Zahlavi

Paulo Paioti získal ERC Starting grant, jeho výzkum přispěje k vývoji léčiv

13. 09. 2024

Dva ERC Starting granty pro vědce v začátcích kariér putují do Česka. Jeden z nich má řešitele v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Evropská komise udělila Paulu Paiotimu podporu jeden a půl milionu eur. Pomůže mu v příštích pěti letech rozvíjet syntézu unikátních molekul důležitých pro objevování nových léků.

ERC Starting granty podporují inovativní, riskantní projekty, které slibují rozšířit hranice lidského poznání. Kromě Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR uspěl také Michal Smetana z Univerzity Karlovy. O grant se letos ucházelo téměř tři a půl tisíce projektů, uspělo jen 14,2 % z nich.

Oceněný Paiotiho projekt AtropShape: Catalytic Atroposelective Synthesis for Revealing Elusive Bioactive Conformations and Shapes (AtropShape: Katalytická atroposelektivní syntéza pro odhalení nepolapitelných bioaktivních konformací a tvarů) se zaměřuje na tvorbu syntetických molekul s unikátním prostorovým uspořádáním. Odhalit chce látky, které můžou posloužit jako základ nových léků či biologických nástrojů. 

Klíče k novým léčivům
Paulo Paioti vystudoval chemii v Brazílii, doktorát získal v USA a postdoktorandské období prožil ve Franci. Nyní v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR vede vlastní vědeckou skupinu. Jeho tým vyvíjí syntetické metody a strategie vhodné pro přípravu takzvaných atropisomerů. Tyto molekuly, které jsou charakterizované neobvyklými trojrozměrnými strukturami, vykazují unikátní biologické vlastnosti. Vědci se pokoušejí objevit molekulu, která by se vázala na biologický cíl, na nějž zatím žádná molekula nestačila. Klíčové to je pro vývoj nových léčebných postupů.

„Zaměřujeme se na nové metody syntézy tří různých tříd atropisomerů. Projekt posune vpřed chemickou syntézu, má ale i potenciál ovlivnit vývoj léčiv. Můžeme tak přispět k udržitelnějším chemickým procesům a možná i k objevu nových léků proti různým nemocem včetně rakoviny a infekcí způsobených rezistentními patogeny,“ vysvětluje Paulo Paioti.

Projekt, který už dříve podpořila Grantová agentura ČR, se snaží zodpovědět otázku, jak různé molekulární formy interagují s biologickými receptory. Jestliže si receptory představíme jako zámky v lidském těle, tak molekuly fungují jako klíče, které do zámků zapadají. Pokud zapadnou pevně, mohou ovlivňovat biologické procesy, a dokonce léčit patologické stavy. 


Vědecká skupina Paula Paiotiho

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR má aktuálně pět aktivních ERC grantů. Za dobu existence evropské podpory jich získal celkem osm, což z něho dělá českého premianta. „Grant ERC pro Paula Paiotiho je dalším příkladem úspěšné strategie ústavu vybírat velmi pečlivě nejlepší mladé vědce. Chemika pro pozici, kterou nyní zastává Paulo, jsme hledali tři roky. Našim cílem je poskytnout vědeckým nadějím finanční prostředky do začátku, a hlavně svobodu v bádání. To vše proto, aby mohli předvést to nejlepší,“ říká ředitel ústavu Jan Konvalinka.

Připravila: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím zprávy Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR
Foto: Tomáš Belloň a Michal Hoskovec, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR

Přečtěte si také

Historické vědy

Vědecká pracoviště

Úkolem ústavů této sekce je výzkum českých dějin v mezinárodním kontextu. Dva archeologické ústavy (v Praze a v Brně) se věnují pravěkým a středověkým dějinám Čech, resp. regionu středního Podunají od paleolitu po období Velké Moravy. Kromě tradičních metod a záchranného terénního výzkumu se rozvíjí i prostorová archeologie. Historický výzkum, který je rovněž zastoupen dvěma ústavy, se zabývá vybranými kapitolami českých dějin od raného středověku. Souhrnným rozsáhlým projektem je zde příprava Biografického slovníku českých zemí. Pro novější období a zejména pro zmapování klíčových událostí v letech 1938-45, 1948 či 1968 je důležité kritické publikování dříve nepřístupných pramenů. Do této sekce se soustřeďuje i studium dějin vědy, vědeckých institucí i významných osobností vědy. Uměnovědné bádání se soustřeďuje na dokončení mnohasvazkových Dějin českého výtvarného umění a na Topografii uměleckohistorických památek. Posláním Masarykova ústavu a Archivu AV ČR je vedle výzkumu a ochrany pramenné základny k dějinám vědy a kultury v českých zemích obecně i specifický výzkum spisů prvního prezidenta naší republiky a jejich kritické vydávání. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 410 zaměstnanci, z nichž je asi 240 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce