Zahlavi

Hana Lísalová z Fyzikálního ústavu získala cenu na Cornellově univerzitě v USA

15. 08. 2024

Pod jejím jménem najdete šest patentů, vede vlastní výzkumnou skupiny ve Fyzikálním ústavu AV ČR a její inovativní systém využívá například Ochranná služba Policie ČR při testování potravin na škodlivé látky. Hana Lísalová nyní za své výsledky získala na konferenci v americké Cornellově univerzitě ocenění Mid-career Award.

Výzkum Hany Lísalové a jejího týmu se zaměřuje mimo jiné na inovativní biočipy. Umožňují analyzovat vzorky v jejich původní formě, bez úprav a přečišťování, což je výhodné pro využití v terénu. Biosenzor lze navíc „naladit“ na detekci konkrétního patogenu v potravinách. Jejich výzkumy pomáhaly i při mapování viru SARS-CoV-2.

„Když se nám podařilo odhalit v potravinových vzorcích virus žloutenky, byli jsme nadšeni. V té době propukla koronavirová pandemie a nás napadlo: jestliže jsme schopni detekovat původce hepatitidy A, proč bychom nedokázali vyhledávat SARS-CoV-2?“ uvedla vědkyně v časopise A / Věda a výzkum, kde se dozvíte více o jejím výzkumu.

Cenu na Cornellově univerzitě získala za přínos k vývoji nové generace antifoulingových vrstev s biofunkčními prvky, biosenzorů a biomimetických systémů. „Bylo to velmi nečekané. Ocenění je pro mě velká čest a motivace pro další vědeckou práci,“ říká Hana Lísalová.

Více informací naleznete ve zprávě Fyzikálního ústavu AV ČR.

Text: Zuzana Duplalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím zprávy Fyzikálního ústavu AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Licence Creative Commons Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také

Historické vědy

Vědecká pracoviště

Úkolem ústavů této sekce je výzkum českých dějin v mezinárodním kontextu. Dva archeologické ústavy (v Praze a v Brně) se věnují pravěkým a středověkým dějinám Čech, resp. regionu středního Podunají od paleolitu po období Velké Moravy. Kromě tradičních metod a záchranného terénního výzkumu se rozvíjí i prostorová archeologie. Historický výzkum, který je rovněž zastoupen dvěma ústavy, se zabývá vybranými kapitolami českých dějin od raného středověku. Souhrnným rozsáhlým projektem je zde příprava Biografického slovníku českých zemí. Pro novější období a zejména pro zmapování klíčových událostí v letech 1938-45, 1948 či 1968 je důležité kritické publikování dříve nepřístupných pramenů. Do této sekce se soustřeďuje i studium dějin vědy, vědeckých institucí i významných osobností vědy. Uměnovědné bádání se soustřeďuje na dokončení mnohasvazkových Dějin českého výtvarného umění a na Topografii uměleckohistorických památek. Posláním Masarykova ústavu a Archivu AV ČR je vedle výzkumu a ochrany pramenné základny k dějinám vědy a kultury v českých zemích obecně i specifický výzkum spisů prvního prezidenta naší republiky a jejich kritické vydávání. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 410 zaměstnanci, z nichž je asi 240 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce