Historický ústav koriguje nepravdivé informace Tomia Okamury o táboře v Letech
09. 02. 2018
Vojtěch Kyncl z Historického ústavu AV ČR se ohrazuje vůči prohlášení politika Tomia Okamury o romském táboře v jihočeských Letech, podle nějž tábor nebyl oplocený a Romové se tam mohli volně pohybovat.
Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura v televizním pořadu uvedl, že se v publikaci Akademie věd Tábor Lety: Fakta a mýty dočetl, že tento tábor umožňoval vězňům volný pohyb, a to i za plot. Už samotný název knihy neuvedl přesně, jde o práci Historikové a kauza Lety z roku 1999, která odpovídala na stále silnější útoky publicistů (Markus Pappe, Paul Polansky). Mnohem podstatnější je však fakt, že v knížce se nic o volném režimu nepíše.
„Není pravda, že by práce obsahovala informace vedoucí k závěrům, že tábor v Letech umožňoval volný pohyb či dokonce opouštění oploceného areálu a měl nějaký uvolněný režim,” napsal Vojtěch Kyncl ve vyjádření Akademii věd.
Nezapomínat na zločiny
„V Letech byl také vysoký plot, který byl posléze ještě zpevňován, upravován a po vypuknutí tyfové epidemie byl přímo vydán příkaz, že kdokoliv by se pokusil o útěk, musí být chycen, ať už zastřelen nebo dopaden jinou formou, ale nikdo nesměl uprchnout. Volný pohyb sice fungoval, ale jenom uvnitř toho tábora,” uvedl Kyncl v České televizi s tím, že v Letech byly internovány celé rodiny, včetně dětí. Podle něj během šesti let protektorátu Čechy a Morava existovalo na tomto území přes dva tisíce táborů, věznic, káznic a podobných koncentračních zařízení. V desítkách z nich umíraly tisíce lidí, přičemž na řadu z nich se zapomnělo.
„To, co bychom si měli připomínat, je, že v Letech se oběťmi stali ti nejnevinnější, což byly děti, a nejednalo se o jeden, dva, tři případy, ale jednalo se o více než stovku nevinných bytostí, které zahynuly," dodal Kyncl v ČT.
Reakce historika Vojtěcha Kyncla v České televizi.
Na titulním obrázku kresba Cikánského tábora Lety z roku 1942.
Připravila: Alice Horáčková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Obrazový materiál: Památník Lidice
Přečtěte si také
- Oldřich Tůma: Etický kodex AV ČR reaguje na aktuální výzvy a proměny světa
- Akademický sněm AV ČR zvolil Radomíra Pánka kandidátem na předsedu instituce
- Hodnocením projektů GA ČR získáte větší rozhled v oboru, shodují se panelisté
- Léčivá krása: vítězný snímek Vědy fotogenické zachycuje lék proti rakovině
- Čtyři projekty z AV ČR získaly ERC grant, každý obdrží dva miliony eur
- Akademie věd: Látky uvolňované z ohňostrojů jsou vysoce toxické a karcinogenní
- Akademie věd chce podpořit uplatnění výsledků založením akciové společnosti
- Josef Bryja z Ústavu biologie obratlovců získal ocenění Kraje Vysočina
- Vidět dál než jiní. AV ČR ocenila osobnosti, které přispívají k prestiži vědy
- Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu převzal Národní cenu vlády Česká hlava