Kniha roku Nakladatelství Academia objasňuje proměny literatury za protektorátu
19. 09. 2023
Velkomoravské elity, profesoři v Praze ve středověku či německá literatura v Česku. Témata z historie a dějin literatury ovládla 15. ročník Cen Nakladatelství Academia. Publikaci Pavla Janouška a kolektivu autorů Dějiny české literatury v Protektorátu Čechy a Morava porota 18. září 2023 přiřkla titul kniha roku, a označila ji tak za absolutního vítěze. Dílo zvítězilo i v kategorii původních vědeckých nebo populárně-naučných prací.
Oceněná kniha zobrazuje mimo jiné, jak českou literaturu formovaly a měnily události jako mnichovská dohoda nebo německá okupace. Hledat kořeny a připomínat si věci, které nevytvářejí jen příznivý obraz, je podle spoluautorky knihy Ivy Málkové důležité. „Při práci jsme se vraceli k leckdy zapomenutým textům. Ukazují různé způsoby komunikace i podoby strachu a ohrožení, s nimiž se každý vyrovnával po svém,“ doplnila další ze spoluautorek Kateřina Piorecká.
Spoluautorky knihy roku Alena Šidáková Fialová, Iva Málková a Kateřina Piorecká převzaly křišťálovou plastiku z dílny Jana Exnara.
Podstatnou část knih, které Nakladatelství Academia vydá, tvoří zahraniční publikace přeložené do češtiny. Jako nejlepší překlad porota vyhodnotila Kompendium německé literatury českých zemí, o nějž se zasloužili Jan Budňák a Štěpán Zbytovský s kolektivem autorů. Jak zdůraznil Jan Budňák, kniha není klasickou překladovou publikací. „Je v ní zastoupeno asi čtyřicet autorů, které překládalo přibližně dvacet lidí. My se Štěpánem Zbytovským jsme tento ‚cirkus‘ kočírovali.“
Od encyklopedie po nejprodávanější knihu
V kategorii slovník nebo encyklopedická publikace uspěli Mlada Holá a Martin Holý s kolektivem autorů. Dílo Profesoři pražské utrakvistické univerzity v pozdním středověku a raném novověku (1457/1458–1622) sleduje různé aspekty života těchto profesorů, věnuje se ale i knihovnám a mecenátu.
Výtvarným zpracováním nejvíce zaujaly Velkomoravské elity Mikulčic. Grafiku Zdeňku Tukovi se v publikaci podařilo vizuálně sjednotit obsah různých oborů tak, že působí elegantně a celistvě.
Knize, na níž se v ostatních kategoriích nedostalo, uděluje svou cenu porota. V letošním ročníku ji získal Vojtěch Čurda za monografii o literárním kritikovi a komunistickém ideologovi Ladislavu Štollovi.
Z produkce Nakladatelství Academia si zákazníci v loňském roce nejčastěji kupovali Dějiny lidí Martina Rychlíka. Publikace si tak k vítězství v kategorii publicistiky soutěže Magnesia Litera připsala i titul nejprodávanější kniha Nakladatelství Academia roku 2022.
O ceny se v letošním ročníku ucházelo 67 publikací, které Nakladatelství Academia nebo pracoviště Akademie věd ČR vydaly v roce 2022. Vítěze kategorií vybírala desetičlenná porota v čele s experimentálním fyzikem a popularizátorem Ivo Krausem.
Ceremoniálem, který se konal v sídle Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze, provázel ředitel nakladatelství Jiří Padevět.
Studentská soutěž
Na ceremoniálu se také oznámily výsledky 11. ročníku Studentské soutěže Nakladatelství Academia. V kategorii humanitních a společenských věd zvítězila Zdeňka Horáčková s prací Spor o Piombino a jeho reflexe na císařském dvoře. Ve vědách o neživé přírodě odborná porota posoudila jako nejlepší práci Aspekty svícení ve virtuálním prostoru Davida Ticháčka. Práce Vztah exteriéru, výskytu klinické mastitidy a somatických buněk u holštýnského skotu vynesla Janu Vařekovi první místo ve vědách o živé přírodě a chemických vědách. Vítězné práce vydá Nakladatelství Academia do roka knižně.
Odborná porota vybírala vítěze ze 40 přihlášených magisterských diplomových prací, které jejich autoři obhájili mezi 16. říjnem 2021 a 31. říjnem 2022. Vítězky a vítěz loňského ročníku si na ceremoniálu převzali knižní exempláře jejich závěrečných prací.
Záznam ceremoniálu můžete zhlédnout na kanálu YouTube:
Ceny Nakladatelství Academia v jednotlivých kategoriích:
Kniha roku: Dějiny české literatury v Protektorátu Čechy a Morava – Pavel Janoušek a kol. (Ústav pro českou literaturu AV ČR)
Nejprodávanější kniha roku 2022: Dějiny lidí – Martin Rychlík
Cena poroty: Ladislav Štoll Příběh komunistického ideologa a formování československé kultury ve 20. století – Vojtěch Čurda
Původní vědecká nebo populárně-naučná práce: Dějiny české literatury v Protektorátu Čechy a Morava – Pavel Janoušek a kol. (Ústav pro českou literaturu AV ČR)
Překlad vědecké nebo populárně-naučné práce: Jan Budňák, Štěpán Zbytovský a kol. (Ústav pro českou literaturu AV ČR, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy) za překlad knihy Kompendium německé literatury českých zemí – Peter Becher, Steffen Höhne, Jörg Krappmann, Manfred Weinberg (eds.)
Slovník nebo encyklopedická publikace: Profesoři pražské utrakvistické univerzity v pozdním středověku a raném novověku – Mlady Holá, Martin Holý a kol. (Historický ústav AV ČR)
Výtvarné zpracování: Zdeněk Tuka za grafickou přípravu knihy Lumíra Poláčka a kol. Velkomoravské elity z Mikulčic (Archeologický ústav AV ČR, Brno)
Vítězné knihy
Vítězné práce Studentské soutěže Nakladatelství Academia:
Humanitní a společenské vědy: Spor o Piombino a jeho reflexe na císařském dvoře – Zdeňka Horáčková (Filozofická fakulta, Univerzita Pardubice)
Vědy o živé přírodě a chemické vědy: Vztah exteriéru, výskytu klinické mastitidy a somatických buněk u holštýnského skotu – Jan Vařeka (Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, Česká zemědělská univerzita v Praze)
Vědy o neživé přírodě: Aspekty svícení ve virtuálním prostoru – David Ticháček (Filmová a televizní fakulta, Akademie múzických umění v Praze)
Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Josef Landergott, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.
Přečtěte si také
- Tomáš Čižmár převzal Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy
- Nadějní středoškoláci prezentovali vědecké projekty na konferenci Otevřené vědy
- Technologická agentura ocenila aplikované výzkumy pracovišť Akademie věd
- Česká a Saská akademie věd chtějí rozvíjet spolupráci na důležitých tématech
- ERC Synergy grant podpoří výzkum Ondřeje Nováka z Akademie věd ČR
- Podpora mladých vědců je důležitá, shodují se účastníci Wichterleho kempu
- Akademie věd podpořila prémiemi tři zkušené badatele a šest nadějí
- Výstava Věda fotogenická se představuje v Poslanecké sněmovně
- Akademie věd představila výsledky tří výzkumných programů Strategie AV21
- Týden Akademie věd je nářez, ale těšíme se na něj, říkají popularizátoři