
prof. PhDr. Michaela Hrubá, Ph.D.
Prof. PhDr. Michaela Hrubá, Ph.D., (*1966) je česká historička specializující se na kulturní dějiny raného novověku, především urbánní dějiny a dějiny každodennosti. V roce 1990 absolvovala obor český jazyk a literatura - dějepis na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem, poté studovala doktorské studium oboru pomocné vědy historické a archivnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde získala v roce 2002 titul Ph.D. a titul PhDr. ve stejném oboru.
Od roku 1991 pracovala v na katedře historie PF UJEP v Ústí nad Labem. Na této univerzitě založila v roce 2005 nejprve Ústav humanitních studií, který vedla, a posléze Filozofickou fakultu, v jejímž čele stála v letech 2006 – 2010 a 2015 -2023 jako děkanka. V letech 2011-2015 na této fakultě působila jako proděkanka pro rozvoj, v jejíž gesci byla výstavba a vybavení fakultní infrastruktury. V roce 2012 byla jmenována docentkou českých dějin na Filozofické fakultě Jihočeské Univerzity v Českých Budějovicích a v roce 2018 profesorkou českých dějin na Filozofické fakultě Univerzity Pardubice.
Její vědecké zaměření zahrnuje výzkum kulturních a sociálních dějin pozdního středověku a raného novověku, především dějin měst a městské společnosti s akcentem na genderové aspekty, každodennost a zpřístupňování městských pramenů. Pozornost věnuje též regionálním dějinám a specifikům vývoje příhraničních oblasti v kulturním, sociálním i hospodářském kontextu vývoje českého státu.
Michaela Hrubá je aktivní členkou vědeckých rad (UJEP, FF Univerzita Hradec Králové, FF Univerzita Pardubice, FHS Univerzita Karlova, Národní památkový ústav). Je místopředsedkyní Rady pracoviště na Historickém ústavu AV ČR a předsedkyní Grantové komise pro humanitní a společensko-vědní obory Univerzity Karlovy v Praze. V letech 2017-2023 byla garantkou národního hodnocení VO Humanities and Arts (panel Historie a Archeologie). Od Roku 2023 je místopředsedkyní Rady vysokých škol pro oblast vědy a výzkumu.
Je autorkou či spoluautorkou 6 vědeckých monografií a více než 70 dalších vědeckých publikací. Kontinuálně přednáší starší české dějiny na Filozofické fakultě Univerzity J. E. Purkyně, kde je garantkou doktorského studijního programu České dějiny.