Zahlavi

A / Easy: O magii, kouzlech, olympiádě a vztahu punkrocku a chemie

13. 05. 2024

Zdálo by se, že věda a kouzlení nejdou dohromady. Ale možná je to trochu jinak. Nevěříte? Přesvědčte se v aktuálním čísle popularizačního časopisu Akademie věd ČR A / Easy.

2024_05_13_Easy titulka
1/2024 (verze k listování)
1/2024 (verze ke stažení)

O magii, kouzelnících, čarodějnických procesech v historii a vzestupu novopohanského náboženství včetně kultu wicca (čarodějnictví) si přečtěte na str. 24 až 37

Další témata:

Olympiáda ve stínu politiky - Jak souvisí olympijské hry s politikou? A jak se pořádají megaakce v době klimatických změn?

Od punkrocku k chemii - rozhovor s Adélou Šimkovou z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR

Myslet ouf of the box - článek o mladých stážistkách programu Otevřená věda, které se podílejí na neurolingvistickém výzkumu v Psychologickém ústavu AV ČR

Všechna dosavadní čísla časopisu A / Easy a AΩ / Věda pro každého, ale i periodika A / Magazín (dříve A / Věda a výzkum) naleznete na našem webu.

Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Midjourney
Licence Creative Commons Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také

Aplikovaná fyzika

Vědecká pracoviště

Základní fyzikální zákony jsou v ústavech této sekce východiskem pro výzkum nových struktur a makroskopických vlastností pevných látek, tekutin a plazmatu. Studium mikrostruktury a mikroprocesů otvírá cestu k řešení problémů „materiálových věd“, jako jsou např. vlastnosti kompozitních materiálů a konstrukcí, poruchová mechanika a dynamika nebo biomechanika. Modelování prostorově vysoce strukturovaného turbulentního proudění rozličných tekutin, výzkum dynamiky kapalin a plynů biosféry či plazmových technologií jsou často výrazně aplikačně orientované. Studium vysokoteplotního plazmatu se soustřeďuje především na pulsní výkonové systémy a problémy udržení a ohřevu plazmatu v tokamaku. Bádání v oblasti aplikované fyziky má často interdisciplinární charakter a jeho výsledky také nacházejí použití v nejrůznějších oblastech vědy a techniky. Například umělá syntéza přirozené a dobře srozumitelné české řeči je důležitým úkolem v oboru zpracování číslicových signálů. Unikátní přístroje a měřící techniky byly vyvinuty pro spektroskopii a elektronovou mikroskopii živých objektů. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 920 zaměstnanci, z nichž je asi 580 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce