Spolupráci českých vědců a expertů z amerického MIT podpoří nový fond
28. 04. 2021
Česká republika je jednou z mála zemí, s nimiž prestižní Massachusettský technologický institut (MIT) zahájil program tohoto typu. Cílem je finančně podpořit spolupráci vědců v rané fázi výzkumu, kterou nepokrývají standardní granty. MIT-Czech Republic Seed Fund má fungovat oboustranně a být přínosem pro české i americké experty. Akademie věd o takovou kooperaci dlouho usilovala a to, že se ji podařilo navázat, je známkou kvality české vědy, míní předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.
Program MIT-Czech Republic Seed Fund v příštích třech letech rozdělí každoročně 100 tisíc amerických dolarů mezi tři až pět nových spoluprací. Vědci budou moct peníze použít na úhradu nákladů za cestování a ubytování spojených s pracovními setkáními a stážemi. O finanční podporu budou žádat vždy společné týmy vědců z MIT a z vědeckých institucí z ČR. Akademie věd iniciativu zastřešuje, otevřená je ale vědcům i z jiných českých pracovišť.
Přihlášky už letos
Na jaře a v létě chystá MIT dva webináře s praktickými informacemi pro uchazeče. Přihlášky bude možné zasílat od září do půlky prosince 2021, o úspěšných žadatelích se rozhodne do dubna následujícího roku a první cesty bude možné uskutečnit v červnu 2022. Program se formuje díky MIT, Akademii věd ČR a Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, jehož dceřiná společnost IOCB Tech do fondu vloží 300 tisíc amerických dolarů.
„Považujeme to za ‚první vlaštovku‘ tohoto typu spolupráce a současně důležitý signál o kvalitě vědy v České republice,“ řekla při představování programu předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.
Důležité je, že program bude fungovat oběma směry – podpoří tedy i vědce z MIT, kteří by chtěli přijet bádat do České republiky. „Dosud jsme byli zvyklí spíš na to, že čeští vědci jezdili do USA než obráceně,“ dodává místopředseda AV ČR Zdeněk Havlas.
„Náš ústav vidí v mezinárodní spolupráci jeden ze základních předpokladů pro špičkovou vědu a MIT je rozhodně tou institucí, která v celé řadě oborů patří k nejlepším,“ říká ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Zdeněk Hostomský.
Umělá inteligence a nanotechnologie
Čeští vědci jsou pro americký MIT zajímaví vzhledem ke svým dosavadním výsledkům. „Díky vynikajícímu výzkumu v takových oblastech, jako jsou umělá inteligence, nanotechnologie, fyzika vysokých energií či biochemie, je Česko pro MIT přirozeným partnerem,“ vysvětluje předseda poradní komise fondu Markus Buehler. MIT má v současnosti jen necelou dvacítku podobných programů zaměřených na konkrétní země, jako jsou Německo, Japonsko nebo Izrael.
Česko je pro MIT přirozeným partnerem, říká Markus Buehler z MIT.
Podle srovnání QS World University Rankings je v současnosti Massachusettský technologický institut nejlepší univerzitou na světě. Na čele žebříčku se ocitá toto univerzitní a vědecké pracoviště po deváté v řadě. Mezi jeho absolventy a učiteli je téměř stovka laureátů Nobelovy ceny.
Text: Jan Klika, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Shutterstock, MIT
Přečtěte si také
- Akademie věd ČR udělila šest medailí, dvě převzali zahraniční experti
- Tomáš Čižmár převzal Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy
- Nadějní středoškoláci prezentovali vědecké projekty na konferenci Otevřené vědy
- Technologická agentura ocenila aplikované výzkumy pracovišť Akademie věd
- Česká a Saská akademie věd chtějí rozvíjet spolupráci na důležitých tématech
- ERC Synergy grant podpoří výzkum Ondřeje Nováka z Akademie věd ČR
- Podpora mladých vědců je důležitá, shodují se účastníci Wichterleho kempu
- Akademie věd podpořila prémiemi tři zkušené badatele a šest nadějí
- Výstava Věda fotogenická se představuje v Poslanecké sněmovně
- Akademie věd představila výsledky tří výzkumných programů Strategie AV21