Zahlavi

Akademie věd podpořila v programu PRAK 12 projektů, mají aplikační potenciál

02. 09. 2024

Zařízení pro diagnostiku plazmatu, inovace environmentálních elektronových mikroskopů nebo inteligentní databáze české poezie pro školy a veřejnost. Takovými tématy se zabývají některé z dvanácti projektů, které Akademie věd ČR podpořila ve třetím kole Programu rozvoje aplikací a komercializace – PRAK. Jeho prostřednictvím urychluje Centrum transferu AV ČR využití výsledků vědy v praxi.

Kvalitnější projekty, a tedy i vyšší konkurence mezi žadateli. Tak lze popsat třetí výzvu PRAK. Nápady do ní přihlásilo 26 zájemců ze 13 pracovišť Akademie věd ČR. Podle externího konzultanta PRAK Petra Fimana nové kolo ukazuje, že se kvalita předkládaných přihlášek zvyšuje – a jak dodává vedoucí Centra transferu AV ČR Martin Smekal, především ve schopnostech předkladatelů popsat vědeckou podstatu záměru i možnosti komerčního uplatnění: „V tomto ohledu je podnětné, že více žadatelů uvažuje také o založení spin-off společnosti.“

Podle hodnotitelů vykazují podpořené projekty aplikační potenciál, a mohou tedy vytvářet komerční nebo jinak společensky relevantní přidanou hodnotu. „Náš program cílí na všechna pracoviště Akademie věd. Aktuálně se proto soustředíme na zapojení dalších týmů a motivujeme k účasti i ústavy, které dosud stály stranou. Peníze, které z PRAK získají, jim pomohou urychlit komercializaci jejich výsledků a vstup na trh,“ pokračuje Martin Smekal.

Podobně uvažuje také Petr Fiman: „Byl bych rád, kdyby se PRAK stal plnohodnotnou, předvídatelnou a opakující součástí motivačních nástrojů, které Akademie věd využívá na podporu uplatnění vědeckých poznatků.“

První v Česku
Akademie věd ČR se prostřednictvím PRAK stala první českou výzkumnou organizací s vlastním systémem, jenž podporuje vstup vědeckých výsledků na trh. Zařadila se tak po bok úspěšných zahraničních výzkumných organizací, které také mají svůj akcelerátor. Vybrané projekty doporučuje k podpoře Akademická rada AV ČR, instituce financuje program z vlastních zdrojů.

Vedoucí oddělení projektů transferu Michal Beluský doplňuje, že pracovištím nabízí CETAV zapracování zpětné vazby hodnotitelů do nového návrhu. Další, poupravené kolo PRAK se vypíše do konce roku.

Více informací o PRAK naleznete na Portálu transferu AV ČR.

Text: Luděk Svoboda a Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Shutterstock

Licence Creative Commons Text je uvolněn pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také