Otevřený přístup k nejlepším zobrazovacím přístrojům. To zajistí nové konsorcium
13. 12. 2019
První zasedání nového evropského konsorcia vědecké infrastruktury Euro-BioImaging ERIC se konalo tento týden v Helsinkách. Poskytuje nejmodernější zobrazovací služby v biologickém, pre-klinickém a klinickém výzkumu.
Euro-BioImaging nabízí vědcům otevřený přístup k zobrazovacím přístrojům, metodologiím, možnostem vzdělávání v oboru a službám správy dat prostřednictvím seskupení mezinárodně uznávaných facilit, zvaných uzly. Ty se nacházejí v 15 zemích zakládajících členů EuBI. Statutární sídlo je ve finském Turku, zatímco European Molecular Biology Laboratory (EMBL) v německém Heidelbergu koordinuje přístup k biologickému zobrazování a Itálie přístup k medicínskému zobrazování.
„Naše členství v EuBI je velmi užitečné, vědci mohou realizovat své komplexní mikroskopické experimenty v evropských facilitách, které pro ně mají nejvhodnější nástroje a nejvyšší odbornost. A také si mohou být jisti, že i naše národní uzly jim budou poskytovat služby na evropské úrovni," říká Aleš Benda, vedoucí servisní laboratoře zobrazovacích metod v centru BIOCEV.
Pražské i brněnské pracoviště vybrali odborníci z Harvardu
Česká republika je jedním ze zakládajících členů EuBI a v konsorciu je zastoupena dvěma uzly, tím pražským uzlem a brněnským. Ty vybírali a hodnotili odborníci z Harvardské univerzity, Stanfordské univerzity a dalších mezinárodně uznávaných institucí. To potvrzuje silnou vědeckou kulturu a komunitu v České republice.
Pražský uzel pokročilé optické a elektronové mikroskopie zahrnuje zobrazovací facility na Ústavu Molekulární Genetiky AV ČR (ÚMG), Přírodovědecké Fakulty UK v centru BIOCEV, Fyziologického Ústavu AV ČR a Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Koordinace aktivit uzlu spojených se členstvím v EuBI je zajištěna Mikroskopickým centrem na ÚMG, zatímco CEITEC (Central European Institute of Technology) koordinuje Brněnský uzel.
„Po zhruba deseti letech skvělé spolupráce mezi kandidátskými evropskými uzly a ministerstvy jednotlivých zemí se Česká republika stala součástí EuBI. Jsme rádi, že tak můžeme poskytovat naše špičkové služby a školení mnoha novým mezinárodním uživatelům," říká Pavel Hozák, vedoucí Mikroskopického centra v ÚMG. Zároveň zastupuje Česko v oblasti biologického zobrazování ve výboru EuBI.
Připravil: Petr Solil, BIOCEV ve spolupráci s Alicí Horáčkovou, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: BIOCEV
Přečtěte si také
- Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu převzal Národní cenu vlády Česká hlava
- Akademie věd ČR udělila šest medailí, dvě převzali zahraniční experti
- Tomáš Čižmár převzal Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy
- Nadějní středoškoláci prezentovali vědecké projekty na konferenci Otevřené vědy
- Technologická agentura ocenila aplikované výzkumy pracovišť Akademie věd
- Česká a Saská akademie věd chtějí rozvíjet spolupráci na důležitých tématech
- ERC Synergy grant podpoří výzkum Ondřeje Nováka z Akademie věd ČR
- Podpora mladých vědců je důležitá, shodují se účastníci Wichterleho kempu
- Akademie věd podpořila prémiemi tři zkušené badatele a šest nadějí
- Výstava Věda fotogenická se představuje v Poslanecké sněmovně