Zahlavi

CzechGlobe získal certifikaci ISO 27001. Pomůže mu získat nové projekty

16. 05. 2024

Ústav výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe) dosáhl významného milníku – jako první z ústavů Akademie věd ČR získal certifikaci ISO 27001, což je mezinárodní norma pro systémy managementu informační bezpečnosti. Toto ocenění je nejen uznáním vysoké úrovně zabezpečení dat a informačních systémů ústavu, ale také klíčovým prvkem pro další rozvoj jeho výzkumných aktivit.

„Certifikace ISO 27001 je globálně uznávaným standardem, který stanovuje požadavky na zabezpečení a ochranu informací. Pro vědecké instituce je zvláště důležitá, protože zajišťuje, že všechna cenná aktiva, včetně výzkumných dat a osobních údajů, jsou chráněné proti neoprávněnému přístupu i změně. Máme také nastavené postupy pro jejich adekvátní dostupnost,“ říká Aleš Roček, který se na implementaci normy podílel. „Získání této certifikace nejenže zvyšuje důvěru partnerů a financujících organizací. Otevírá také dveře k novým spolupracím a výzkumným projektům, které vyžadují vysokou úroveň informační bezpečnosti,“ zdůrazňuje.

Pro pracoviště, jež se zabývá výzkumem globálních změn, je zajištění ochrany dat klíčové. ISO 27001 umožňuje ústavu efektivněji spravovat a ochraňovat výzkumná data, což přináší zvýšenou integritu a věrohodnost výsledků. „Tato certifikace dále podporuje implementaci nejlepších postupů IT a zlepšuje celkovou IT infrastrukturu ústavu. To je zásadní pro zvládání velkých datových sad, s nimiž se výzkumníci setkávají,“ poznamenal vedoucí oddělení informačních technologií Vladimír Hebelka.  

Podle vědeckého tajemníka Jiřího Kolmana certifikace ISO 27001 přispívá k dalšímu posílení reputace ústavu jakožto excelentního vědeckého centra, které klade důraz na kvalitu a bezpečnost výzkumu. „Tím, že ústav demonstruje schopnosti v oblasti ochrany a správy informací, posiluje pozici v mezinárodním výzkumném prostředí. Umožňuje nám to lépe konkurovat při žádostech o mezinárodní granty a projekty, které často vyžadují striktní dodržování pravidel informační bezpečnosti,“ doplňuje.

Kromě nové certifikace ISO27001 obhájil ÚVGZ i certifikace z předchozích let standardu managementu kvality ISO 9001 a systém environmentálního managementu ISO 14001.

O významu certifikace ISO pro akademická pracoviště se dozvíte více v AB / Akademickém bulletinu z ledna 2023.

Zveřejnila: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím tiskové zprávy
Foto: Shutterstock

Přečtěte si také

Historické vědy

Vědecká pracoviště

Úkolem ústavů této sekce je výzkum českých dějin v mezinárodním kontextu. Dva archeologické ústavy (v Praze a v Brně) se věnují pravěkým a středověkým dějinám Čech, resp. regionu středního Podunají od paleolitu po období Velké Moravy. Kromě tradičních metod a záchranného terénního výzkumu se rozvíjí i prostorová archeologie. Historický výzkum, který je rovněž zastoupen dvěma ústavy, se zabývá vybranými kapitolami českých dějin od raného středověku. Souhrnným rozsáhlým projektem je zde příprava Biografického slovníku českých zemí. Pro novější období a zejména pro zmapování klíčových událostí v letech 1938-45, 1948 či 1968 je důležité kritické publikování dříve nepřístupných pramenů. Do této sekce se soustřeďuje i studium dějin vědy, vědeckých institucí i významných osobností vědy. Uměnovědné bádání se soustřeďuje na dokončení mnohasvazkových Dějin českého výtvarného umění a na Topografii uměleckohistorických památek. Posláním Masarykova ústavu a Archivu AV ČR je vedle výzkumu a ochrany pramenné základny k dějinám vědy a kultury v českých zemích obecně i specifický výzkum spisů prvního prezidenta naší republiky a jejich kritické vydávání. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 410 zaměstnanci, z nichž je asi 240 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce