„Do Českého ráje cesta příjemná je…“ zpívá se ve známém hitu Ivana Mládka. A nezbývá než souhlasit. Navíc není mnoho výzkumných pracovišť, kde vám nabídnou pohoštění přímo „ze zahrádky“. V tomto případě dokonce z vlastního jabloňového sadu. Nacházíme se totiž ve Střížovicích u Turnova ve Stanici šlechtění jabloně na rezistenci k chorobám, pracovišti Ústavu experimentální botaniky AV ČR.
Text: Markéta Wernerová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.
Stanice šlechtění jabloně na rezistenci k chorobám je pracovištěm Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Nachází se ve Střížovicích nedaleko Turnova.
Zdejší odborníci se již bezmála 70 let věnují šlechtění odrůd jabloně rezistentních k chorobám, zejména strupovitosti, padlí jabloňovému a bakteriální spále růžovitých, nejvýznamnějším onemocněním jabloně.
Výzkum zde ve Střížovicích se ubírá dvěma směry: sloupcovité stolní odrůdy, vhodné zejména do domácích zahrad, a univerzální opylovači/okrasné odrůdy s malými nejedlými plody, určené k opylovacím účelům.
Moderní šlechtění se opírá o spoustu měřitelných parametrů z laboratoře. „Klíčové jsou vzhled, chuť, konzistence dužniny, její pevnost a cukernatost, ale i obsah alergenů nebo skladovatelnost,“ říká Jan Zima ml.
Moderní šlechtění se opírá o spoustu měřitelných parametrů z laboratoře.
Moderní šlechtění se opírá o spoustu měřitelných parametrů z laboratoře.
Moderní šlechtění se opírá o spoustu měřitelných parametrů z laboratoře.
„Dnes již obchodním partnerům ÚEB nestačí jablko ochutnat. Konkurence je velká,“ říká Dimitrij Tyč.
Pokud nová odrůda svými vlastnostmi co nejpřesněji odpovídá současným požadavkům a trendům, či má nějakou další přidanou hodnotu, má potenciál regionálního, případně i globálního uplatnění.
Spolupráce střížovických šlechtitelů se světovými obchodníky na trhu jablek přinesla kuriózní úspěch. Sláva odrůdy Opal® překročila nejen hranice naší země, ale dokonce i planety. Jablka vyšlechtěná ve Střížovicích zavítala v roce 2015 na mezinárodní vesmírnou stanici ISS.
Skladovací prostory střížovické stanice
„Historie zdejší stanice sahá do roku 1955, kdy se klempíř a nadšený amatérský ovocnář Otto Louda rozhodl ve spolupráci s Biologickým ústavem ČSAV založit v rodných Střížovicích pokusnou stanici,“ vypráví Jan Zima při sklízení jablek.
V sadu nechybí ani těžká technika…
Odolnost k chorobám umožňuje výrazně snížit aplikaci chemických postřiků v sadech, a tím snížit náklady, pěstovat zdravé ovoce a šetřit životní prostředí.
Střížovické odrůdy se těší velkému zájmu pěstitelů z několika kontinentů.