Dalším pracovištěm Akademie věd ČR , které navštívila předsedkyně Eva Zažímalová, se 11. března 2020 stal Ústav fyziky atmosféry . Zabývá se jevy, které ovlivňují náš každodenní život. Meteorologií, klimatologií, studiem jednotlivých vrstev zemské atmosféry, ale i kosmickou fyzikou, výzkumem magnetosféry Země, slunečního větru a dalších těles ve Sluneční soustavě.
Předsedkyni Akademie věd ČR Evu Zažímalovou doprovodili místopředsedové první a druhé vědní oblasti Jan Řídký a Zdeněk Havlas.
S novinkami ve výzkumu Ústavu fyziky atmosféry AV ČR se seznámil také předseda Vědecké rady AV ČR Antonín Fejfar (na snímku uprostřed).
Ředitel Ústavu fyziky atmosféry AV ČR Zbyněk Sokol hovořil s delegací především o ekonomické stránce fungování pracoviště.
Ondřej Santolík a jeho kolegové z oddělení kosmické fyziky analyzovali údaje z kosmické sondy JUNO a mj. přispěli ke zjištění, že četnost blesků na Jupiteru se blíží četnosti pozemských blesků a že se elektromagnetické signály vyzařované bleskovými výboji na této obří plynné planetě podobají pozemským daleko víc, než vědci původně předpokládali.
Zdejší vědci se podíleli také na vývoji a stavbě komponent pro přístroj k měření elektromagnetického pole, plazmových a rádiových vln, který je umístěný na sondě Solar Orbiter. Nyní pracují na přístrojích pro měření na dalších umělých družicích a sondách jako TARANIS, ExoMars, JUICE či LUNA 26.
Družicová telemetrická stanice a ionosférická observatoř v Panské Vsi u Dubé přijímá vědecká data z evropské soustavy čtyř umělých družic Cluster. Zpracovávají se v oddělení kosmické fyziky.
Jaroslav Chum a jeho kolegové v oddělení ionosféry a aeronomie získávají poznatky o ionizované části atmosféry, která významně ovlivňuje šíření elektromagnetických vln, a zdokonalují ionosférické předpovědní modely. Poruchy v ionosféře mají totiž vliv na rádiové vysílání, mohou zhoršit komunikaci s družicemi na oběžné dráze a snížit spolehlivost globálních navigačních systémů.
Jedním z úkolů oddělení ionosféry a aeronomie je působení rentgenových paprsků, extrémního ultrafialového záření ze Slunce, atmosférických vln, ale především atmosférických gravitačních vln na ionosféru. Slouží k tomu i přístroje observatoře v Panské Vsi pro měření elektrostatického pole a infrazvukových vln.
Romana Beranová z oddělení klimatologie hovořila o zkoumání proměnlivosti a změn klimatu. S kolegy ověřují příslušné klimatické modely, podílejí se na vývoji scénářů změny klimatu a jejích dopadů – například na zemědělství.
Jedním z důležitých problémů je také analýza extrémních jevů. Sledují se zejména pod hlavičkou mezinárodního projektu COST – DAMOCLES, který se soustřeďuje na sdružené extrémy – události, kdy se současně vyskytuje více extrémních jevů. Třeba kombinace tepla a sucha nebo krupobití spolu se silnými srážkami, větrem a teplotními extrémy, či větrné bouře s teplotními extrémy.
Marek Kašpar z oddělení meteorologie vyzdvihl aktuální vývoj metod pro zpřesňování lokálních předpovědí meteorologických jevů – především přívalových srážek. Připomněl také aplikovaný výzkum zaměřený na silniční meteorologii, konkrétně vývoj modelu FORTE pro předpověď teploty a stavu povrchu silnic v zimě.
V oddělení meteorologie vyvinuli přesnější metody pravděpodobnostní předpovědi srážek na velmi krátkou dobu, několik hodin dopředu. Pozornost věnují i hodnocení extrémních srážkových událostí, včetně těch, které doprovází i výskyt jiných extrémů.
Jedním z nejdůležitějších zdrojů dat je observatoř Milešovka, kde se provádějí nepřetržitá meteorologická a klimatická pozorování. Měří se teplota, relativní vlhkost a tlak vzduchu, přízemní dohlednost, rychlost a směr větru, teplota půdy v různých hloubkách, srážkové úhrny, délka trvání slunečního svitu a výška základny oblačnosti, ale také chemismus a fyzikální vlastnosti usazených srážek.
Připravila: Jana Olivová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, Foto: Jana Plavec a Stanislava Kyselová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, Ústav fyziky atmosféry AV ČR, ESA