Nová webová aplikace Evalvis 17+ vizualizuje hodnocení výzkumných organizací
09. 05. 2019
Badatelé z Kabinetu pro studium vědy, techniky a společnosti Filosofického ústavu AV ČR naprogramovali aplikaci, která umožňuje vizualizovat data z hodnocení výzkumných organizací podle metodiky 2017+. Navázali tak na předchozí debaty, během nichž zaznamenali potřebu například Akademie věd ČR či Grantové agentury ČR vylepšit přístup k datům o české vědě.
Aplikace Evalvis 17+ umožňuje kromě usnadnění přístupu k informacím za jednotlivé instituce a obory také jejich vzájemné srovnávání. Ukazuje tedy i nový rozměr dat, jež byla k hodnocení použita. Uživatelé se mohou například podívat, jak si v daném oboru vedou nejproduktivnější instituce. V některých oborech se zjištěné pořadí ale může velmi snadno změnit – stačí změnit parametry datového filtru nebo zúžit skóre a pořadí může rázem vypadat jinak.
Právě tuto vlastnost, totiž možnost měnit pomocí několika kliknutí kritéria pro srovnání, pokládá jeden z autorů aplikace Radim Hladík za její hlavní přínos. „Pořadí výzkumných organizací se často mění, pokud je srovnáváme podle absolutních počtů, relativních počtů, podílu v horní polovině AIS nebo SJR nebo v horním decilu. Zatímco v PDF formátu nebo na papíře mohou tyto míry působit jako definitivní a jednoznačné, aplikace Evalvis díky interaktivitě přináší do jejich vnímání kritický prvek.“
Radim Hladík nechce tvrdit, že srovnávání nemá smysl, ani vše relativizovat: „Chci jen připomenout, že interpretace výsledků a zdůvodnění použitých kritérií – proč právě tato čísla, a nikoli jiná – jsou vždy nezbytnou součástí práce s daty.“
Aplikace je postavena na datech z hodnocení vědy a výzkumu podle Metodiky M17+ v rámci Modulu 2, které realizovala Rada pro výzkum, vývoj a inovace pro jednotlivé výzkumné organizace.
Výsledky a podklady pro hodnocení byly zveřejněny formou zazipovaných souborů, které je potřeba stáhnout a otevřít v kancelářských programech pro každou organizaci zvlášť. Nová aplikace nabízí způsob, jak většinu informací z hodnocení snadno zobrazit ve sloupcovém grafu po zadání několika datových a vizualizačních filtrů.
Uživatelé tak mají snadný přístup k údajům, které v hodnoticích zprávách sdělují „Členění výsledků podle oborové příslušnosti časopisů, ve kterých byly zveřejněny“ nebo „Rozložení četností a procentních podílů oborově členěných výsledků v prvním decilu a v kvartilech mezinárodního pořadí časopisů dle AIS“.
K dispozici jsou také údaje o jednotlivých oborech, respektive o výsledcích jednotlivých výzkumných organizací podle oborů. Uživatel si navíc může vybrat, zda chce vidět data podle databáze Web of Science a její metriky významnosti časopisů (AIS – Article Influence Score) nebo na základě databáze Scopus a metriky SJR (SCImago Journal Rank), která nabízí širší pokrytí společensko-vědních a humanitních oborů.
Motivací pro vznik aplikace byl také soubor podobných aplikací z dílny IDEA při CERGE-EI. Filosofický ústav AV ČR rozvíjí oblast digitálních humanitních věd, nově zveřejněná data tak poskytla příležitost pokusit se vyvinout aplikaci s novou perspektivou.
Připravili: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, a Radim Hladík, Filosofický ústav AV ČR
Foto: Stanislava Kyselová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Přečtěte si také
- Krym jako křižovatka světů i ztracený ráj, nyní 10 let pod ruskou nadvládou
- Pohádky: bylo nebylo aneb od lechtivých příběhů k povídání pro děti
- Do češtiny přeložený cestopis z 10. století odkrývá málo známou minulost
- V Řecku si připadáte jako na horské dráze, říká Pavla Drápelová Gkantzios
- Vnímání času, vědomí a umělá inteligence. Co spojuje psychology a filozofy?
- Superhrdinové existovali ve vyprávění od nepaměti, říká Markéta Kulhánková
- Romský Atlantik: Jak žijí a jací jsou Romové v Brazílii, Angole a jinde?
- Zpěv a tanec vídeňských Čechů souvisejí i se vztahem ke kořenům, ukazuje kniha
- Jazykovědkyně Michaela Lišková zkoumá neologismy: Nová slova patří mladým
- Stěny Kateřinské jeskyně pokrývají pravěké kresby, co o nich vědci zjistili?
Humanitní a filologické vědy
Vědecká pracoviště
- Etnologický ústav AV ČR
Filosofický ústav AV ČR
Orientální ústav AV ČR
Slovanský ústav AV ČR
Ústav pro českou literaturu AV ČR
Ústav pro jazyk český AV ČR
Výzkumné projekty ústavů této sekce mají rovněž význam pro celonárodní kulturu a vzdělanost. V literární vědě je třeba nově zpracovat poválečné období české literatury, včetně literatury nezávislé. Naproti tomu klasická studia se soustřeďují na latinské písemnictví v našich zemích a na soupis našich literárních památek do r. 1800. Jazykověda se orientuje na výzkum národního jazyka a jeho historického vývoje v jeho spisovné i nespisovné podobě. Pozornost filozofie je upřena ke studiu filozofických směrů 20. století - k fenomenologii, filozofii existence, ale i k analytické filozofii a teorii vědy - stejně jako k odkazu myslitelů jako J. A. Komenský či J. Patočka. Literatura a jazyky slovanských zemí jsou předmětem naší slavistiky. Orientalistika, která má u nás dlouhou tradici, se věnuje studiu orientálních jazyků, dějinám a kultuře Předního východu, Indie, Číny a arabského světa. Etnografie a folkloristika se vedle tradičních témat hmotné a duchovní lidové kultury zabývá i aktuálními problémy etnických studií emigrace a reemigrace i adaptací jiných etnik v českém prostředí. Rovněž výzkum české hudební kultury je příspěvkem této sekce k poznání a ochraně našeho kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 360 zaměstnanci, z nichž je asi 250 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.