Zahlavi

Dostatek potravin, kosmický výzkum a tvorba veřejných politik

14. 10. 2024

Společnost čelí stále novým výzvám. Věda může pomoci veřejnosti se na aktuální problémy připravit. Jedním z těch nejzásadnějších je zajištění dostatku kvalitních potravin pro lidstvo v době, kdy roste světová populace a mění se klima. Náš běžný život je také stále více závislý na vesmírných technologiích, jako jsou satelitní navigace nebo globální komunikace. Kvalita veřejných politik se zase významně promítá do sociálně-ekonomických fenoménů, jako je vzdělávaní, daňový a sociální systém či řešení chudoby. Právě tato tři témata představí vědci na konferenci Strategie AV21 s podtitulem Špičkový výzkum ve veřejném zájmu, která se uskuteční 14. října 2024 od 9.30 hodin v budově Akademie věd ČR na Národní v Praze.

Strategií AV21 Akademie věd ČR reaguje na aktuální společenské výzvy formulací výzkumných programů, založených na spolupráci oborů a institucí při jejich řešení. Podílejí se na nich nejen pracoviště Akademie věd, ale i partneři z vysokých škol, podnikatelské sféry, státní a regionální správy či ze zahraničních výzkumných skupin a organizací.

Mottem Strategie AV21 je špičkový výzkum ve veřejném zájmu. Právě věda pomáhá lidstvu reagovat na aktuální problémy a otázky, které dnešní svět klade. Mohou se týkat zajištění dostatku kvalitních potravin, zapojení se do kosmických projektů nebo hodnocení dopadu veřejných politik na oblasti, jako jsou daně, stárnutí populace a migrace,“ říká předseda Rady Strategie AV21 Jiří Plešek.

Vesmír pro lidstvo

Jiří Svoboda z Astronomického ústavu AV ČR představí program Vesmír pro lidstvo, který posiluje zapojení Akademie věd České republiky do kosmického výzkumu, a to včetně vazeb na průmysl, vzdělávání a propagaci. Výzkumné zaměření programu odráží vědecké cíle hlavních vesmírných misí Evropské kosmické agentury (ESA) a Evropské jižní observatoře (ESO). Ty zahrnují výzkum Slunce a Sluneční soustavy, Země a jejího okolí, hvězd a exoplanet nebo galaxií, ale i vývoj nových kosmických technologií a vědeckých přístrojů.

Řešitelé programu usilují o co nejširší využití členství v mezinárodních vědeckých organizacích a pomáhají realizovat plnohodnotnou účast Česka na prvotřídních projektech týkajících se výzkumu vesmíru. Zapojují se i do rychle se rozvíjejícího národního kosmického programu, včetně snahy o let českého astronauta do vesmíru, pro který připravují vhodné vědecké experimenty.

Potraviny pro budoucnost

Jeden hlavních z cílů Agendy OSN pro udržitelný rozvoj 2030, což je vymýcení hladu a zajištění přístupu všem k bezpečné a výživné stravě, nebude splněn. Chronickou podvýživou přitom trpí 800 milionů lidí a dvě miliardy lidí jsou ohroženy nedostatkem vitaminů a mikroelementů. Nedostatek základních potravin na globální úrovni vede k růstu cen, inflaci a může způsobit politickou nestabilitu, válečné konflikty a migraci.

Snaha o zajištění dostatku kvalitní stravy naráží na velké překážky. Mezi ty hlavní lze zahrnout růst světové populace, úbytek zemědělské půdy a změnu klimatu. Výzkumný program Potraviny pro budoucnost, kterého se účastní osm ústavů AV ČR a koordinuje jej Jaroslav Doležel z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, přispívá k řešení této velké úlohy.

Zvýšení zemědělské produkce mají pomoci nové generace plodin se stabilním výnosem i za nepříznivých podmínek. Řešitelé programu také ověřili aplikace různých variant organických hnojiv a půdních doplňků a zaměřili se i na téma plývání potravinami nebo výzkum mikrořas.

Společnost v pohybu a veřejné politiky

Daniel Münich z Národohospodářského ústavu AV ČR představí nejdůležitější výsledky programu, který poslední léta svými výzkumy přispíval k informování veřejnosti a tvůrců veřejných politik o podstatě řady fenoménů v současné české společnosti. Výstupy se týkaly i nových etických otázek a dopadů veřejných politik v oblastech, jako jsou vzdělávání (algoritmy přijímaček na střední školy), trh práce a daňový a sociální systém (dopady daňových reforem a rodinné politiky), demografického stárnutí (odchody do důchodu), bydlení (nájemní bydlení) a migrace.

Objasněny budou specifické aspekty úspěšného transferu výzkumných poznatků do praxe, především v oblasti tvorby veřejných politik. Důležité bude i upozornění na dlouhodobě slabá místa v tomto procesu a návrh, jak tyto problémy řešit do budoucna.

Více informací na: https://strategie.avcr.cz.

 

TZ ke stažení zde.

Newsletter

Přihlásit se k odběru aktualit

Kalendář akcí

Kontakt:

cernochViktor Černoch
vedoucí Odboru akademických médií

e-mail: cernoch@ssc.cas.cz
telefon: +420 221 403 531
mobil: +420 776 792 474