Zahlavi

Akademie věd poskytne své laboratoře a vyškolený personál pro pomoc s testováním koronaviru

17. 03. 2020

Zázemí dobře vybavených biologických laboratoří i kapacity vědeckých pracovníků a jejich znalosti nabízejí společně vládě výzkumné instituce Akademie věd, Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity v Brně působící v oblasti biologie. 

Nabídka pomoci byla dnes tlumočena předsedovi vlády, ministru zdravotnictví a předsedovi Ústředí krizového štábu. „Z pracovišť Akademie věd ČR mohou k pomoci s testováním přispět například Ústav molekulární genetiky, Ústav organické chemie a biochemie, Biologické centrum, Mikrobiologický ústav a Biofyzikální ústav,“ uvádí Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd ČR.

„Jedním z nejdůležitějších opatření, jak zvládnout krizi způsobenou šířením nového koronaviru SARS-CoV-2, je zajistit dostatečné testování populace. Věřím, že tato aktivita může zásadním způsobem navýšit kapacity v testování přítomnosti koronaviru,“ říká Petr Dráber, ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Koordinátorem pomoci s testováním bude Jan Konvalinka, který je vědeckým pracovníkem Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, zároveň působí na Katedře biochemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a je prorektorem pro vědeckou činnost Univerzity Karlovy.

Pomoc v regionech: České Budějovice a Brno

Vedle celostátně koordinovaného zapojení laboratoří už začala konkrétní pomoc pracovišť Akademie věd v regionech. Biologické centrum AV ČR (BC AV ČR) vede jednání s Nemocnicí České Budějovice, která pro testování prozatím kapacity má. V případě, že nebudou stačit, zapojí se vědci Parazitologického ústavu BC AV ČR. „Jsme připraveni a čekáme na povolání do nemocnice. Můžeme diagnostikovat na našem zařízení BSL-3 pro práci s vysokou infekcí,“ říká Libor Grubhoffer, ředitel BC AV ČR.

  Možnost detekovat přítomnosti viru ve své nově vzniklé virové laboratoři nabídli zdravotníkům Fakultní nemocnice Brno i vědci Biofyzikálního ústavu AV ČR. „Vědečtí pracovníci se zaškolí v nemocnici a v ústavu pak budou testovat izolovanou RNA na přítomnost viru SARS-CoV-2,“ vysvětluje ředitelka Biofyzikálního ústavu AV ČR Eva Bártová.

Zdroj: Martin Ocknecht a Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR na základě tiskové zprávy AV ČR
Foto: Pavlína Jáchimová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Přečtěte si také