Zahlavi

Vladislav Krzyžánek povede Evropskou mikroskopickou společnost

30. 08. 2024

Vedoucí výzkumné skupiny Ústavu přístrojové techniky AV ČR Vladislav Krzyžánek byl 29. srpna 2024 zvolen prezidentem Evropské mikroskopické společnosti. Stalo se tak na odborné konferenci této společnosti v Kodani.

„Doufám, že zkušenosti, které mám z vedení Československé mikroskopické společnosti, využiju i v Evropské mikroskopické společnosti. Je to pro mě i naše pracoviště velká čest,“ říká Vladislav Krzyžánek, který je vedoucím skupiny Mikroskopie pro biomedicíny. V ní zkoumá biomedicínské vzorky pomocí elektronových mikroskopů. Vladislav Krzyžánek stojí i v čele Československé mikroskopické společnosti. Je prvním zástupcem zemí východní a střední Evropy, který se prezidentem Evropské mikroskopické společnosti stal.

Evropská mikroskopická společnost sdružuje vědce a inženýry, kteří se zaměřují na optickou i elektronovou mikroskopii a další pokročilé metody vizualizace vzorků. Zastřešuje národní organizace a reprezentuje špičku tohoto oboru v Evropě. Výbor, jemuž Vladislav Krzyžánek nově předsedá, rozhoduje o chodu společnosti – například o udělování cen EMS (hlavní cenu letos na kongresu v Kodani získal Tomáš Čižmár) nebo stipendiích pro studenty evropských mikroskopických společností.

Připravil: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Martina Fišerová, JIC

Přečtěte si také

Chemické vědy

Vědecká pracoviště

Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce