
Věda ve firmách. Konference zhodnotí důležitost akademických spin-off projektů
24. 05. 2021
Jaká je dnešní role spin-off firem ve vědě? Mají dostatečnou politickou podporu? A jak se proměnila jejich úloha od vypuknutí pandemie nemoci covid-19? Nejen na tyto otázky se pokusí odpovědět řečníci na mezinárodní konferenci transferu znalostí a technologií s názvem Akademické spin-off společnosti v době (post)covidové. Na akci, která se uskuteční 3. června 2021 v českobudějovickém hotelu Clarion, zve Petr Maršík, vedoucí manažer transferu Biologického centra AV ČR, jež je spolu s Jihočeskou agenturou pro podporu inovací pořadatelem konference.
Co vás motivovalo k uspořádání konference na téma spin-off?
Na konci roku 2019 vláda schválila nejodvážnější inovační strategii posledních let na následující dekádu, dokument, jehož cílem je podpořit zakládání akademických spin-off společností a posílit komercializaci výsledků výzkumu a vývoje. Zakládání akademických spin-off společností vnímáme jako další fázi v evoluci transferu znalostí a technologií v České republice.
Jaká témata na českobudějovickém setkání zaznějí?
S účastníky konference budeme diskutovat o tom, co se v této oblasti podařilo, kde nalézt poučení a inspiraci a co je zapotřebí u nás ještě udělat. Vysoká přidaná hodnota spin-off společností a impakt, který vidíme především u covidových produktů a služeb v době celosvětové pandemie, potvrdily, že zakládání spin-off firem je jedním ze způsobů, jak mohou výzkumné organizace včetně ústavů Akademie věd ČR a vysokých škol demonstrovat svoji společenskou užitečnost.
Při pohledu do bohatého programu je ovšem zřejmé, že nezůstanete uvnitř hranic České republiky.
To ani nechceme. Téma odpoledního bloku zní Zahraniční zkušenosti se zakládáním spin-off společností. Diskutovat se v něm bude o tom, jaké jsou v zahraničí podmínky pro vznik spin-off firem, jak je podporují vlády, výzkumné instituce nebo univerzity. Probereme i motivace samotných vědců k transferu výsledků základního výzkumu.
Kteří zahraniční hosté se o své zkušenosti podělí?
O účasti zahraničních hostů stále jednáme, potvrzeni jsou zatím Ivan Baines z Institutu Maxe Plancka, Garrelt Alberts z Orange Quantum Systems, Ildiko Csoka z Univerzity v Segedínu, Špela Stres z Institutu Jožefa Stefana či Tomasz Stypulkowski z Institutu inovací a technologií, což jsou praktici z renomovaných univerzit a výzkumných pracovišť.
Jak chcete s výstupy a závěry z konference dále pracovat?
Načasovali jsme konání konference rok a půl po schválení dokumentu Inovační strategie České republiky 2019–2030, který podporuje zakládání spin-off firem. A také do doby před zahájením nového programovacího období. Věříme, že diskuze v jednotlivých panelech budou podnětem pro systémové nastavení podmínek na národní úrovni, pro pracovní skupiny spolku Transfera, ale také pro jednotlivé poskytovatele podpory. Z konference pořídíme shrnutí a formulujeme závěry, které budeme publikovat.
Podrobný program a informace k registraci najdete na webu konference.
Připravili: Jana Bečvářová a Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR; Jiří Kavan, Centrum transferu technologií AV ČR
Foto: Shutterstock
Přečtěte si také
- V soutěži Transfera Technology Day mohou uspět tři ústavy Akademie věd ČR
- Na pomezí vědy a byznysu. Jak se stát úspěšným transferářem
- Zásadní pro komercializaci je určit výhody technologie, zaznělo na workshopu
- Jak na data? Softwaroví pomocníci jsou pro transfer technologií nezbytní
- Workshopy na míru pomohou pracovištím Akademie věd s autorskými právy či patenty
- Ucelená databáze firmám na jednom místě nabídne technologie AV ČR
- Startuje nový portál transferu Akademie věd
- Ekonomické otázky mezisektorové spolupráce aneb Za vším hledej peníze
- Transferáře propojila online konference
- On-line konference AV ČR: inspirujme se z Argentiny