Zahlavi

Porotu soutěže Věda fotogenická 2020 okouzlil pohled predátora

26. 11. 2020

Bez slavnostního vyhlášení výsledků, zato s rekordním počtem přihlášek. Tak by se dala ve zkratce popsat soutěž Věda fotogenická 2020. Oceněné snímky budou od poloviny prosince 2020 do půlky března 2021 viset v Galerii Věda a umění na Národní třídě v Praze. Otevření výstavy pro veřejnost bude záležet na aktuálních vládních nařízeních.

V sedmém ročníku projektu Věda fotogenická první místo v hlavní kategorii získala fotka lva, který vrhá upřený pohled zpoza žeber mrtvé žirafy. Autorem je Lukáš Vejřík z Biologického centra AV ČR, který ji pořídil během konference Species on The Move v Krugerově národním parku v Jihoafrické republice. „Fotil jsem z auta, z něhož jsme nesměli vystoupit. Měli jsme štěstí, že se nám taková scéna naskytla,“ říká autor vítězného snímku. 

Letošní ročník soutěže, který se vzhledem k všeobecné situaci musí obejít bez slavnostního živého vyhlášení, zaznamenal rekordní počet přihlášek. Porota posuzovala celkem 362 fotografií od 106 zaměstnanců z 34 pracovišť Akademie věd ČR. V roce 2019 to bylo 350 snímků od 98 zaměstnanců. Soutěžilo se stejně jako loni ve třech kategoriích. Z té hlavní, nazvané Věda fotogenická, porota vybrala reprezentativní sérii pro oficiální kalendář Akademie věd ČR a výstavu.

Vedlejší kategorie se zaměřily na volnou tvorbu. První s názvem Živly v přírodě shromáždila fotky, které vědci pořídili při svém pracovním nebo soukromém pobytu v krajině. „Karel Čapek kdysi řekl, že příroda je dílo vesmíru, umění však dílem člověka. Právě fotografie přírodních živlů, tak jak je zachytily fotoaparáty vědců, nabývaly krásy až vesmírné,“ říká předsedkyně poroty a členka Akademické rady AV ČR Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR.

Druhá vedlejší kategorie obsáhla aktuální téma vědy v karanténě. „Tyto fotografie jsou důkazem nejen toho, že vědci v době pandemie nepolevili ve své badatelské práci, ale i toho, že se na nepříznivou situaci dokázali podívat i s nadhledem a humorem,“ dodává Markéta Pravdová.

Projekt Věda fotogenická navrhl spolek Fórum Věda žije! Účastnit se ho mohou pouze zaměstnanci pracovišť AV ČR. Výstupem je zmíněný reprezentativní kalendář sestavený z vybraných snímků a výstava Věda fotogenická, která bude umístěna nejen v Praze, ale také na dalších místech České republiky i ve světě. Vědu fotogenickou organizačně zajišťuje Středisko společných činností AV ČR.

Přehled oceněných:

Hlavní kategorie Věda fotogenická

1. místo –⁠ Pohled predátora –⁠ Lukáš Vejřík, Biologické centrum AV ČR

2. místo – Kulička – Jana Nebesářová, Biologické centrum AV ČR  

3. místo – Hyena jeskynní – Martin Šálek, Ústav biologie obratlovců AV ČR 

4. místo (sdílené) – Lahve – Jitka Walterová, Ústav dějin umění AV ČR  

4. místo – Moon Landing – Maksym Tryus, Fyzikální ústav AV ČR 

5. místo – Ark 3 – Drahoslav Tvarog, Fyzikální ústav AV ČR 

Vedlejší kategorie Živly v přírodě

1. místo – Lávové jezero sopky Nyiragongo – Martin Popek, Ústav fyziky atmosféry AV ČR 

2. místo – Soutok – Jana Starčuková, Ústav přístrojové techniky AV ČR 

3. místo – Sucho – Petr Vodička, Ústav chemických procesů AV ČR 

Vedlejší kategorie Věda v karanténě

1. místo – Testování polomasky II. – Petr Vodička, Ústav chemických procesů AV ČR 

2. místo – Zákaz shromažďování – Petra Hájková, Botanický ústav AV ČR

3. místo – Hlavně žádnou pandemii! – Pavel Baláž, Fyzikální ústav AV ČR 

Cena AR AV ČR

1. místo – Bouře na Jablunkovským průsmykem – Martin Popek, Ústav fyziky atmosféry AV ČR 

2. místo – Souhvězdí pelikána – Michal Dobeš, Ústav jaderné fyziky AV ČR

3. místo – Ark 2 – Drahoslav Tvarog, Fyzikální ústav AV ČR

Online hlasování

1. místo – Bouře na Jablunkovským průsmykem – Martin Popek, Ústav fyziky atmosféry AV ČR 

Cena pro nejlepší ústav AV ČR – speciální cenu pro ústav AV ČR, jehož pracovníci zaslali nejvíc atraktivních fotek, získalo Biologické centrum AV ČR. Celkem zaslalo do soutěže 40 snímků.

Připravil: Jan Klika, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Věda fotogenická 

 

Přečtěte si také

Historické vědy

Vědecká pracoviště

Úkolem ústavů této sekce je výzkum českých dějin v mezinárodním kontextu. Dva archeologické ústavy (v Praze a v Brně) se věnují pravěkým a středověkým dějinám Čech, resp. regionu středního Podunají od paleolitu po období Velké Moravy. Kromě tradičních metod a záchranného terénního výzkumu se rozvíjí i prostorová archeologie. Historický výzkum, který je rovněž zastoupen dvěma ústavy, se zabývá vybranými kapitolami českých dějin od raného středověku. Souhrnným rozsáhlým projektem je zde příprava Biografického slovníku českých zemí. Pro novější období a zejména pro zmapování klíčových událostí v letech 1938-45, 1948 či 1968 je důležité kritické publikování dříve nepřístupných pramenů. Do této sekce se soustřeďuje i studium dějin vědy, vědeckých institucí i významných osobností vědy. Uměnovědné bádání se soustřeďuje na dokončení mnohasvazkových Dějin českého výtvarného umění a na Topografii uměleckohistorických památek. Posláním Masarykova ústavu a Archivu AV ČR je vedle výzkumu a ochrany pramenné základny k dějinám vědy a kultury v českých zemích obecně i specifický výzkum spisů prvního prezidenta naší republiky a jejich kritické vydávání. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 410 zaměstnanci, z nichž je asi 240 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce