Zahlavi

Česká republika a Maďarsko iniciují platformu V4 pro energetický výzkum

16. 07. 2019

Místopředseda Akademie věd ČR Jan Řídký se zúčastnil jednání o společné platformě zemí Visegrádské čtyřky (V4) pro energetický výzkum. Tématem byly také inovační strategie a laserové centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech, které si prohlédl maďarský vicepremiér a ministr inovací a technologií Lászlo Palkovics.

Lászlo Palkovics se při své pražské návštěvě dohodl s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem na společné platformě pro energetický výzkum, jadernou energetiku považuje zvláště v kontextu klimaticko-energetické strategie za velmi důležitou. Zdůraznil přitom, že nelze zapomínat ani na obnovitelné zdroje energie a na fakt, že se velkým tématem Evropy stávají bateriové úložiště a jejich podpora.

Oba představitelé se shodli na tom, že v Evropské unii je třeba společně prosazovat zájmy zemí V4, které Česká republika od 1. července předsedá. V rámci českého předsednictví V4 by měla vzniknout společná platforma pro energetický výzkum tak, aby visegrádský region mohl být v čele technologických lídrů v oblasti energetiky.

ELI-visit-19

Maďarský vicepremiér a ministr inovací a technologií Lászlo Palkovics (uprostřed) navštívil ELI Beamlines, vpravo místopředseda AV ČR Jan Řídký

Šance pro evropské vědce na ELI Beamlines

V4 se pod českým vedením chce zaměřit na vědu, výzkum, digitalizaci a umělou inteligenci. Tématem byla evropská výzkumná infrastruktura ELI (Extreme Light Infrastructure). Její český pilíř ELI Beamlines se nachází v Dolních Břežanech u Prahy. „ELI Beamlines začíná nabízet výzkumný prostor a čas na svých zařízeních evropským vědcům a již nyní převažuje poptávka nad nabídkou,“ řekl místopředseda AV ČR Jan Řídký.

Výzkumná infrastruktura ELI zahrnuje několik pracovišť a doplňkových zařízení umístěných na území Česka, Maďarska a Rumunska. Laserové centrum v Dolních Břežanech, které spravuje Fyzikální ústav Akademie věd ČR, se uživatelským experimentům zpřístupnilo v roce 2018. Náklady na vybudování a dokončení konstrukční fáze ELI Beamlines financovaly Evropské strukturální a investiční fondy,  Evropská komise se má prostřednictvím ELI ERIC významně podílet na provozních a reinvestičních nákladech.

Jedním z českých cílů v rámci Inovační strategie je vybudovat v Praze Evropské centrum excelence v oblasti umělé inteligence (AI). Má se napojit na Evropská testovací centra a digitální inovační huby v celé EU, přilákat investory a pomoci tak rozvíjet start-upy a inovativní firmy.

Na titulní fotografii místopředseda AV ČR Jan Řídký a maďarský vicepremiér a ministr inovací a technologií Lászlo Palkovics

Připravil: Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

 

 

Přečtěte si také