Zahlavi

Prémii Jana Friče získal Václav Pavlík za studium hvězdné dynamiky

23. 01. 2025

Prozkoumání procesů, které ovlivňují vývoj hvězdokup a jejich složek, vyneslo 21. ledna 2025 astronomovi Václavu Pavlíkovi Prémii Jana Friče za rok 2024. Cenu uděluje Astronomický ústav AV ČR od roku 2009 mladým pracovníkům za mimořádné výsledky, které přispívají k prestiži pracoviště v mezinárodním srovnání.

„Ocenění si velmi vážím. Vnímám ho jako příležitost, díky níž se moje práce dostane více do povědomí veřejnosti. Zároveň ale pomůže celkově zviditelnit výzkum, který v Astronomickém ústavu AV ČR provádíme. Věřím, že to vzbudí zájem studentů o stáže a projekty nebo též podnítí spolupráci s kolegy z jiných institucí. Doufám také, že by mi ocenění mohlo pomoct při podávání žádostí o výzkumné granty,“ komentuje prémii Václav Pavlík.

V souboru prací Podrobná studie hvězdné dynamiky a vývoje hvězdokup, za nějž Václav Pavlík z oddělení galaxií cenu získal, se astronom soustředil na analýzu procesů, které ovlivňují vývoj hvězdokup a jejich složek – tedy hvězd a hvězdných pozůstatků, jako jsou neutronové hvězdy a černé díry. Propojil teoretické modelování s pozorovacími daty skutečných systémů, což mu umožnilo zaměřit se na klíčové aspekty hvězdné dynamiky. Při příležitosti předání ceny laureát pronesl přednášku na téma oceněné práce.


Václav Pavlík získal ocenění za soubor prací Podrobná studie hvězdné dynamiky a vývoje hvězdokup.

Fascinující rozmanitost hvězdokup
„Hvězdokupy a jejich modelování vždy patřily k hlavním tématům mé vědecké práce. Zkušenosti, které jsem při jejich studiu získal, jsme ale s kolegy dokázali využít i jinde, například při zkoumání stability planetárních systémů nebo hvězdných asociací v centru naší Galaxie,“ říká Václav Pavlík a doplňuje, že hvězdokupy ho fascinují svou rozmanitostí: „V některých se rodí nové hvězdy, zatímco jiné obsahují ty nejstarší hvězdy ve vesmíru – považují se tedy za hlavní stavební prvky galaxií.“

K jejich studiu Václava Pavlíka motivovalo jak pochopení vzájemných interakcí mezi hvězdokupami a jejich hostitelskými galaxiemi, tak možnost dozvědět se více o formování hvězd a planetárních systémů včetně naší Sluneční soustavy: „Před námi je mnoho otevřených otázek. K některým jsem již mohl částečně přispět a rád bych na nich dále pracoval.“ Jednou z nich je i pochopení počátečních podmínek, za nichž hvězdokupy vznikají. Další se týká dlouhodobého vývoje hvězdokup a hvězdných pozůstatků uvnitř nich nebo možnosti vzniku středně hmotných černých děr.

Prémie Jana Friče nese jméno mladšího z bratrů Fričových, který se společného snu vybudování hvězdárny v Ondřejově nedožil. Ocenění se každoročně uděluje k datu blízkému jeho nenadálému úmrtí, tedy k 21. lednu. Astronomický ústav AV ČR tak zároveň uctívá jeho památku.

Text: Luděk Svoboda a Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím tiskové zprávy
Foto: Astronomický ústav AV ČR

Licence Creative Commons Text je uvolněn pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také

Newsletter

Přihlásit se k odběru aktualit

Kalendář akcí

Kontakt:

cernochViktor Černoch
vedoucí Odboru akademických médií

e-mail: cernoch@ssc.cas.cz
telefon: +420 221 403 531
mobil: +420 776 792 474