Zahlavi

Almanach geovědních pokusů, aneb vánoční dárek školám od „Vesmíru pro lidstvo“

17. 12. 2024

Pro vyučující, kteří chtějí zpestřit výuku hodin vlastivědy, přírodopisu nebo zeměpisu, připravili vědci zapojení do programu Akademie věd Strategie AV21 - Vesmír pro lidstvo vánoční dárek v podobě almanachu geovědních pokusů. Jedná se o soubor dvanácti jednoduchých experimentů, které umožní žákům základních a středních škol nahlédnout do fascinujícího světa geologie a tím lépe pochopit procesy, které se na naší planetě, ale i pod jejím povrchem, odehrávají.

Geologie stojí často ve školní výuce stranou pozornosti. A to je škoda. Tato vědní disciplína je totiž naprosto klíčová, pokud chceme pochopit proč svět kolem nás vypadá tak, jak vypadá. Napadlo nás proto vytvořit unikátní brožuru, s jejíž pomocí by bylo možné ve školní výuce připravit jednoduché experimenty, které rychle a snadno pomohou vysvětlit, jak složité geologické procesy fungují a proč k nim dochází. Almanach tak učitelům a učitelkám přináší skvělý nástroj, jak zpřístupnit geologii všem věkovým skupinám”, uvádí k tomu Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, který za nápadem na vznik almanachu stál.

Almanach tvoří dvanáct edukativních listů. Na každém z nich je představení konkrétního geovědního tématu, ale i detailní popis experimentu, s jehož pomocí je možné dané téma názorně vysvětlit. Kromě textu jsou součástí listů barevné ilustrace ukazující nejen průběh pokusu, ale i názorně vysvětlující daný geologický proces.

Pokusy, které jsme do almanachu vybrali, jsme chtěli přiblížit tématiku sopečné činnosti, deskové tektoniky, zemětřesení, ale také třeba deformace hornin. Proto se mohou zájemci těšit na to, že spatří, jak vzniká sopečná kaldera, jak se rozpíná oceánské dno, jak vystupuje teplo skrze zemský plášť, jak vznikají pohoří, proč se vrásní horniny nebo i to, proč se během zemětřesení propadají domy do podzemí. Každý experiment je navržen tak, aby byl jednoduchý a relativně rychlý na přípravu a proveditelný za pomoci běžně dostupných pomůcek”, dodává k tomu spoluautor almanachu Matěj Machek z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Almanach připravil Petr Brož ve spolupráci s výtvarnicí Lucií Škodovou (Ajeejee). Na textech spolupracoval Matěj Machek, Ondřej Krýza a Lenka Špičáková. Dílo, které vzniklo v rámci projektu Vesmír pro lidstvo, je uvolněné pod svobodnou licencí Creative Commons a je tak volně ke stažení na webu Geofyzikálního ústavu AV ČR. Smí tak být volně šířené a používané k libovolnému účelu při uvedení autorů (texty: Petr Brož a kol., ilustrace Lucie Škodová) a zachování licence CC BY-SA 3.0.

Kontakt: 
Mgr. Petr Brož, Ph.D
. (Geofyzikální ústav Akademie věd ČR)
petr.broz@ig.cas.cz 

Obrazové materiály ke stažení

https://www.dropbox.com/scl/fo/ah0dl68eh1vl04ho3jo70/AEhXxO2MNg8-1nC1jQweObg?rlkey=o1ucm2bhfpiiumhxnr0op4jvg&dl=0

TZ ke stažení zde.