
Taje nanosvěta: Fyzikální ústav vydává komiks o nanotechnologiích
07. 04. 2025
Kolik nanometrů měří vaše ruka? Proč v nanosvětě nic nepostojí na místě? A co nám umožňuje mikroskopie atomárních sil? Toto i více prozradí nový komiks Taje nanosvěta, kterým Fyzikální ústav AV ČR představuje stále častěji skloňované, ale zřídkakdy vyučované téma nanotechnologií (nejen) studujícím a vyučujícím. Komiks doprovází pracovní list a jsou volně ke stažení na stránce ústavu. Křest komiksu se uskuteční na festivalu Comic-Con Prague v Kongresovém centru O2 universum v Praze 9 v pátek 11. dubna v 17.00 s Leošem Kyšou jako kmotrem.
Psal se konec roku 1959, když fyzik Richard Feynman ve své přednášce „Tam dole je spousta místa“ (“There is plenty of room at the bottom”) představil vize tehdy nepředstavitelné miniaturizace a jejích dopadů. Dnes se s nanotechnologiemi setkáváme na každém kroku, často aniž bychom si to uvědomovali. Jak jsme k tomu dospěli, jak si vůbec svět v nanoměřítku představit a kam nanotechnologie směřují? Právě to v komiksu zjišťují Sofie a Alex, středoškoláci na stáži Otevřená věda, kteří se neplánovaně přenesou v čase právě do doby Feynmanovy přednášky a snaží se dostat zpět do vlastní současnosti.
„Přenos Sofie a Alexe do minulosti nám umožnil v jejich příběhu představit vynálezy, které rozvoj nanotechnologie umožnily,“ vysvětluje Julie Nekola Nováková, tvůrkyně příběhu a členka popularizačního týmu Fyzikálního ústavu AV ČR (FZÚ). „Nikdy bychom nedospěli tam, kde jsme, třeba bez mikroskopu atomárních sil. A jak složité je manipulovat jednotlivými atomy? To si ve větším měřítku se stavebnicí mohou vyzkoušet i sami čtenáři.“
Odbornou stránku komiksu konzultoval Prokop Hapala, který se ve FZÚ AV ČR zabývá výpočetními návrhy molekulárních strojů. „Přijde mi důležité, aby studenti nevnímali molekuly jako abstraktní vzorečky na papíře, ale jako reálné objekty, kterých se můžete dotknout, roztrhat je a zase postavit,“ vysvětluje Prokop Hapala.
Komiks nakreslil výtvarník Vojtěch Šeda, známý především ilustracemi historických knih a komiksů jako Jednooký: Malá knížka o velkém Žižkovi, 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo, série Hravý průvodce a mnohými dalšími.
„Na kreslení komiksů mě baví, když se v průběhu procesu dozvím něco nového,“ říká Vojtěch Šeda. „V případě komiksu o nanotechnologiích, který pro mě na začátku byl velkým krokem do neznáma, to platilo na sto procent.“
Co bude dál…?
Autoři mají s komiksem další plány. „Pokud jste si ho už stačili přečíst, určitě víte, že je tu prostor pro možné pokračování... V plánu je doplňovat pracovní list nebo vytvářet nové, využívat prvky komiksu v přehledných infografikách i ve fyzikálních omalovánkách. Zkrátka nepřijdou ani anglicky mluvící zájemci, komiks je online dostupný také v anglickém překladu,“ přibližuje Julie Nekola Nováková.
Vydání komiksu popularizačním grantem podpořila Akademie věd ČR. V pátek 11. dubna v 17:00 ho pokřtí na vědecko-technické Future linie ComicConu Prague novinář, spisovatel a popularizátor vědy Leoš Kyša. Už před oficiálním křtem si mohou zájemci komiks krátce prohlédnout na Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání, kde ho v divadle ARCHA+ v pondělí 7. 4. během akce „Střed zájmu: Dialog generací“ představí autorka příběhu.
Kontakt:
Julie Nekola Nováková
Fyzikální ústav AV ČR
novakovajn@fzu.cz
+420 266 052 124
Vojtěch Šeda
vojtech.seda@gmail.com
Prokop Hapala
Fyzikální ústav AV ČR
hapala@fzu.cz
Přečtěte si také
- Tropické cyklóny mohou zpomalit úbytek tajgy způsobený klimatickou změnou
- Akademické instituce v ČR spojily síly pro posílení bezpečnosti výzkumu
- Česká republika má nový systém poskytující podrobné informace o stavu lesních ekosystémů v reálném čase
- Síla ukrytá v kapkách vody. Česká technologie zkusí prorazit v Německu
- Prachotřenka nečekaná – nápadný lišejník, kterého si donedávna nikdo nevšiml
- Sloučenina, která „neexistuje“, napoví, jak syntetizovat nestabilní molekuly
- Meruňky může letos opět poškodit mráz, podesáté za 12 let
- Není stres jako stres – i odpověď buňky na něj má různé formy
- Ve třech maďarských obcích je více sýčků než v celé České republice
- Horizontální mitochondriální transfer je klíčový proces v biologii nádorů