže Otevřené vědy slaví 20 let. Jaké jsou zkušenosti současných stážistů?
- Časopis A / Easy: Příběh peněz, výročí Jana Žižky a vše o zimním spánku
- Otrávená půda i uhynulí delfíni. Dopady války na přírodu Ukrajiny jsou enormní
- Prohlídky laboratoří, výstavy a science shows. Týden AV ČR zveřejnil program
- Škola českého jazyka a literatury: také pedagogové se chtějí vzdělávat
- Akademie věd zabodovala v prestižních soutěžích Fenix Awards a Zlatý středník
- Stáhni apku a projdi se středověkou Prahou na výstavě Cesta do historie