Zahlavi

Vladislav Krzyžánek povede Evropskou mikroskopickou společnost

30. 08. 2024

Vedoucí výzkumné skupiny Ústavu přístrojové techniky AV ČR Vladislav Krzyžánek byl 29. srpna 2024 zvolen prezidentem Evropské mikroskopické společnosti. Stalo se tak na odborné konferenci této společnosti v Kodani.

„Doufám, že zkušenosti, které mám z vedení Československé mikroskopické společnosti, využiju i v Evropské mikroskopické společnosti. Je to pro mě i naše pracoviště velká čest,“ říká Vladislav Krzyžánek, který je vedoucím skupiny Mikroskopie pro biomedicíny. V ní zkoumá biomedicínské vzorky pomocí elektronových mikroskopů. Vladislav Krzyžánek stojí i v čele Československé mikroskopické společnosti. Je prvním zástupcem zemí východní a střední Evropy, který se prezidentem Evropské mikroskopické společnosti stal.

Evropská mikroskopická společnost sdružuje vědce a inženýry, kteří se zaměřují na optickou i elektronovou mikroskopii a další pokročilé metody vizualizace vzorků. Zastřešuje národní organizace a reprezentuje špičku tohoto oboru v Evropě. Výbor, jemuž Vladislav Krzyžánek nově předsedá, rozhoduje o chodu společnosti – například o udělování cen EMS (hlavní cenu letos na kongresu v Kodani získal Tomáš Čižmár) nebo stipendiích pro studenty evropských mikroskopických společností.

Připravil: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Martina Fišerová, JIC

Přečtěte si také

Humanitní a filologické vědy

Vědecká pracoviště

Výzkumné projekty ústavů této sekce mají rovněž význam pro celonárodní kulturu a vzdělanost. V literární vědě je třeba nově zpracovat poválečné období české literatury, včetně literatury nezávislé. Naproti tomu klasická studia se soustřeďují na latinské písemnictví v našich zemích a na soupis našich literárních památek do r. 1800. Jazykověda se orientuje na výzkum národního jazyka a jeho historického vývoje v jeho spisovné i nespisovné podobě. Pozornost filozofie je upřena ke studiu filozofických směrů 20. století - k fenomenologii, filozofii existence, ale i k analytické filozofii a teorii vědy - stejně jako k odkazu myslitelů jako J. A. Komenský či J. Patočka. Literatura a jazyky slovanských zemí jsou předmětem naší slavistiky. Orientalistika, která má u nás dlouhou tradici, se věnuje studiu orientálních jazyků, dějinám a kultuře Předního východu, Indie, Číny a arabského světa. Etnografie a folkloristika se vedle tradičních témat hmotné a duchovní lidové kultury zabývá i aktuálními problémy etnických studií emigrace a reemigrace i adaptací jiných etnik v českém prostředí. Rovněž výzkum české hudební kultury je příspěvkem této sekce k poznání a ochraně našeho kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 360 zaměstnanci, z nichž je asi 250 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce