Akademie věd rozvíjí kooperaci s přední francouzskou vysokou školou INSA Lyon
29. 11. 2019
Memorandum o porozumění mezi Akademií věd a francouzským Institut National des Sciences Appliquées Lyon (INSA Lyon) podepsal včera místopředseda AV ČR Jan Řídký. Cílem Memoranda je podporovat a rozvíjet možnosti spolupráce na poli vědy a vzdělávání mezi Českou a Francouzskou republikou, a to jak mezi vědci, tak mezi studenty – formou vzájemné výměny informací, znalostí a podpory excellence.
Možnosti nové mezinárodní vědecké spolupráce Akademie věd se špičkovými francouzskými výzkumníky se rozšiřují. Vedle osvědčené francouzsko-české platformy CEFRES, která v Čechách rozvíjí své aktivity již téměř tři desetiletí, se včera – zejména pro aplikovanou vědu a technické obory výzkumu – otevřely nové příležitosti.
Místopředseda a člen Akademické rady AV ČR Jan Řídký podepsal Memorandum o spolupráci s přední francouzskou technickou vysokou školou, Institut National des Sciences Appliquées Lyon (INSA Lyon). Podpisu memoranda, na něž budou navazovat projekty a výzkumné i vzdělávací aktivity jednotlivých pracovišť Akademie věd, se zúčastnili také členové Akademické rady Hana Sychrová a Pavel Krejčí, který byl iniciátorem této unikátní spolupráce. Na dalších pět let, po něž bude Memorandum platné, se tak mohou čeští vědci, ale i postdoktorandi chopit šance těsně spolupracovat s institucí, která disponuje 23 výzkumnými laboratořemi s více než 680 výzkumníky a až 650 postdoktorandy.
První kroky vznikajících společných aktivit se přitom odehrály již tento týden, kdy francouzská delegace z INSA Lyon navštívila Ústav informatiky AV ČR, Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, Ústav termomechaniky AV ČR a Ústav teorie informace a automatizace AV ČR.
Institut National des Sciences Appliquées Lyon (INSA Lyon) byl založen v roce 1957 a je nejstarší a největší ze skupiny šesti francouzských vysokých škol, vytvářející společně síť technického vzdělávání INSA. Tato skupina vysokých škol dohromady sdružuje až 80 000 diplomovaných inženýrů a 5 000 absolventů doktorandského studia. Z celkového počtu 5 400 studentů pochází třetina ze zahraničí.
Na fotografii (zleva) Arnaud Heibig, Damien Fabrègue, Marie-Christine Baietto, INSA Lyon, Jan Řídký, Hana Sychrová, Pavel Krejčí, AV ČR
Připravila: Denisa Jetelinová, Odbor mezinárodní spolupráce Kanceláře AV ČR, ve spolupráci s Markétou Růžičkovou, Odbor mediální spolupráce Kanceláře AV ČR
Foto: Josef Landergott, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Přečtěte si také
- Vidět znamená věřit. Altermagnetismus dokazují první mikroskopické snímky
- Epileptický záchvat nepřichází vždy zčistajasna, říká Jaroslav Hlinka
- V Praze odstartovala největší mezinárodní konference o materiálovém modelování
- Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
- Tuk je možné vydolovat i z tisíce let staré keramiky, říká Veronika Brychová
- Svérázná říše umělé inteligence. Máme se jako lidstvo bát, nebo být nadšení?
- Přelomové datování. První lidé přišli do Evropy už před 1,4 milionu let
- Přitažlivá nepřitažlivost. Vědci experimentálně potvrdili novou formu magnetismu
- Krása neviditelného krystalu. Jak se zkoumá skrytý svět atomů a molekul
- Planetky neboli asteroidy: jak pomáhají vědcům při dobývání a výzkumu vesmíru
Matematika, fyzika a informatika
Vědecká pracoviště
- Astronomický ústav AV ČR
Fyzikální ústav AV ČR
Matematický ústav AV ČR
Ústav informatiky AV ČR
Ústav jaderné fyziky AV ČR
Ústav teorie informace a automatizace AV ČR
Fyzikální výzkum pokrývá široké spektrum problémů, od základních složek hmoty a fundamentálních přírodních zákonů, zahrnující i zpracování dat z velkých urychlovačů, až po fyziku plazmatu při vysokých tlacích a teplotách, fyziku pevných látek, nelineární optiku a jadernou fyziku nízkých a středních energií. Astrofyzikální výzkum se soustřeďuje na výzkum Slunce – především erupcí, na dynamiku těles slunečního systému a na vznik hvězd a galaxií. V matematice a informatice se studují jak vysoce abstraktní disciplíny jako logika a topologie, tak i statistické metody a diferenciální rovnice a jejich numerická řešení. Přitom i čistě teoretické výzkumy v oblastech, jakou jsou např. neuronové sítě, optimalizace a numerické modelování, bývají často motivovány konkrétními problémy nejen v přírodních vědách. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1600 zaměstnanci, z nichž je asi 630 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.