Zahlavi

Prohlídky laboratoří, výstavy a science shows. Týden AV ČR zveřejnil program

16. 10. 2024

Nahlédnout do matematické knihovny, podívat se do chemických laboratoří nebo do šlechtitelské stanice jabloní budou moct účastníci dalšího ročníku Týdne Akademie věd ČR. Festival se koná od pondělí 4. do neděle 10. listopadu 2024. Vedle tradičních dnů otevřených dveří a exkurzí se můžou návštěvníci těšit také na workshopy, přednášky, výstavy, ale také hlavolamy, kvízy a virtuální realitu. Celý program je aktuálně k dispozici na webových stránkách Týdne AV ČR. Vstup na všechny události je zdarma, na některé je potřeba si místo rezervovat.

Jádrem festivalu Týden AV ČR jsou akce na jednotlivých akademických pracovištích, a to nejen v hlavním městě, ale také v Brně, Olomouci, Plzni, a dokonce v malých obcích jako je třeba Nový Knín ve středních Čechách.

Vědci a vědkyně vezmou zájemce do svých laboratoří i do zákulisí a mluvit budou nejen o svém výzkumu. Festival totiž nabízí vědu, která je dostupná a srozumitelná každému. Bát se není třeba ani jaderné fyziky – výzkumné instituce v Řeži u Prahy připravily prohlídku jaderného reaktoru, urychlovače iontů a dalších zařízení, jejichž funkce je běžnému smrtelníkovi záhadou.

„Festival Týden AV ČR chce poukázat na pestrost vědy a také trochu oslavit, čím vším už jednotlivé ústavy k poznání světa a společnosti přispěly,“ říká předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová. „Zároveň je to jedinečná možnost se dostat přímo tam, kde se věda ‚vaří‘, a nahlédnout expertům pod ruce.“


Malí návštěvníci si můžou vyzkoušet práci v chemické laboratoři.

Kvantové počítače a gorily v mlze
Týden AV ČR si může do diáře zapsat i ten, kdo se zajímá o nejnovějších technologie kvantových počítačů. V hlavní budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze se koná přednáška Martina Friáka z Ústavu fyziky materiálů AV ČR na téma Kvantové počítače: naděje i hrozba. V Brně, přímo v Ústavu fyziky materiálů AV ČR, se pak chystá Kvantová „kovárna“, akce určená i pro rodiny s dětmi, na které se návštěvníci dozvědí, jak se změnil vývoj nových materiálů od dob kovářů. Na akci navazuje science show.  

Kdo dává přednost živé přírodě, rozhodně by si neměl nechat ujít přednášku Barbory Červené z Ústavu biologie obratlovců AV ČR nazvanou: Gorily v mlze: Příběh ochrany lidoopů, který znají všichni. Anebo ne? Barbora Červená má vystudované veterinární lékařství a specializuje se na parazitologii primátů. Ve své přednášce bude mluvit nejen o parazitech goril, ale také o zážitcích z terénních výzkumů přímo v Africe.


Velkou výhodou festivalu je možnost promluvit si přímo s vědci a zeptat se jich na jejich práci.

Panelovky i podcast
Součástí Týdne Akademie věd jsou už tradičně panelové diskuze. O klimatické krizi budou ve středu 6. listopadu v sále kina Přítomnost v Praze 3 debatovat Pavel Krč z Ústavu informatiky AV ČR, Kamil Vlček z Fyziologického ústavu AV ČR a Ondřej Lhotka z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR a CzechGlobe – Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.

Téma toxicita kolem nás pak o den později, ve čtvrtek 7. listopadu, rozeberou Táňa Závodná z Ústavu experimentální medicíny AV ČR, Tomáš Cajthaml z Mikrobiologického ústavu AV ČR a Martin Pivokonský z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR.

Návštěvníci se mohou zúčastnit také živého nahrávání dvou podcastů. Jitka Kostelníková vyzpovídá v Podcastu Akademie věd Julii Chytilovou a Michala Bauera z CERGE-EI a FSV UK, jejichž výzkum se pohybuje na rozhraní ekonomie a psychologie. Podcast se za přítomnosti diváků bude natáčet v úterý 5. listopadu v podvečer v historickém sále Národohospodářského ústavu AV ČR v ulici Politických vězňů v Praze.

Koho zajímá chemie, může se přijít podívat na živé natáčení podcastu CHEmic s Veronikou Sedláčkovou, které je naplánováno na úterý 5. listopadu v 18 hodin v budově Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR na Flemingově náměstí v Praze. Vystoupí v něm Lubomír Rulíšek, který se věnuje výzkumu proteinů, a Pavel Majer, který je úspěšný ve vývoji látek s protirakovinnými účinky.


Tradiční součástí Týdne AV ČR jsou přednášky, zejména ty dopolední navštěvují studenti v rámci výuky, v podvečer pak přicházejí lidé z širší veřejnosti.

Zeptej se vědce! a mediální workshop
Přímo v budově AV ČR na Národní třídě v Praze budou moci zájemci navštívit výstavu Cesta do historie, která umožňuje prozkoumat život středověké společnosti přes mobilní aplikaci. Nebudou chybět ani oblíbené besedy Zeptej se vědce, které se uskuteční v sobotu a v neděli 9. a 10. listopadu, a dvě science shows na téma zrak a klamy Nechte oklamat své smysly. Malí návštěvníci se pak můžou těšit na mediální workshop dětské televize ČT Déčko.   

Součástí Týdne AV ČR bude závěrečná konference Otevřené vědy – programu vědeckých stáží pro středoškoláky. Ten letos slaví 20 let, a i když se veřejnost konference zúčastnit nemůže, pravděpodobně se s některými nadanými studenty v budově na Národní potká.

Týden Akademie věd ČR koordinuje Divize vnějších vztahů Střediska společných činností AV ČR. Na organizaci festivalu se podílejí všechna pracoviště Akademie věd ČR.

Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím tiskové zprávy AV ČR
Foto: Jana Plavec, Akademie věd ČR

Licence Creative Commons Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také

Newsletter

Přihlásit se k odběru aktualit

Kalendář akcí

Kontakt:

cernochViktor Černoch
vedoucí Odboru akademických médií

e-mail: cernoch@ssc.cas.cz
telefon: +420 221 403 531
mobil: +420 776 792 474