Zahlavi

Víkend na TAV: čekají vás chemické pokusy, dětská televize i „zeptej se vědce“

10. 11. 2023

Festival Týden Akademie věd ČR (TAV) se chýlí k závěru – jeho víkendová část se zaměří mimo jiné na rodiny s dětmi. Ještě v sobotu a částečně v neděli bude možné nahlédnout do pracovišť vědkyň a vědců a zeptat se na jejich práci. Program si organizátoři připravili také v hlavní budově Akademie věd na Národní třídě v Praze, ale akce se konají i jinde než v hlavním městě. Podle svých preferencí si můžete z událostí vybrat na webu Týdne Akademie věd  

Unikátní příležitost vidět ozdobu hlavy ze zlatého tepaného plechu z doby bronzové budete mít v Archeologickém ústavu AV ČR v Brně. Prohlídka je naplánovaná na specifické časy (v sobotu) a je potřeba se zaregistrovat.

Pozvánka na Brno

Archeologové přivítají návštěvníky také na svém pražském pracovišti v Letenské ulici. V sobotu i neděli si budou moct malí i velcí vyzkoušet „keramické puzzle“, tedy sestavit z drobných střepů hrnek nebo talířek. Restaurátorka keramiky Ljuba Svobodová jim ve své laboratoři vysvětlí, jak se nalezené historické střepy čistí a jak se skládají dohromady.

Vyzkoušet si práci molekulárního biologa bude možné v Ústavu experimentální botaniky AV ČR v pražských Lysolajích. Den otevřených dveří si na sobotu přichystali také vědci a vědkyně v kampusu na Spořilově, kde sídlí Geofyzikální ústav AV ČR, Astronomický ústav AV ČR, Ústav fyziky atmosféry AV ČR.

Akce na Národní
V hlavní budově Akademie věd na Národní třídě si přijdou na své malí fanoušci dětské televize ČT Déčko. Budou si moct vyzkoušet práci televizního moderátora a setkat se s dramaturgem a reportéry oblíbených Zpráviček.

Pro milovníky knih všech věkových kategorií je určena aktivita „Staň se knihovědným detektivem!“, která se bude v sobotu konat ve dvoraně Knihovny AV ČR. Návštěvníci se mohou seznámit s důležitou prací knihovníků a zúčastnit se některého ze sedmi zábavných workshopů pro malé detektivy (od 4 let) a vědecké nadšence.  

Knihovna AV ČR

Pozoruhodný zážitek slibuje také pořad „Zeptej se vědce!“, který vychází ze stejnojmenné aktivity vědkyň a vědců, kteří na sociálních sítích zodpovídají zvídavé dotazy lidí na nejrůznější vědecká témata. Pořad bude moderovat zkušená novinářka Lenka Vrtišková Nejezchlebová.

Celý program si můžete prostudovat na webu Týdne Akademie věd. Akce jsou zdarma, na některé je potřeba se registrovat.


Budeme rádi, když nám dáte vědět, jak se vám na Týdnu Akademie věd líbilo. Vyplňte dotazník online na našem webu. Vyplněním ankety vás automaticky zařadíme do soutěže o 20 balíčků cen od Akademie věd ČR.


Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Týden Akademie věd ČR

Licence Creative Commons Fotografie a text jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také

Vědy o Zemi

Vědecká pracoviště

Výzkum ve vědách o Zemi je soustředěn na dvě hlavní oblasti: globálně kontinentální fyzikální a geologické problémy složení, struktury a vývoje zemského tělesa, včetně jeho plynného obalu, a lokálně regionální vlastnosti vnitřní struktury území České republiky, jež představuje unikátní geologickou formaci v Evropě. Historie českých a moravských geologických jednotek, oscilace klimatu a environmentální proměny v nedávné geologické minulosti jsou předmětem rostoucího zájmu, stejně tak jako paleomagnetismus, paleontologie a procesy v horninovém prostředí vyvolané lidskou činností. Studují se příčiny indukovaných seismických vln, je mapována kontaminace půdy a sedimentů, jsou vyhledávány a vyšetřovány lokality vhodné jako případná úložiště radioaktivních odpadů. Přechodové a horní vrstvy atmosféry jakož i bližší okolí Země jsou zkoumány především z globálního hlediska fyziky jejího plynného obalu, zatímco klimatické předpovědi a studium dlouhodobých změn atmosférické cirkulace jsou omezeny převážně na oblast střední Evropy. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 480 zaměstnanci, z nichž je asi 320 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce