Zahlavi

Program PRAK potřetí podpoří transfer vědeckých výsledků z Akademie věd

03. 05. 2024

Dohromady 21 projektů z pracovišť Akademie věd ČR napříč všemi vědními oblastmi dosud podpořili experti na transfer prostřednictvím Programu rozvoje aplikací a komercializace, zkráceně PRAK. Nyní spustili jeho třetí kolo. Vědci a vědkyně mohou slibné projekty přihlašovat do 27. května 2024.

„V Akademii věd dlouhodobě pracujeme na systematičtější podpoře transferu znalostí a technologií. Perspektivním projektům proto chceme cestu k uplatnění usnadnit,“ říká místopředsedkyně Akademie věd ČR Ilona Müllerová, která má transfer v gesci.

Martin Smekal, vedoucí Centra transferu AV ČR (CeTAV), které program administruje a řídí, zdůrazňuje, že PRAK dokáže přenos poznatků do praxe významně urychlit. „Umožňuje totiž financovat činnosti, na které doposud pracoviště často neměla peníze.“ Vybrané vědecké týmy tak mohou získat od Akademie věd ČR na specializované odborné služby statisícové částky.

Nejlepší investice
Podpora programu podle Libora SitkaÚstavu geoniky AV ČR významně usnadňuje aplikační cestu: „PRAK pomůže shromáždit veškeré materiály, podklady či dokumenty nejen k jednání s investory, ale také se postará, abyste při případném prodeji licence znali svou cenu a transferářský boj nakonec dovedli do vítězného konce. A ještě to, považte, zaplatí.“

„Někomu by se mohlo zdát, že utratit statisíce korun z veřejných rozpočtů za služby zahraničních konzultantů v oblasti strategie ochrany duševního vlastnictví nebo pre-klinického a klinického vývoje, jsou vyhozené peníze. Opak je ale pravdou. Podle mě jde o nejlepší investici, která dá šanci projektu v jeho rané fázi jednou změnit svět,“ vyzdvihuje Martina Plisová, vedoucí oddělení transferu technologií Biotechnologického ústavu AV ČR.

PRAK pomáhá financovat například licence technologií i zakládání spin-off firem. V minulém kole mimo jiné podpořil další rozvoj a transfer vzdělávací aplikace HistoryLab, která umožňuje interaktivní práci s historickými prameny.


Program PRAK podpořil například rozvoj vzdělávací aplikace HistoryLab.

Na žádost bez obav
Jak říká Libor Sitek, žádost o podporu v programu PRAK je intuitivní a jednoduchá. „A pokud víte, čeho chcete dosáhnout, vlastně taky snadná a rychlá. Připravte se ovšem na krátký osobní pohovor s investory,“ upozorňuje. „Další předností bylo, že rozhodnutí přišlo během několika týdnů, a tým tak mohl rychle začít pracovat,“ doplňuje Martina Plisová. Odborníci z CeTAV navíc nabízejí asistenci s vyplněním žádosti.

Vedoucí oddělení projektů transferu CeTAV Michal Beluský dodává, že podporu poskytují i neúspěšným projektům. „Nové kolo PRAK se vyhlašuje každých šest měsíců. Pracovištím nabízíme zapracování zpětné vazby hodnotitelů do nového, vylepšeného návrhu, připraveného ve spolupráci s CeTAV.“

Více informací naleznete na webu Portálu transferu AV ČR.

O podpořených projektech se dozvíte více z následujících článků:

AV ČR finančně podpoří vědce, kteří míří s výsledky výzkumu do praxe
Program Akademie věd PRAK usnadní cestu jedenácti projektů do praxe
Z laboratoře až k záchraně životů. S aplikací výsledků pomáhá program PRAK
Čistou vědou lodní trup nevyčistíš. S aplikací výzkumu nám pomůže program PRAK
Dotkni se historie. V online laboratoři HistoryLab žáci poznávají minulost

Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Shutterstock; HistoryLab

Licence Creative Commons Text je uvolněn pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také