
Patočkova asubjektivní fenomenologie a dějiny filosofie
29. 02. 2016
Filosofický ústav AV ČR, v. v. i., a Katedra filosofie a dějin filosofie FF UPJŠ v Košicích dne 23. 2. 2016 v Akademickém konferenčním centru v pražské Husově ulici společně představili řadu kolektivních monografií Patočka a grécka filozofia (M. Ješič, V. Leško a kol., Košice 2013), Patočka a novoveká filozofia (V. Leško, V. Schifferová, R. Stojka, P. Tholt a kol., Košice 2014) a Patočka a filozofia 20. storočia (V. Leško, R. Stojka a kol., Košice 2015), které doplňuje sborník z mezinárodní filosofické konference nazvané Patočka a dejiny filozofie (R. Stojka, M. Škára a kol., Košice 2015).
Tyto publikace, které se pokoušejí zachytit filosofický odkaz Jana Patočky co nejkomplexněji, ve vztahu ke klíčovým postavám a problémům dějin filosofie, jsou výsledkem grantového projektu APVV Patočkova asubjektivní fenomenologie a dějiny filosofie, který v roce 2013 získala Katedra filosofie a dějin filosofie košické Filosofické fakulty a do něhož byli zapojeni špičkoví znalci Patočkova díla z Prahy, Brna, Olomouce, Katovic, Vídně a Bratislavy.
Foto: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin
Úvodní slovo pronesl zástupce ředitele Filosofického ústavu AV ČR PhDr. Jiří Beneš. Prof. PhDr. Vladimír Leško, CSc., vedoucí Katedry filosofie a dějin filosofie FF UPJŠ, pak prezentované publikace představil v širším kontextu patočkovského bádání košické Katedry filosofie a dějin filosofie, které bylo započato v r. 2007.
Upozornil, že monografie Patočka a novoveká filozofia získala za rok 2014 prémii slovenského Literárního fondu a že na stejné ocenění je navržena také monografie Patočka a filozofia 20. storočia. Na prezentaci dále vystoupil Ing. Ivan Chvatík, Dr.h.c., ředitel Archivu Jana Patočky, který hovořil o spolupráci mezi Archivem Jana Patočky a košickou Katedrou filosofie a dějin filosofie, která započala v roce 2009. Mgr. Róbert Stojka, Ph.D., zástupce vedoucího Katedry filosofie a dějin filosofie FF UPJŠ, informoval o průběhu práce v jednotlivých etapách řešení projektu, o spolupráci na jednotlivých kolektivních monografiích, organizaci mezinárodní konference Patočka a dejiny filozofie a také o výstavě s názvem Jan Patočka – život a dielo, která je jedním z hlavních výstupů grantového projektu. Jako poslední na prezentaci vystoupila PhDr. Věra Schifferová, CSc., vedoucí vědecká pracovnice Filosofického ústavu AV ČR, v. v. i., která se zaměřila především na souvislost Patočkových studií o Komenském s jeho filosofií dějin.
Věra Schifferová, Róbert Stojka
Přečtěte si také
- Vědecká rada na návštěvě v Dolních Břežanech
- Akademický sněm uvítal navýšení rozpočtu. „Je to pozitivní zpráva,“ řekla předsedkyně
- Odborníci hovořili o potenciálu a rizicích genetických modifikací
- ČR hostila 68. plenární zasedání ESFRI
- Potřebujeme ucelenou strategii pro boj se suchem, shodují se čeští odborníci
- Bez omezení benzinové a naftové dopravy nelze splnit cíle Pařížské dohody
- Kosti dokážou to, co kůže a krev. Unikátní výzkum publikoval časopis Nature
- Do Fyziologického ústavu putuje ocenění HR Excellence in Research Award
- Nová databáze DNA představuje vzorky ze starodávných lidských populací
- AV ČR vydala stanovisko k evropskému rámcovému programu Horizon Europe