Zahlavi

Fascinující svět vědy poodhalí tradiční festival Týden AV ČR. Začíná dnes

06. 11. 2023

První listopadový týden ožívá Česko vědou, která je dostupná každému. Festival Týden Akademie věd ČR otevírá dveře vědeckých institucí na 22 místech po celé ČR v podobě zhruba 400 různých akcí, a to od dneška do 12. listopadu. Jedním z hlavních témat je umělá inteligence. Vstup na všechny události je zdarma, na některé je potřeba si místo rezervovat.

Slavnostní zahájení festivalu začne v 15:00, už od rána ale budou mnohé dveře zájemcům o výzkum a vědu otevřené: v Praze můžou vyrazit na přednášku Cesta vody od povrchu do oblak, v olomoucké Pevnosti poznání prozkoumat, jestli je vakuum opravdu nic, a milovníci matematiky určitě ocení Einsteinovu gravitaci nebo jednoduchost lineárních rovnic.

„Týden Akademie věd ČR je přehlídkou toho nejlepšího, nejaktuálnějšího i nejnovějšího, co se v Česku zkoumá. Přesto to není nuda a v programu si vybere opravdu každý – od expertů po děti školou povinné,“ vyzdvihuje předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.

Festival totiž nejsou zdaleka jen více či méně odborné přednášky, ale také třeba workshopy, výstavy, filmy s besedami, komentované prohlídky i koncerty. Především ale nabízí jedinečnou možnost podívat se za většinou uzavřené dveře ústavů a nahlédnout vědcům pod ruce.

Popovídat si s vědci

Během Týdne Akademie věd nebude chybět možnost se zastavit na kus řeči s vědci – opět v různých podobách. V pražském kině Přítomnost se lidé můžou zúčastnit moderovaných debat Česká energetika: současnost a výhled do budoucna nebo Udělej to za mě, UI; na Národní se zájemci můžou zdržet na ZasTÁvce na „pokec“ s mladými vědci nebo na akci Zeptej se vědce! a téměř na všech místech jsou experti připraveni na záludné i zábavné otázky. Kromě toho mají lidé ojedinělou šanci být součástí živého natáčení Podcastu AV ČR na téma Řasy na talíři.

Kdo si hraje, pochopí

Velký zájem bývá o různé pokusy, hry, kvízy a workshopy. Letos jich festival nabídne třicítku, např. literární pub kvíz nebo venkovní čarodějnickou botanickou stezku. Nechybí ani science show včetně té, která se věnuje virtuální realitě. Při workshopech si zájemci vyzkoušejí drobnou laboratorní techniku při zkoumání rostlin, práci knihovědního detektiva či archeologa, projdou osudy obětí heydrichiády a samozřejmostí jsou chemické pokusy. Zajímavý workshop Vyzkoušet a pochopit molekuláru! si připravila společnost M.G.P., hlavní partner festivalu: ukáže, jak zábavnou formou pomocí různých pomůcek vyučovat molekulární biologii.

Umělá inteligence – k vašim službám?

Jedním z velkých témat současné doby je umělá inteligence, jíž se věnuje i řada akcí festivalu Týden AV ČR a které pokrývají témata jako UI a jazyk, filozofie, komunikace, umělá inteligence a učitelé, roboti a technika nebo UI za volantem.

Více informací o festivalu Týden AV ČR včetně programu a systému rezervací lze najít na https://www.tydenavcr.cz/.

Ceny za propagaci a popularizaci vědy

Při slavnostním zahájení Týdne Akademie věd ČR předsedkyně Eva Zažímalová už tradičně předá Ceny předsedy AV ČR za propagaci nebo popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Letos je obdrží půdní mikrobiolog Miloslav Šimek z Biologického centra AV ČR, polymerní fyzik Jiří Kotek z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR a historik Martin Jemelka z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR.

„Všichni ocenění se velmi zasluhují o dobrou pověst české vědy v zahraničí i doma. Navíc zaměřují část své energie na laickou veřejnost: a to je v dnešní době čím dál tím důležitější. Je nezbytné předávat výsledky našeho bádání srozumitelným způsobem co nejširšímu publiku,“ říká Eva Zažímalová.


Prof. Ing. Miloslav Šimek, CSc., Biologické centrum AV ČR

Miloslav Šimek patří k předním půdním mikrobiologům. Dlouhodobě se věnuje popularizaci výzkumu a propagaci vědeckých výsledků v oblasti půdní biologie. Dlouhá léta působil jako expert v Sekci půdního a vodního hospodářství a výživy plodin Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Řada jeho prací vznikla ve spolupráci s předními zahraničními pracovišti, významně se zasloužil i o propagaci české vědy v zahraničí.

Zkušenosti z vědecké práce zúročil též ve výukových materiálech (zejména skriptech, některá vyšla opakovaně). Vystupuje v médiích a zaměřuje se především na problematiku využívání a ochrany půdy. Stejné téma přednáší pro veřejnosti včetně kurzu pro celoživotní vzdělávání na Jihočeské univerzitě.

Dr. Ing. Jiří Kotek, FEng., dr. h. c., Ústav makromolekulární chemie AV ČR

Jiří Kotek je vůdčí postavou evropské vědecké komunity v oboru polymerních věd. Specializuje se na vztahy mezi mechanickým chováním a strukturou polymerních materiálů. Vede Ústav molekulární chemie AV ČR a zároveň je členem mnoha organizací, např. Inženýrské akademie ČR nebo Expertní rady pro vědu evropských akademií Evropské komise. V období 2020–2022 byl prezidentem Evropské polymerní federace.

Prosazuje propagaci a popularizaci výzkumné činnosti doma i ve světě, na mezinárodní úrovni reprezentuje český výzkum v zahraničí svou aktivitou v nadnárodních evropských organizacích. Za rozvíjení evropských, především česko-francouzských vědeckých styků mu INSA Lyon předala v říjnu 2022 titul Doctor Honoris Causa. Kromě toho Jiří Kotek organizoval program kurzů polymerní vědy pod patronací UNESCO pro zahraniční studenty a přednáší ve školách.

Doc. PhDr. Martin Jemelka, Ph.D., Masarykův ústav a Archiv AV ČR

V centru odborného zájmu Martina Jemelky stojí moderní hospodářské, sociální a náboženské dějiny posledních dvou století v českých zemích a střední Evropě. Výsledky svého výzkumu publikoval v desítkách děl, které se věnovaly českému dělnictvu, jeho bydlení a každodennímu životu, dějinám koncernu Baťa a moderním náboženským dějinám.

Pravidelně spolupracuje s médii a přednáší na univerzitách třetího věku. Popularizaci vědy věnoval samostatný projekt: Senioři – nositelé historické paměti 20. století: distanční vzdělávání třetího věku v historických vědách v éře pandemie COVID-19. Výsledkem je web Tohle jsme prožili a série videí.


Kontakt:

Lenka Heroldová
DVV SSČ AV ČR
heroldova@ssc.cas.cz

TZ ke stažení zde.

Newsletter

Přihlásit se k odběru aktualit

Kalendář akcí

leden 2025
poútstčtsone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Kontakt:

cernochViktor Černoch
vedoucí Odboru akademických médií

e-mail: cernoch@ssc.cas.cz
telefon: +420 221 403 531
mobil: +420 776 792 474