Cesta od vědy k praxi. Ministryně Langšádlová navštívila Ústav termomechaniky
24. 02. 2023
Jak základní výzkum proudí do průmyslu, se přesvědčila ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová při návštěvě Aerodynamické laboratoře Ústavu termomechaniky AV ČR. V Novém Kníně se 17. února 2023 seznámila s vědeckým programem ústavu, jeho výsledky a jejich využitím v praxi.
Po laboratořích, v nichž se provádí experimentální výzkum proudění stlačitelných tekutin v aerodynamických tunelech, ministryni provedli ředitel Ústavu termomechaniky AV ČR Miroslav Chomát, Jiří Plešek, zástupce ředitele ústavu a člen Akademické rady AV ČR, vedoucí oddělení dynamiky tekutin Martin Luxa a vedoucí laboratoře aerodynamiky prostředí Štěpán Nosek.
Výzkum nad zlato
Laboratoř se nachází v těsné blízkosti bývalých štol zlatonosného dolu u Nového Knína nedaleko Dobříše, které slouží jako podtlaková nádrž pro aerodynamické tunely. Vědci se zde zabývají základním výzkumem, který se bohatě uplatňuje v praxi.
Ústav také koordinuje výzkumný program Strategie AV21 Udržitelná energetika, jenž se věnuje klíčovým otázkám spojeným s jednou z hlavních výzev současnosti.
Ministryně Helena Langšádlová zavítala do laboratoří Ústavu termomechaniky AV ČR.
Oběžná kola transferu
Uplatnění poznatků oboru aerodynamiky stlačitelných tekutin dokáže významně zvyšovat účinnost a spolehlivost moderních turbosoustrojí a ventilových soustav, které se často využívají v energetice – konkrétně v tepelných elektrárnách včetně jaderných.
Ministryně při návštěvě zavítala k nadzvukovému aerodynamickému tunelu laboratoře vnitřních proudění, kde se odehrávají výzkumy pro plzeňskou firmu Doosan Škoda Power. S její předchůdkyní, tehdejší Škodou, začalo pracoviště spolupracovat už v šedesátých letech. Dlouhodobé partnerství Ústav termomechaniky pojí i s jihokorejskou firmou Doosan Enerbility. Společně s ní se podílí na vývoji moderních profilů lopatek oběžných kol.
V laboratoři aerodynamiky prostředí vědci ukázali Heleně Langšádlové, jak lze využít aerodynamiku pro zlepšování kvality životního prostředí, konkrétně pro výzkum proudění vzduchu v městské zástavbě nebo krajině a šíření znečišťujících či nebezpečných látek v přízemních vrstvách atmosféry.
Nástrahy naší doby
Hostitelé seznámili ministryni s úspěchy pracoviště v transferu znalostí a komercializaci vědeckých výsledků. Právě na význam transferu znalostí a technologií ve vědě klade Helena Langšádlová dlouhodobě důraz. Nejen přenos výsledků do praxe ovšem komplikuje vysoká byrokratická zátěž, která ukrajuje vědcům čas na bádání – ministryně proto podtrhla i důležitost kvalitních projektových oddělení ve vědě.
Účastníci setkání se dotkli také vysokých cen energií. V posledních dvou letech se totiž výdaje na energie v laboratoři přibližně zosminásobily. Omezuje se tak provoz energeticky náročných zařízení. „Část chybějícího měřicího a výpočetního času půjde nahradit pečlivou přípravou experimentů a výpočtů a využitím přístrojů s menší spotřebou,“ zmínil Miroslav Chomát v listopadovém čísle AB / Akademického bulletinu. Jak ale dodává, i tak se oklešťování výzkumných aktivit v důsledku šetření na činnosti pracoviště citelně podepíše.
O Aerodynamické laboratoři a energetice jsme psali také v časopise A / Věda a výzkum.
Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím zprávy Ústavu termomechaniky AV ČR
Foto: Ústav termomechaniky AV ČR
Přečtěte si také
- Oldřich Tůma: Etický kodex AV ČR reaguje na aktuální výzvy a proměny světa
- Akademický sněm AV ČR zvolil Radomíra Pánka kandidátem na předsedu instituce
- Hodnocením projektů GA ČR získáte větší rozhled v oboru, shodují se panelisté
- Léčivá krása: vítězný snímek Vědy fotogenické zachycuje lék proti rakovině
- Čtyři projekty z AV ČR získaly ERC grant, každý obdrží dva miliony eur
- Akademie věd: Látky uvolňované z ohňostrojů jsou vysoce toxické a karcinogenní
- Akademie věd chce podpořit uplatnění výsledků založením akciové společnosti
- Josef Bryja z Ústavu biologie obratlovců získal ocenění Kraje Vysočina
- Vidět dál než jiní. AV ČR ocenila osobnosti, které přispívají k prestiži vědy
- Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu převzal Národní cenu vlády Česká hlava