Akademie věd uctila památku svého emeritního předsedy Rudolfa Zahradníka
21. 10. 2021
Ceremoniálem ve dvoraně Knihovny Akademie věd ČR a pietou na Slavínském hřbitově na Vyšehradě si Akademie věd ČR připomněla svého loni zesnulého emeritního předsedu Rudolfa Zahradníka. Vzpomínkové akce se zúčastnili jeho někdejší kolegové a přátelé včetně německého vědce Joachima Sauera, manžela německé kancléřky Angely Merkelové. Čest výjimečné osobnosti české vědy vzdali také předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová, předseda Senátu Miloš Vystrčil a další hosté.
Manželé Milena a Rudolf Zahradníkovi zemřeli krátce po sobě loni v říjnu v požehnaném věku. Uctění jejich památky a uložení jejich ostatků na Vyšehradském hřbitově se konalo až po roce kvůli pandemii covidu-19. Datum 20. října bylo zvoleno symbolicky, právě v tento den by se Rudolf Zahradník dožil 93 let (narodil se 20. října 1928 a zemřel 31. října 2020).
Rudolf Zahradník stál u zrodu oboru kvantové chemie u nás a vychoval mnoho následovníků. Podle vzpomínek jeho přátel, kolegů a žáků byl nejen skvělým vědcem a učitelem, ale navíc i velmi srdečným, čestným a odvážným člověkem. „Profesor Zahradník byl mimořádnou osobností. Jeho přirozené schopnosti a vědomosti, které dalece přesahovaly horizont jeho oboru, doprovázelo umění přesvědčit druhé a ve správný moment vystoupit z davu a vést ostatní,“ řekla při ceremoniálu předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.
Ceremoniál se konal v prostorách dvorany Knihovny Akademie věd ČR.
Při svém dlouholetém působení v čele Akademie věd (1993–2001) se zasloužil o polistopadovou transformaci instituce i české vědy jako takové. „Nejen za to jsme profesoru Zahradníkovi vděčni a zavázáni. Naší povinností je dostát jeho odkazu, protože nikdo u nás nepřebudoval vědu a výzkum tak zásadně jako právě on,“ dodala předsedkyně.
Ceremoniál v krásných prostorách dvorany Knihovny Akademie věd ČR na Národní třídě citlivě moderoval Daniel Stach a prokládal ho ukázkami z pořadů České televize, v nichž Rudolf Zahradník účinkoval.
Kvantový fyzik Joachim Sauer i jeho manželka Angela Merkelová se s Rudolfem Zahradníkem znali už od konce sedmdesátých let, kdy působili v jeho vědecké skupině. Ve svém projevu Joachim Sauer zavzpomínal, jak byl nejen jemu osobně oporou v nelehkých časech komunistického režimu. Dodával prý východoněmeckým studentům a mladým vědcům odvahu, povzbuzoval je, ať si uchovají čest a nezávislost a nevzdávají se v úsilí o kvalitní práci ve vědě navzdory nepříznivým podmínkám.
Joachim Sauer spolu s manželkou Angelou Merkelovou patřili k přátelům Rudolfa Zahradníka.
Po ceremoniálu se pozvaní hosté odebrali ke společnému rozloučení s manželi Zahradníkovými na Vyšehradský hřbitov. Před uložením uren do hrobu zazněla k jejich poctě skautská večerka, oba totiž od dětství formoval skautský oddíl. Stejně jako vědkyni Helenu Illnerovou, která se stala historicky první ženou v čele Akademie věd ČR, když v roce 2001 na tomto postu vystřídala Rudolfa Zahradníka.
Ve svém krásném osobním proslovu na Vyšehradském hřbitově Helena Illnerová Mileně a Rudolfu Zahradníkovým poděkovala za jejich příkladné manželství, za to, že byli pro ostatní harmonickým přístavem i ostrovem jistoty. Jmenovitě Rudolfovi Zahradníkovi pak poděkovala za jeho džentlmenství, čest, důmyslnost, občanskou odpovědnost a odvahu.
Rudolf Zahradník vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze a od počátku šedesátých let 20. století působil v Ústavu fyzikální chemie a elektrochemie J. Heyrovského, ve kterém později vedl oceňovanou badatelskou skupinu. V letech 1990 až 1993 ústav řídil.
V roce 1993 se postavil do čela Akademie věd ČR, kde setrval až do roku 2001. Byl rovněž zakládajícím členem a v letech 1994 až 1997 předsedou Učené společnosti ČR. Přednášel na univerzitách v Evropě, Spojených státech či Japonsku, byl profesorem Univerzity Karlovy, Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a Vanderbiltovy univerzity v Nashville. Čestný doktorát mu udělily Technická univerzita v Drážďanech, Univerzita ve Fribourgu, Technická univerzita v Pardubicích a Georgetownská univerzita ve Washingtonu.
Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.
Přečtěte si také
- Oldřich Tůma: Etický kodex AV ČR reaguje na aktuální výzvy a proměny světa
- Akademický sněm AV ČR zvolil Radomíra Pánka kandidátem na předsedu instituce
- Hodnocením projektů GA ČR získáte větší rozhled v oboru, shodují se panelisté
- Léčivá krása: vítězný snímek Vědy fotogenické zachycuje lék proti rakovině
- Čtyři projekty z AV ČR získaly ERC grant, každý obdrží dva miliony eur
- Akademie věd: Látky uvolňované z ohňostrojů jsou vysoce toxické a karcinogenní
- Akademie věd chce podpořit uplatnění výsledků založením akciové společnosti
- Josef Bryja z Ústavu biologie obratlovců získal ocenění Kraje Vysočina
- Vidět dál než jiní. AV ČR ocenila osobnosti, které přispívají k prestiži vědy
- Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu převzal Národní cenu vlády Česká hlava