Přihlaste se do soutěže L’Oréal a inspirujte další ženy k vědecké kariéře
11. 10. 2024
Také příští rok si tři talentované vědkyně rozdělí 600 tisíc korun v 19. ročníku programu L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě. Projekt upozorňuje na roli žen v badatelském světě, a pomáhá tím překonávat předsudky, které jim stojí v cestě. Vědkyně se mohou hlásit do 6. ledna 2025.
Česká republika podle dat Eurostatu dlouhodobě zůstává na chvostu zemí Evropské unie v podílu žen mezi výzkumnými pracovníky. Zatímco unijní průměr je zhruba 33 %, v Česku mají ženy zastoupení ve vědě pouze okolo 27 %. Nejhorší situace je v technických a přírodních vědách. I proto talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě každoročně podpoří tři vybrané badatelky. Upozorňuje jím na jejich práci, která může inspirovat i další dívky a ženy k vědecké kariéře.
„Podpora žen ve vědě představuje nejen uznání jejich práce, ale také zásadní krok k rozvoji naší společnosti. Otevíráme dveře talentovaným vědkyním, aby mohly rozvinout svůj potenciál. Má to dlouhodobý přínos pro nás všechny,“ zdůrazňuje Petr Štěpánek z L’Oréal Česká republika a dodává, že tento přístup pomůže vytvářet silnější vědeckou komunitu, která dokáže čelit budoucím výzvám.
Tři výjimečné
Porota složená z odborníků z Akademie věd ČR i příští rok vybere tři výjimečné vědkyně, které kromě finanční odměny 200 tisíc korun získají mediální podporu. Výsledky oznámí organizátoři v červnu 2025.
Letos cenu získaly vědkyně z Akademie věd ČR. „Ženy přinášejí do vědy jiný pohled a jsou lépe zvládají multitasking, což smíšené týmy mužů a žen dělá efektivnějšími,“ uvedla letošní laureátka Monika Kučeráková z Fyzikálního ústavu AV ČR. Ocenění spolu s ní obdržely také mikrobioložka Kateřina Kopalová z Přírodovědecké fakulty UK a Botanického ústavu AV ČR a ekoložka Kateřina Sam z Biologického centra AV ČR a Přírodovědecké fakulty JU.
Letošní laureátka Monika Kučeráková
50 vědkyň, 11 milionů
Nadace L’Oréal podporuje ženy po celém světě. Od svého vzniku v roce 1998 vyznamenal více než 4400 žen ze 140 zemí. V České republice se projekt realizoval poprvé v roce 2006. Od té doby každoročně oceňuje nadějné vědkyně, které vybrala odborná porota. V Česku získalo cenu už 50 talentovaných vědkyň, jež si mezi sebou rozdělily částku ve výši 11 milionů korun.
Více informací naleznete na webu programu.
Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využítím zprávy L’Oréal Česká republika
Foto: Shutterstock
Přečtěte si také
- Oldřich Tůma: Etický kodex AV ČR reaguje na aktuální výzvy a proměny světa
- Akademický sněm AV ČR zvolil Radomíra Pánka kandidátem na předsedu instituce
- Hodnocením projektů GA ČR získáte větší rozhled v oboru, shodují se panelisté
- Čtyři projekty z AV ČR získaly ERC grant, každý obdrží dva miliony eur
- Akademie věd chce podpořit uplatnění výsledků založením akciové společnosti
- Akademie věd rozšířila podporu pro zaměstnance, pořádá příměstské tábory
- Grantová agentura ČR hledá hodnotitele pro projekty základního výzkumu
- Věda může státu pomoct s řešením recidivy či korupce, ukázalo setkání CETAV
- Nadějní středoškoláci prezentovali vědecké projekty na konferenci Otevřené vědy
- Česká a Saská akademie věd chtějí rozvíjet spolupráci na důležitých tématech
Kalendář akcí
Kontakt:
Viktor Černoch
vedoucí Odboru akademických médií
e-mail: cernoch@ssc.cas.cz
telefon: +420 221 403 531
mobil: +420 776 792 474