Zahlavi

Vratislav Doubek získal Cenu Rudolfa Medka, zkoumá česko-ruské vztahy

09. 09. 2024

Historik Vratislav Doubek z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR převzal 5. září 2024 Cenu Rudolfa Medka za výzkum a interpretaci česko-ruských vztahů, zejména českého pohledu na ruskou realitu, a dále za popularizaci témat spojených s českou státností a se vznikem Československé republiky v roce 1918. Ceremoniál se konal za účasti ministra kultury Martina Baxy v pražském Klementinu.

Cenu Rudolfa Medka uděluje Slovanská knihovna a spolek Ruská tradice. Laureáty ceny se stávají badatelé, kteří se věnují dějinám střední a východní Evropy, a také osobnosti vědy a kultury různého profesního zaměření zabývající se česko-ruskými (resp. československo-sovětskými) vztahy ve 20. století. Mezi tématy, jimž cena věnuje pozornost, se objevuje činnost československých legií v Rusku, protinacistický odboj, moderní dějiny Podkarpatské Rusi či podpora demokracie ve střední a východní Evropě.

„Ocenění letos udělujeme historiku Vratislavu Doubkovi. Při rozhodování jsme akcentovali zejména jeho precizní monografie analyzující český pohled na Rusko a zkoumající česko-ruské vztahy v 19. a 20. století. Cenný je jeho podíl na edici několika svazků spisů T. G. Masaryka, především Masarykovy korespondence s východními Slovany,“ charakterizuje práci laureáta ředitel Slovanské knihovny Lukáš Babka a dodává, že podstatná je také badatelova pedagogická činnost, která inspirovala ke studiu východoevropských dějin celou řadu studentů: „Ostatně, sám jsem byl během studií přednáškami, precizností jejich přípravy a sugestivní interpretací Vratislava Doubka významně ovlivněn.“


Vratislavu Doubkovi předávl ocenění Martin Baxa.

Vratislav Doubek dlouhodobě působí na Filozofické fakultě UK a zároveň v Masarykově ústavu a Archivu AV ČR. Mnoho let se zapojuje i do veřejných aktivit podporujících rozvoj demokratické občanské společnosti. Za jeho monografie, které korespondují se zaměřením Ceny Rudolfa Medka, jmenujme knihy T. G. Masaryk a česká slovanská politika 1882–1910 (1999), Česká politika a Rusko (2004) nebo Česká politika a (východní) vystěhovalectví 1848–1922 (2012).

Rudolf Medek (1890–1940) byl český básník, prozaik, dramatik, voják a čelný představitel prvního československého odboje. Působení v československé legii v Rusku se mu stalo inspirací pro literární tvorbu. Dnes Cena, udělovaná od roku 2008, připomíná též odkaz syna Rudolfa Medka Ivana (1925–2010), pod jehož osobní záštitou byla zřízena.

Připravil: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím tiskové zprávy Národní knihovny ČR
Foto: Národní knihovna ČR

Přečtěte si také

Historické vědy

Vědecká pracoviště

Úkolem ústavů této sekce je výzkum českých dějin v mezinárodním kontextu. Dva archeologické ústavy (v Praze a v Brně) se věnují pravěkým a středověkým dějinám Čech, resp. regionu středního Podunají od paleolitu po období Velké Moravy. Kromě tradičních metod a záchranného terénního výzkumu se rozvíjí i prostorová archeologie. Historický výzkum, který je rovněž zastoupen dvěma ústavy, se zabývá vybranými kapitolami českých dějin od raného středověku. Souhrnným rozsáhlým projektem je zde příprava Biografického slovníku českých zemí. Pro novější období a zejména pro zmapování klíčových událostí v letech 1938-45, 1948 či 1968 je důležité kritické publikování dříve nepřístupných pramenů. Do této sekce se soustřeďuje i studium dějin vědy, vědeckých institucí i významných osobností vědy. Uměnovědné bádání se soustřeďuje na dokončení mnohasvazkových Dějin českého výtvarného umění a na Topografii uměleckohistorických památek. Posláním Masarykova ústavu a Archivu AV ČR je vedle výzkumu a ochrany pramenné základny k dějinám vědy a kultury v českých zemích obecně i specifický výzkum spisů prvního prezidenta naší republiky a jejich kritické vydávání. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 410 zaměstnanci, z nichž je asi 240 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce