Ústav informatiky AV ČR se 19. února 2020 stal další zastávkou návštěv předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové na pracovištích AV ČR. Zhruba stovka zdejších pracovníků se zabývá řešením úkolů z různých oblastí – od matematiky, informatiky a fyziky přes biologii a neurovědy až po společenské vědy.
Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová zavítala 19. února 2020 po téměř dvou letech v rámci svých návštěv pracovišť AV ČR do Ústavu informatiky AV ČR. Přivítal ji ředitel Emil Pelikán.
Vybrat tři nejlepší publikace za dva roky přirovnal Emil Pelikán k zápletce prvorepublikového filmu „Nejlepší člověk“. Ve filmu s Vlastou Burianem vzruší obyvatele městečka Pětice záhadná zásilka, která má být doručena nejlepšímu člověku v obci. Na titul si přitom samozřejmě dělá nárok kdekdo. Ředitel Ústavu informatiky AV ČR vybíral z okolo 200 publikací.
Eva Zažímalová a členka Akademické rady AV ČR Markéta Pravdová s vedením pracoviště řešily mj. úspěšnost při získávání grantů. Podle Emila Pelikána mají kandidáta, který by se mohl výhledově ucházet o prestižní ERC grant.
Jiří Wiedermann a Julius Štuller v diskusi – hovořilo se třeba o iniciativě prg.ai, jejímiž zakládajícími členy jsou Ústav informatiky AV ČR, Univerzita Karlova, České vysoké učení technické v Praze a Magistrát hlavního města Prahy. Do Česka chce přilákat světové vědce, rozšířit základnu českých AI talentů a pomoci vzniku technologických firem.
Pracoviště spolupracuje také na iniciativě Centrum Karla Čapka, která řeší etické, filosofické a sociální otázky související s umělou inteligencí, robotikou a biotechnologiemi.
Emil Pelikán pozval delegaci na květnovou konferenci „Česko, kolébka robotů“. Koná se u příležitosti 100. výročí uvedení slova robot ve hře Karla Čapka R.U.R. Jedním z pořadatelů je právě Ústav informatiky AV ČR.
„Usilujeme o to, abychom byli uznávaným mezinárodním hráčem v základním a aplikovaném výzkumu informatiky. Pracovištěm, které trendy nejen sleduje, ale také spoluvytváří,“ vyzdvihuje Emil Pelikán.
Eva Zažímalová, místopředseda Akademie věd ČR Jan Řídký a členka Akademické rady AV ČR Markéta Pravdová diskutovali s vedením ústavu mj. o tom, že zájem politiků o odborné informace je vyšší než v minulosti. Pomohla k tomu i expertní stanoviska AVex – jedno z nich na téma „Big Data“ (2019) garantuje právě Ústav informatiky AV ČR.
Ústav informatiky AV ČR každoročně vypisuje soutěž o nejlepší práce. Spojena je s finanční odměnou ve výši 200 tisíc korun. V loňském roce vzniklo na pracovišti více než 100 prací, o cenu se ucházelo 12 z nich, oceněny byly tři.
Na prezentaci navázala prohlídka pracoviště – na snímku s Evou Zažímalovou Markéta Pravdová a Jan Řídký, který vedení pracoviště mj. doporučil, aby se zapojilo do připravované spolupráce Akademie věd ČR se společností České dráhy. Potvrdit by ji mělo společné memorandum.
V rekonstruovaných prostorách časem najdou útočiště také jazykovědci z Ústavu pro jazyk český AV ČR. Mezitím zde budou sídlit některé laboratoře Ústavu informatiky AV ČR.
Sehnat špičkové vědce či doktorandy není lehké. Ústav informatiky AV ČR sice nemůže nabídnout platové podmínky jako velké IT společnosti, ale může se „pochlubit“ fungujícím ekosystémem benefitů včetně dětské skupiny AV ČR přímo na pracovišti a také nezbytnou svobodou bádání. „Tu v soukromém sektoru v takové míře nenaleznou,“ vyzdvihuje Emil Pelikán.
Zleva Julius Štuller, Jaroslav Hlinka, Jiří Wiedermann, Emil Pelikán, Zdeněk Valenta, Eva Zažímalová, Markéta Pravdová a Jan Řídký.
Rekonstruované prostory jsou situovány tak, aby se pracovníci mohli setkávat ve společném sociálním prostoru. Výhledově by zde mělo vzniknout také malé muzeum a knihovna, která ponese jméno českého matematika a někdejšího ředitele Ústavu informatiky AV ČR Petra Hájka.
Text: Luděk Svoboda, foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR