Zahlavi

Apokalypsa získala 1. místo v soutěži Nejkrásnější české knihy 2023

13. 06. 2024

Doprovodná publikace, kterou vydala Západočeská galerie v Plzni s nakladatelstvím Artefactum k výstavě „…a viděl jsem nové nebe a novou zemi…“ Apokalypsa a  umění v českých zemích, si ze včerejšího slavnostního vyhlášení soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2023 odnesla nejvyšší ocenění v kategorii Katalogy. Odborná porota ocenila originální výtvarné zpracování grafiček Adély Svobodové a Terezy Hejmové.

Katalog „…a viděl jsem nové nebe a novou zemi…“ Apokalypsa a umění v českých zemích byl koncipován jako doprovodná publikace ke stejnojmenné výstavě, která probíhala v Západočeské galerii v Plzni od října 2023 do března 2024. Kolektiv autorů z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR se na výstavě i v katalogu zabýval širokou škálou inspirací biblickým textem Zjevení sv. Jana, zvaným Apokalypsa, ve výtvarném umění, hudbě a literatuře v českých zemích od středověku až do současnosti.

Slavnostní vyhlášení soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2023 proběhlo ve středu 12. června na půdě Technologického centra Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Odborná komise se v hodnocení zaměřuje na celkový design knihy, písmo, obálku, ilustrace a propojení výtvarné stránky s textem. Katalog „…a viděl jsem nové nebe a novou zemi…“ Apokalypsa a umění v českých zemích zpracovaly zkušené a nejednou oceněné grafičky Adéla Svobodová a Tereza Hejmová, se kterými Západočeská galerie v Plzni nespolupracovala poprvé. Adéla Svobodová je podepsána například nad katalogy k výstavám Kubišta – Filla. Plzeňská disputace; Z akademie do přírody, společně pak vytvořily publikaci k výstavám Jdi na venkov! a Palmy na Vltavě.

Západočeská galerie v Plzni je jedinou krajskou galerií v ČR, která má statut výzkumné organizace. Tomu je přizpůsobena také naše výstavní a publikační dramaturgie, zaměřená na velké badatelské projekty, které realizujeme ve spolupráci s předními odbornými pracovišti v ČR. Výsledkem tohoto úsilí je i publikace …a viděl jsem nové nebe a novou zemi. Apokalypsa a umění v českých zemích, kterou naše instituce připravila k vydání ke stejnojmenné výstavě ve spolupráci s Ústavem dějin umění AV ČR. Nicméně náš hlavní dík patří oběma autorkám grafického designu Tereze Hejmové a Adéle Svobodové, kterým vděčíme za originální podobu této publikace,“ shrnuje ředitel Západočeské galerie v Plzni  Roman Musil.

Spolupráce mezi Západočeskou galerií v Plzni a Ústavem dějin umění AV ČR je dlouhodobou záležitostí a přinesla již řadu úspěšných výstavních a knižních projektů. „Je radost spolupracovat s profesionálním a spolehlivým partnerem, od kterého přesně víte, co očekávat. Západočeská galerie je jedním z nich. Zároveň je skvělé realizovat krásné publikace s profesionálními, kreativními a komunikaci otevřenými grafičkami, k nimž Adéla Svobodová a Tereza Hejmová jednoznačně patří,“ podotýká ředitel Ústavu dějin umění AV ČR Tomáš Winter.

Obálka ke katalogu
Ukázka z oceněného katalogu k výstavě „…a viděl jsem nové nebe a novou zemi…“ Apokalypsa a umění v českých zemích


 „… a viděl jsem nové nebe a novou zemi…“ Apokalypsa a umění v českých zemích

Autoři: Lenka Bydžovská, Sylva Dobalová, Stanislava Fedrová, Tadeáš Kadlec, Kateřina Kubínová, Martin Mádl, Pavla Machalíková, Mahulena Nešlehová, Lenka Panušková, Milada Studničková, Štěpán Vácha, Tomáš Winter

Editoři: Kateřina Kubínová, Pavla Machalíková, Tomáš Winter

  • Nakladatel: Západočeská galerie v Plzni ve spolupráci s Artefactum
  • Grafická úprava: Tereza Hejmová, Adéla Svobodová
  • Tisk: Tiskárna Helbich, Brno
  • Vazba: měkká
  • Rok vydání: 2023
  • Počet stran: 319

O soutěži:

Soutěž Nejkrásnější české knihy roku každoročně pořádají Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví / Muzeum literatury. V soutěži o nejlepší knižní design je hodnoceno grafické, ilustrační a polygrafické zpracování knih vydaných v českých nakladatelstvích a vytištěných v českých tiskárnách vždy za poslední kalendářní rok (rozhoduje údaj v tiráži).

Oceněné knihy jsou prezentovány v Muzeu literatury, na veletrhu Svět knihy, festivalu LITR Olomouc, přehlídce Designblok, na výstavách v Moravské galerii v Brně, v Husitském muzeu v Táboře, v Českých centrech atd. Také se účastní soutěže o nejlepší knižní design světa (Best Book Design from all over the World), mezinárodních veletrhů a výstav.

TZ ke stažení zde.

Historické vědy

Vědecká pracoviště

Úkolem ústavů této sekce je výzkum českých dějin v mezinárodním kontextu. Dva archeologické ústavy (v Praze a v Brně) se věnují pravěkým a středověkým dějinám Čech, resp. regionu středního Podunají od paleolitu po období Velké Moravy. Kromě tradičních metod a záchranného terénního výzkumu se rozvíjí i prostorová archeologie. Historický výzkum, který je rovněž zastoupen dvěma ústavy, se zabývá vybranými kapitolami českých dějin od raného středověku. Souhrnným rozsáhlým projektem je zde příprava Biografického slovníku českých zemí. Pro novější období a zejména pro zmapování klíčových událostí v letech 1938-45, 1948 či 1968 je důležité kritické publikování dříve nepřístupných pramenů. Do této sekce se soustřeďuje i studium dějin vědy, vědeckých institucí i významných osobností vědy. Uměnovědné bádání se soustřeďuje na dokončení mnohasvazkových Dějin českého výtvarného umění a na Topografii uměleckohistorických památek. Posláním Masarykova ústavu a Archivu AV ČR je vedle výzkumu a ochrany pramenné základny k dějinám vědy a kultury v českých zemích obecně i specifický výzkum spisů prvního prezidenta naší republiky a jejich kritické vydávání. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 410 zaměstnanci, z nichž je asi 240 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce