Do Fyziologického ústavu putuje ocenění HR Excellence in Research Award
18. 03. 2019
Fyziologický ústav AV ČR rozšířil úzkou skupinu vědeckých a univerzitních pracovišť oceněných významným evropským certifikátem HR Excellence in Research Award. Evropská komise tuto cenu uděluje pracovištím, která se výrazně zasazují o zlepšování strategie lidských zdrojů a zaručování profesionálních a etických pracovních podmínek.
Prestižním titulem HR Excellence in Research Award se v Evropě může pyšnit okolo 460 vědeckých či univerzitních ústavů, ale v České republice jím byla oceněna zatím jen hrstka zaměstnavatelů. Fyziologický ústav je přitom již třetím pracovištěm Akademie věd, kterému se toto ocenění podařilo získat. V lednu letošního roku ho vydobyl Ústav fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského, v únoru pak Biologické centrum AV ČR.
Kvalitní pracovníci jsou ve vědě nepostradatelní
„Uvědomujeme si nepostradatelnou roli kvalitních lidí pro výsledky vědecké práce a věříme, že získaný certifikát nám pomůže tyto lidi přilákat a udržet,“ říká MUDr. Jan Kopecký, DrSc., ředitel Fyziologického ústavu.
Manažer projektu Viktor Kratochvíl dodává: „Máme za sebou úvodní fázi procesu Human Resources Strategy for Researchers (HRS4R), během které jsme provedli analýzu HR prostředí instituce a zvolili oblasti, které je třeba zlepšit, abychom vyhověli principům Evropské charty pro výzkumníky. Jde především o modernizaci náborového procesu, novou definici úlohy personálního oddělení a vypracování plánu kariérního rozvoje. Celkově však lze říci, že již teď tyto principy z velké míry naplňujeme.“
Nově získaná certifikace garantuje potenciálním zaměstnancům Fyziologického ústavu profesionální, přátelské a na etice a transparentnosti založené pracovní prostředí. Pomůže tak ústavu zvýšit šance především při získání renomovaných zahraničních expertů, kteří jsou klíčoví pro další rozvoj jeho výzkumných aktivit.
Další informace:
Schéma získávání a potvrzování ocenění
Více informací o certifikaci HR Exellence in Research
Výzva MŠMT k rozvoji kapacit pro výzkum a vývoj
Související články:
Heyrovského ústav je prvním pracovištěm Akademie věd s titulem HR Award
Biologické centrum získalo evropský certifikát pro oblast lidských zdrojů
Předsedkyně AV ČR navštívila Fyziologický ústav
Připravil: Milan Pohl, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR, ve spolupráci s Dianou Moosovou, Fyziologický ústav AV ČR
Přečtěte si také
- Vědecká rada na návštěvě v Dolních Břežanech
- Akademický sněm uvítal navýšení rozpočtu. „Je to pozitivní zpráva,“ řekla předsedkyně
- Odborníci hovořili o potenciálu a rizicích genetických modifikací
- ČR hostila 68. plenární zasedání ESFRI
- Potřebujeme ucelenou strategii pro boj se suchem, shodují se čeští odborníci
- Bez omezení benzinové a naftové dopravy nelze splnit cíle Pařížské dohody
- Kosti dokážou to, co kůže a krev. Unikátní výzkum publikoval časopis Nature
- Nová databáze DNA představuje vzorky ze starodávných lidských populací
- AV ČR vydala stanovisko k evropskému rámcovému programu Horizon Europe
- Cesta do budoucnosti transferu technologií. Část druhá – Los Angeles
Aplikovaná fyzika
Vědecká pracoviště
- Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR
Ústav fyziky materiálů AV ČR
Ústav fyziky plazmatu AV ČR
Ústav přístrojové techniky AV ČR
Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR
Ústav termomechaniky AV ČR
Základní fyzikální zákony jsou v ústavech této sekce východiskem pro výzkum nových struktur a makroskopických vlastností pevných látek, tekutin a plazmatu. Studium mikrostruktury a mikroprocesů otvírá cestu k řešení problémů „materiálových věd“, jako jsou např. vlastnosti kompozitních materiálů a konstrukcí, poruchová mechanika a dynamika nebo biomechanika. Modelování prostorově vysoce strukturovaného turbulentního proudění rozličných tekutin, výzkum dynamiky kapalin a plynů biosféry či plazmových technologií jsou často výrazně aplikačně orientované. Studium vysokoteplotního plazmatu se soustřeďuje především na pulsní výkonové systémy a problémy udržení a ohřevu plazmatu v tokamaku. Bádání v oblasti aplikované fyziky má často interdisciplinární charakter a jeho výsledky také nacházejí použití v nejrůznějších oblastech vědy a techniky. Například umělá syntéza přirozené a dobře srozumitelné české řeči je důležitým úkolem v oboru zpracování číslicových signálů. Unikátní přístroje a měřící techniky byly vyvinuty pro spektroskopii a elektronovou mikroskopii živých objektů. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 920 zaměstnanci, z nichž je asi 580 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.