Zahlavi

Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová obdržela čestný doktorát VŠCHT

26. 09. 2022

Vysoká škola chemicko-technologická spojila oslavy sedmdesáti let své samostatné existence s předáváním čestných doktorátů a Medailí Emila Votočka. Mezi oceněnými se 23. září 2022 na ceremoniálu ve Strahovském klášteře skloňovala i jména vědců z Akademie věd ČR. Titul doctor honoris causa získali předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová a bývalý ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Zdeněk Hostomský. Medaili Emila Votočka převzal z rukou rektora univerzity ředitel Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR Martin Hof.

Získat čestný doktorát je pro vědce pomyslnou třešničkou na dortu jeho titulů. Je o to sladší, když jimi daná univerzita neplýtvá. Vysoká škola chemicko-technologická za sedmdesát let své samostatné existence udělila dosud pouze deset titulů doctor honoris causa – poslední z nich roku 2019 držiteli Nobelovy ceny Jean-Marie Lehnovi.

„Oslavy významných výročí jsou vhodnou příležitostí k ocenění významných osobností. V případě našich tří čestných doktorátů a dvou Medailí Emila Votočka se jedná o mimořádné osobnosti české i evropské vědy, kteří přispívali k dobrému jménu VŠCHT Praha a se kterými budeme nadále spolupracovat, a tudíž jim chceme dodat energii do dalšího rozvoje evropského výzkumného prostoru,“ poznamenal rektor univerzity Pavel Matějka.


Vyznamenáni byli představitelé Akademie věd ČR Martin Hof, Zdeněk Hostomský a Eva Zažímalová (na fotografii zleva).

Čestné doktoráty od špičkové univerzity pro špičkové vědce
Čestný titul získala biochemička a předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. „Čestného doktorátu od VŠCHT si velmi vážím. Jde o univerzitu, která je špičkou ve svém oboru a která již od svého vzniku ‚prošlapává‘ cestu pro nové metody, přístupy a přináší i zásadní objevy. A co je velmi důležité, vždy byla a je otevřená meziinstitucionální i mezioborové spolupráci,“ řekla.

Dalším čerstvým nositelem titulu doctor honoris causa od VŠCHT Praha se stal renomovaný biochemik Zdeněk Hostomský z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. „Bez velké nadsázky lze jistě říci, že jedním z epicenter české chemie je dejvický kampus, kde téměř nadohled sousedí VŠCHT a Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, které pojí četné a těsné vazby,“ zmínil Zdeněk Hostomský nejen geografickou blízkost jeho domovského ústavu k univerzitě a dodal: „Byla to velká čest vést uplynulých deset let tento ústav a napomáhat rozvoji naší vzájemné spolupráce nejen v oblasti vzdělávací a výzkumné, ale i v té společenské v rámci zdejší akademické komunity. A je velká pocta přebírat čestný doktorát právě od VŠCHT."

Vedle dvou členů Akademie věd ČR udělila Vysoká škola chemicko-technologická čestný doktorát i Peterovi Seebergerovi, řediteli Ústavu Maxe Plancka pro koloidy a fázová rozhraní.

Medaile nejen za chemii
Medaili Emila Votočka získávají od rektora Vysoké školy chemicko-technologické osobnosti, jež se významně podílely na rozvoji chemie a dalších kmenových oborů VŠCHT nebo na spolupráci ve vzdělávání, výzkumu a vývoji. Medaili rektor udělil při příležitosti oslav výročí Martinu Hofovi, který je dlouholetým pracovníkem Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, a Aleši Procházkovi. Martin Hof od roku 2017 působí ve funkci ředitele svého domovského ústavu a dlouhodobě se zabývá fluorescenční spektroskopií.

Ocenění představitelů Akademie věd ČR potvrzuje význam spolupráce mezi AV ČR a VŠCHT. Provázanost univerzitního a akademického prostředí je motivující a obohacující pro obě strany.

Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou
Foto: Vysoká škola chemicko-technologická

Přečtěte si také