Zahlavi

Michal Tomášek z Vědecké rady AV ČR převzal zlatou Svatovojtěšskou medaili

18. 06. 2024

Arcibiskup pražský a primas český Mons. Jan Graubner předal 15. června 2024 místopředsedovi Vědecké rady AV ČR Michalu Tomáškovi zlatou Svatovojtěšskou medaili. U příležitosti svátku svatého Víta ho ocenil za dlouholetou vědeckou činnost a přínos k poznání dějin církve a církevního práva.

Michal Tomášek je odborníkem na právní kulturu a dějiny práva, jehož monografie se vydávají ve Spojených státech amerických i celé Evropě. Kromě jiného přispěl k začlenění naší země do Evropské unie. „Mezi experty je znám pro svou badatelskou poctivost a osobitý humor,“ vyzdvihuje předseda Vědecké rady AV ČR Pavel Baran.

V současnosti působí Michal Tomášek jako místopředseda Vědecké rady AV ČR pro agendu vědeckého titulu „doktor věd“ a předseda Grémia pro vědecký titul. Je proděkanem Právnické fakulty UK a vedoucím její katedry evropského práva.  Za své dílo získal mnoho ocenění – od Spolkového prezidenta Rakouské republiky Rakouský čestný kříž za vědu a umění, dále od rektora UK Cenu Bedřicha Hrozného nebo stříbrnou medaili UK. Je držitelem stříbrné medaile Antonína rytíře Randy Jednoty českých právníků. Od předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové obdržel čestnou oborovou medaili Karla Engliše.

Tomasek_foto2_text
V červnu 2022 převzal Michal Tomášek čestnou oborovou medaili Karla Engliše za zásluhy v sociálních a ekonomických vědách.

Michal Tomášek založil první univerzální periodický právnický časopis The Lawyer Quarterly, který vychází v České republice v anglickém jazyce. Vydává ho Ústav státu a práva AV ČR, s nímž laureát dlouhodobě spolupracuje. Pod vedením Michala Tomáška dosáhlo periodikum mezinárodního renomé – přispívají do něj právní vědci z Japonska, USA nebo arabských zemí. Michal Tomášek je významným a mezinárodně uznávaným představitelem právní vědy.

Text: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Archiv Michala Tomáška; Josef Landergott, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Licence Creative Commons Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.

 

Přečtěte si také

Vědy o Zemi

Vědecká pracoviště

Výzkum ve vědách o Zemi je soustředěn na dvě hlavní oblasti: globálně kontinentální fyzikální a geologické problémy složení, struktury a vývoje zemského tělesa, včetně jeho plynného obalu, a lokálně regionální vlastnosti vnitřní struktury území České republiky, jež představuje unikátní geologickou formaci v Evropě. Historie českých a moravských geologických jednotek, oscilace klimatu a environmentální proměny v nedávné geologické minulosti jsou předmětem rostoucího zájmu, stejně tak jako paleomagnetismus, paleontologie a procesy v horninovém prostředí vyvolané lidskou činností. Studují se příčiny indukovaných seismických vln, je mapována kontaminace půdy a sedimentů, jsou vyhledávány a vyšetřovány lokality vhodné jako případná úložiště radioaktivních odpadů. Přechodové a horní vrstvy atmosféry jakož i bližší okolí Země jsou zkoumány především z globálního hlediska fyziky jejího plynného obalu, zatímco klimatické předpovědi a studium dlouhodobých změn atmosférické cirkulace jsou omezeny převážně na oblast střední Evropy. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 480 zaměstnanci, z nichž je asi 320 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce