Čelíme 30 let po revoluci krizi liberální demokracie? Ptá se konference
07. 11. 2019
K výročí revolučních událostí roku 1989 se dnes vztahujeme úplně jinak než před 10 nebo 20 lety. Hovoří se o promarněných příležitostech a globální krizi liberálních demokracií. Je pro současný svět stále relevantní odkaz roku 1989? Přežívají jeho ideje? A jaký je význam rozpadu bipolárního světa z globálního hlediska? I těmto otázkám se věnují účastníci třídenní mezinárodní konference Demokratická revoluce 1989 – třicet let poté. Ve středu začala v Senátu Parlamentu ČR.
Konferenci, kterou pořádá předseda senátu Jaroslav Kubera ve spolupráci s Ústavem pro soudobé dějiny AV ČR a Ústavem pro studium totalitních režimů, zahájila předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová osobní vzpomínkou na podzim 1989. „Bylo cítit, že se situace mění, že se lidé přestávají bát. Přesto jsme nevěděli, jestli skutečně může dojít ke změně, zprvu jsme vše sledovali s údivem, pak s velkým nadšením,“ řekla Eva Zažímalová. Podle ní je důležité připomínat celou trajektorii vývoje včetně předchozích událostí po roce 1968 a uvědomovat si, že svoboda není samozřejmostí a je pevně spjata s odpovědností.
Předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová uvádí konferenci o 30. výročí revoluce roku 1989.
Krize liberální demokracie
Konference začala ve středu odpoledne úvodním panelem nazvaným Od krize komunistické diktatury ke krizi liberální demokracie (1989–2019). Maďarská socioložka Ágnes Gagyi zmiňovala v této souvislosti velkou sociální polarizaci, k níž po roce 1989 v některých zemích východní Evropy došlo. Slovenská politoložka Dagmar Kusá pak popsala rozčarování, které cítí Slováci ze současného státu prorostlého mafiánskými vztahy. Průzkumy veřejného mínění jak na Slovensku, tak v Česku pak dosvědčují, že se skutečně nemalá část obyvatelstva necítí v současném světě dobře a vzpomíná na předlistopadové časy s nostalgií.
Jenže děje se současná eroze liberální demokracie navzdory ideálům sametové revoluce, anebo je logickým důsledkem celého třicetiletého vývoje? Například zapojení oligarchů do politiky: je specifikem východní Evropy a dědictvím komunistické minulosti, anebo jde o trend, který pozorujeme i v západní Evropě a Spojených státech? „Jsou tendence dávat do souvislosti současný stav s tím, co u nás bylo před 30 lety, jenže ono to možná souvisí jen okrajově. Daleko spíše jde o to, že jsme se připojili ke globálnímu systému, který je teď v krizi,“ řekl politolog Pavel Barša.
Rok 1989 z globální perspektivy
Cílem třídenní konference je co nejvíce otevřít perspektivu pohledu na osmdesátý devátý, neomezit se jen na český, případně slovenský kontext. Mezi mluvčími jsou proto například historik David Pristland z Oxfordu nebo historici James Mark a Ljubica Spaskovska z univerzity v Exeteru (a mnozí další).
„Je jasné, že pohledy jsou úplně jiné. Míváme tendenci zkoumat hlavně interakci východ-západ, ale globální pohled je velmi důležitý, například pro chudé země globálního jihu (dříve označované jako země třetího světa, pozn. redakce) znamenal rok 89 často spíše katastrofu než něco pozitivního, protože přestaly těžit výhody z bipolárního rozdělení světa,“ zmínil Michal Kopeček z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.
Bližší informaci o konferenci lze najít na webových stránkách Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR a také na webu Senátu PČR, který zajišťuje živé vysílání.
Připravila: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Přečtěte si také
- Před 600 lety zemřel husitský vojevůdce Jan Žižka. Jeho příběh dodnes budí vášně
- Jak pečovat o židovské hřbitovy? Odpovědi hledali odborníci na kolokviu
- Země nikoho. Historik odkrývá méně známou kapitolu dějin holokaustu
- Ženy, sex a rodina za komunismu. V čem jsme byli pokrokoví a v čem zpátečničtí?
- Vědci zrestaurovali unikátní nález luxusních předmětů z doby stěhování národů
- Na vlně retra: výročí metra, historie smažáku, céčka a dovolená embéčkem
- Skrytými místy Pražského hradu provede zájemce nová mobilní aplikace
- Olympijské hry jsou svátkem sportu ve stínu politiky a vlivu byznysu
- Příběhy zašité v minulosti. Co lze vyčíst z archeologického textilu?
- Začíná dostavba Pražského okruhu, lokalitu prozkoumají archeologové
Historické vědy
Vědecká pracoviště
- Archeologický ústav AV ČR, Brno
Archeologický ústav AV ČR, Praha
Historický ústav AV ČR
Masarykův ústav a Archiv AV ČR
Ústav dějin umění AV ČR
Ústav pro soudobé dějiny AV ČR
Úkolem ústavů této sekce je výzkum českých dějin v mezinárodním kontextu. Dva archeologické ústavy (v Praze a v Brně) se věnují pravěkým a středověkým dějinám Čech, resp. regionu středního Podunají od paleolitu po období Velké Moravy. Kromě tradičních metod a záchranného terénního výzkumu se rozvíjí i prostorová archeologie. Historický výzkum, který je rovněž zastoupen dvěma ústavy, se zabývá vybranými kapitolami českých dějin od raného středověku. Souhrnným rozsáhlým projektem je zde příprava Biografického slovníku českých zemí. Pro novější období a zejména pro zmapování klíčových událostí v letech 1938-45, 1948 či 1968 je důležité kritické publikování dříve nepřístupných pramenů. Do této sekce se soustřeďuje i studium dějin vědy, vědeckých institucí i významných osobností vědy. Uměnovědné bádání se soustřeďuje na dokončení mnohasvazkových Dějin českého výtvarného umění a na Topografii uměleckohistorických památek. Posláním Masarykova ústavu a Archivu AV ČR je vedle výzkumu a ochrany pramenné základny k dějinám vědy a kultury v českých zemích obecně i specifický výzkum spisů prvního prezidenta naší republiky a jejich kritické vydávání. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 410 zaměstnanci, z nichž je asi 240 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.