prof. RNDr. Jan Vondráček, Ph.D.

Prof. Vondráček absolvoval v roce 1993 obor biologie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Po absolvování postgraduálního studia na PřF MU, zaměřeného na dopady ischemie na imunitní systém (obor fyziologie a vývojová biologie živočichů), v roce 1997 nastoupil na Biofyzikální ústav AV ČR, kde, s výjimkou krátkodobých zahraničních pobytů, působí dodnes. Od roku 2006 zde vedl pracovní skupinu Buněčné a molekulární toxikologie a v roce 2016 se stal vedoucím Oddělení cytokinetiky na Biofyzikálním ústavu AV ČR v Brně. V roce 2011 se habilitoval pro obor fyziologie živočichů na PřF MU, a v roce 2017 byl jmenován profesorem v tomto oboru. V současnosti přednáší pět semestrálních kurzů na PřF MU a dva semestrální kurzy na PřF Univerzity Palackého v Olomouci; vedle další činnosti na univerzitách, byl (je) školitelem 8 doktorandů a vedoucím řady bakalářských a diplomových prací.

Ve své práci se zaměřuje na studium buněčných a molekulárních mechanismů podílejících se na toxickém působení environmentálních polutantů, především v oblasti karcinogeneze, endokrinní disrupce a metabolismu, a také na problematiku reprogramování metabolismu lipidů v nádorových buňkách. Byl řešitelem nebo spoluřešitelem více než 15 výzkumných projektů GA ČR, AV ČR a Ministerstva zdravotnictví ČR, a aktivně se podílel či podílí na řešení 4 mezinárodních projektů 5., 6. a 7. rámcového programu EU a Horizon2020, zaměřených na působení významných perzistentních organických polutantů. Publikoval více než 120 článků a kapitol ve vědeckých časopisech a odborných knihách. Jeho práce byly dosud citovány více než 4000 x (h-index: 38).

Je členem redakčních rad několika mezinárodních vědeckých časopisů, členem řady vědeckých společností, a v současnosti se aktivně podílí na práci Federation of European Toxicologists & European Societies of Toxicology (EUROTOX). Od roku 2011 také působí v odborných panelech GA ČR v rámci komise OK5 – zemědělské a biologicko-environmentální vědy. Od roku 2012 je členem Rady Biofyzikálního ústavu AV ČR. V letech 2017 – 2021 byl členem Vědecké rady AV ČR, a v letech 2021 – 2025 byl členem Akademické rady AV ČR.