
Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D.
Ivana Kolmašová působí jako vedoucí vědecká pracovnice v Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd České republiky od roku 2020 a vědecká pracovnice na Univerzitě Karlově od roku 2015. Získala titul Ph.D. v oboru fyziky plazmatu na Českém vysokém učení technickém v Praze (2014) a titul Ing. v oboru radioelektroniky (1987).
Svou kariéru zahájila v Geofyzikálním ústavu Československé akademie věd (1987–1994) a poté působila jako hardwarová inženýrka (1994–2014) a vědecká pracovnice (2014–2019) v Ústavu fyziky atmosféry.
Zaměřuje se na procesy související s bleskovými výboji a bouřkami, na analýzu elektromagnetických vln v planetárních magnetosférách a na vývoj rádiových přijímačů pro kosmické mise a stratosférické balóny. Je členkou mezinárodních týmů probíhajících vědeckých misí ESA a zároveň se podílí na vývoji přístrojů pro nové vědecké kosmické projekty. V současnosti působí jako spoluřešitelka přístroje pro misi Comet Interceptor k nedotčené kometě a jako členka vědeckého studijního týmu ESA pro budoucí misi M-Matisse k Marsu. Vedla nebo spolupracovala na řadě výzkumných projektů financovaných českými a evropskými institucemi. Byla členkou oceněného týmu přispívajícího k misi ESA Solar Orbiter. Je také odbornou redaktorkou časopisu Scientific Reports ze skupiny časopisů Nature a pravidelně recenzuje články pro přední vědecké časopisy.
Mezi její výzkumné úspěchy patří první detekce rychlých hvizdů a oblastí s nízkou hustotou plazmatu v ionosféře planety Jupiter, první detekce gama záblesků v nízkých nadmořských výškách a významné příspěvky k výzkumu vzniku blesků. Také identifikovala přechodné světelné jevy typu elves v malých bouřkách a analyzovala vliv klimatických jevů na změny rozložení bleskové aktivity. Je autorkou nebo spoluautorkou 74 vědeckých článků v recenzovaných časopisech se 755 citacemi.
Působí jako vyučující a školitelka studentů na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Byla členkou hodnoticího panelu P209 Grantové agentury České republiky (2021–2025) a je členkou komise světové meteorologické organizace WMO pro extrémní projevy bleskové aktivity. Je předsedkyní Českého národního výboru Mezinárodní unie pro rádiovou vědu (URSI) a zároveň tajemnicí sekce atmosférické a kosmické elektřiny Americké geofyzikální unie (AGU). Aktivně popularizuje vědu prostřednictvím veřejných přednášek a článků v populárně vědeckých časopisech.