Zahlavi

I letos měla Akademie věd svého zástupce na setkání s nobelisty v Lindau

21. 08. 2024

Když se sejde 37 nositelů Nobelovy ceny s více než 630 mladými vědci na jednom místě, výsledkem jsou nové poznatky i nezapomenutelné zážitky. Tolik badatelských hvězd letos hostilo jihoněmecké město Lindau. Akce Lindau Nobel Laureate Meetings umožňuje každoročně mladým vědcům a vědkyním nejen získávat vědomosti a načerpat inspiraci, ale také navázat kontakty, které budou klíčové pro jejich kariéru.

Na 73. setkání v bavorském městě Lindau, které se věnovalo fyzice, reprezentoval Akademii věd ČR Petr Veřtát z Fyzikálního ústavu AV ČR. Kromě přednášek nobelistů a dalších vědců navštěvoval také workshopy či panelové diskuze. „Za svou kariéru jsem se zúčastnil okolo deseti mezinárodních konferencí světového formátu, některé čítaly i tisíce účastníků. Dosud jsem se ale nesetkal s tak vřelou atmosférou jako v Lindau,“ vyzdvihuje.

Přívětivost účastníků zároveň otevřela dveře potenciální spolupráci. „Navázal jsem kontakt s perspektivními vědci a seznámil se s nositeli Nobelovy ceny za fyziku. S nimi jsem diskutoval některé své výsledky a problémy v oboru,“ podotýká. „Navíc jsem nyní členem komunity Lindau Alumni Network a kdokoli z ní se na mě může obrátit.“ Komunita propojuje účastníky minulých setkání a umožňuje jim například najít partnera pro vědeckou spolupráci. Členové se zároveň mohou účastnit dalších akcí, například workshopů, seminářů nebo schůzek s nobelisty.

Pochvalu podle Petra Veřtáta zasluhují i organizátoři. „Jedinou chybou bylo, že se člověk nedokázal rozdvojit až roztrojit, aby se zúčastnil některých souběžných diskusí či setkání,“ dodává.


Tématem letošního setkání v Lindau byla fyzika.

Setkání, které změní kariéru
Petr Veřtát byl jedním ze čtyř českých vědců, kteří se letošní akce v Lindau zúčastnili. Badatele nominuje do užšího výběru akademický partner Lindau Meetings – v Česku je jím Akademie věd ČR. Příští léto se konají setkání v Lindau dvě, zaměří se na chemii a ekonomiku.

Zájemci naleznou informace, jak se dostat mezi „vyvolené“ účastníky a reprezentovat tak své pracoviště a českou vědu, na webových stránkách akce. Chemici a chemičky vysokoškoláci a postdoktorandi do pěti let od získání doktorského titulu se na setkání mohou těšit tradičně na přelomu června a července, ekonomové a ekonomky, kteří nejsou starší 35 let, na konci srpna.

Výzvu k podání přihlášky obdrží ústavy Akademie věd ČR a univerzity v polovině září. Kromě životopisu přikládají zájemci o účast do přihlášky až dva doporučující dopisy instituce, která je nominuje.

Petr Veřtát potvrzuje, že setkání s nobelisty a nadějemi oboru z celého světa jednoznačně ovlivní další profesní růst účastníků: „Člověka ale nakonec tolik neposouvají vědecká témata nobelistů, jako spíše životní postoje a zkušenosti lidí, kteří něco dokázali.“

Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Archiv Lindau Nobel Laureate Meetings

Licence Creative Commons Text je uvolněn pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také

Chemické vědy

Vědecká pracoviště

Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce