První díl z desáté série vzdělávacího cyklu Akademie věd ČR se věnuje poněkud třaskavému tématu – ohňostrojům. Věděli jste například, že pocházejí z Číny? Nebo že si je v Evropě oblíbili zejména šlechtici? Podívejte se na video NEZkreslené vědy a dozvíte se víc. Odborným garantem dílu je Martin Pivokonský z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR.
Podvýživa je globální problém, který se vyskytuje zejména v takzvaných zemích třetího světa. Jde o jednu z hlavních příčin úmrtí dětí do pěti let věku. Výzkumu působení podvýživy na organismus se věnuje Laboratoř gnotobiologie, detašované pracoviště Mikrobiologického ústavu AV ČR, které se nachází v Novém Hrádku v Orlických horách.
Akademie věd ČR v čele s předsedkyní Evou Zažímalovou přeje mnoho štěstí do roku 2025. Svému nástupci předá Eva Zažímalová pomyslné žezlo 24. března 2025. Kandidátem na předsedu Akademie věd ČR pro příští období se stal Radomír Pánek z Ústavu fyziky plazmatu AV ČR. Zvoleného kandidáta projedná vláda a jmenuje prezident.
Kandidátem na předsedu AV ČR pro období 2025–2029 se stal Radomír Pánek z Ústavu fyziky plazmatu AV ČR. Z uchazečů o funkci ho zvolili účastníci LXIV. zasedání Akademického sněmu AV ČR, které se konalo 10. prosince 2024 v Národním domě na Vinohradech. Návrh projedná vláda, nového předsedu jmenuje prezident.
Radomír Pánek z Ústavu fyziky plazmatu AV ČR se představuje jako kandidát na funkci předsedy Akademie věd ČR pro funkční období 2025–2029. Jaké jsou jeho vize a priority pro následující léta? Jak vidí budoucnost instituce? Kam ji chce pod svým vedením nasměrovat?