Mezioborovost ve veřejném zájmu. Vědci představili tři programy Strategie AV21
24. 10. 2022
Společnost čelí mnoha výzvám, jejichž řešení je zdánlivě v nedohlednu. Na aktuální problémy reagují v Akademii věd ČR interdisciplinární programy Strategie AV21. Tři z nich představila konference, která se uskutečnila v prostorách Akademie věd na Národní třídě v Praze 21. října 2022. Na setkání s podtitulem Špičkový výzkum ve veřejném zájmu badatelé prezentovali výstupy ukončených programů Kvalitní život ve zdraví a nemoci a Diagnostické metody a techniky a probíhajícího programu Globální konflikty a lokální souvislosti: kulturní a společenské výzvy.
V úvodu přivítala účastníky předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Vyzdvihla, že Strategie AV21 přispívá k řešení současných problémů, propojuje instituce a umožňuje multidisciplinární přístup k řešení společensky relevantních problémů.
Interdisciplinarita je základ
U zrodu Strategie AV21 stál bývalý předseda Akademie věd ČR a nynější senátor Jiří Drahoš. „Uvědomili jsme si tehdy, že Akademie věd by se měla profilovat jako instituce, jejímž hlavním posláním je provádět špičkový výzkum ve veřejném zájmu. S touto reflexí jsme spojili i přípravu Strategie AV21, která využívala mezioborových a meziinstitucionálních synergií. V nich jsme se snažili reagovat na společenské problémy,“ zmiňuje pohnutky, které vedly k založení iniciativy. Úspěch Strategie AV21 podle něj potvrzuje odezva z politické a podnikatelské sféry i ze zahraničí.
Politická řešení se však často přijímají bez vědeckých podkladů, postěžovala si ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová. Přitom množství společenských problémů i jejich náročnost se stále zvyšují. „Pokud využijeme kapacit vědců a multidisciplinární přístup – právě tak, jak je Strategie AV21 nastavená – můžeme mnoho výzev úspěšně vyřešit,“ věří ministryně.
Konferenci navštívila ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová.
Kvalitní život s epilepsií
Vlastní konferenci zahájil příspěvkem Kvalitní život ve zdraví i nemoci Jakub Otáhal z Fyziologického ústavu AV ČR. Představil výsledky programu QUALITAS, jehož hlavním koordinátorem je jeho domovský ústav. Spolupracují na něm kromě pracovišť Akademie věd ČR i pražské nemocnice. Za největší úspěch označil Jakub Otáhal založení Epilepsy Research Centre Prague. Cílem projektu je zlepšení života epileptiků a jejich rodin, zaměřuje se ale také na edukační a popularizační aktivity v dané oblasti.
Metody pro praxi
Místopředsedkyně Akademie věd Ilona Müllerová z Ústavu přístrojové techniky AV ČR představila program Diagnostické metody a techniky. Vědci se v něm zabývají výzkumem metod, technik a nástrojů pro diagnostiku, metrologii, zobrazování a analýzu v oblasti živé i neživé přírody. Spolupracují se subjekty, které metody používají. Program tedy spojuje těsně vědu a praxi. Jako jeho výsledek se například každoročně koná Podzimní škola elektronové mikroskopie, největší škola svého druhu na světě.
Konflikty a výzvy
Některé výstupy programu Globální konflikty a lokální souvislosti: kulturní a společenské výzvy prezentoval Jindřich Krejčí ze Sociologického ústavu AV ČR. Projekt Pražské fórum pro romské dějiny je platformou pro sdílení poznatků z dané sféry. Unikátní je i ve světovém měřítku, jelikož se do jeho založení tématu romské historie nevěnovala zvláštní pozornost. Dalším výsledkem je vedle Pražského fóra pro romské dějiny například vydání ceněné arabsko-české didaktické příručky Islámská čítanka. Studijní antologie arabského islámského písemnictví.
Základní programový rámec Strategie AV21 s mottem „Špičkový výzkum ve veřejném zájmu“ formulovala Akademie věd ČR roku 2014. Od té doby jej rozvíjí s ohledem na aktuální otázky a potřeby, v současné době zahrnuje patnáct programů. Závěrem konference předseda Rady Strategie AV21 Jiří Plešek z Akademické rady AV ČR vyzdvihl výbornou práci badatelů, kteří návrhy pro programy předkládají – momentálně je jich však čtyřnásobný „převis“ oproti počtu, které Strategie AV21 může podpořit. Rozhovor s Jiřím Pleškem na téma Strategie AV21 si můžete přečíst ve starším čísle časopisu AB / Akademický bulletin.
Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.
Přečtěte si také
- Oldřich Tůma: Etický kodex AV ČR reaguje na aktuální výzvy a proměny světa
- Akademický sněm AV ČR zvolil Radomíra Pánka kandidátem na předsedu instituce
- Hodnocením projektů GA ČR získáte větší rozhled v oboru, shodují se panelisté
- Léčivá krása: vítězný snímek Vědy fotogenické zachycuje lék proti rakovině
- Čtyři projekty z AV ČR získaly ERC grant, každý obdrží dva miliony eur
- Akademie věd: Látky uvolňované z ohňostrojů jsou vysoce toxické a karcinogenní
- Akademie věd chce podpořit uplatnění výsledků založením akciové společnosti
- Josef Bryja z Ústavu biologie obratlovců získal ocenění Kraje Vysočina
- Vidět dál než jiní. AV ČR ocenila osobnosti, které přispívají k prestiži vědy
- Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu převzal Národní cenu vlády Česká hlava