Evropský projekt NEUROGATE posune možnosti studia neurologických onemocnění
03. 02. 2025
S vysokou přesností se dokáže podívat hluboko do mozku a umožňuje dlouhodobé pozorování i u volně se pohybujících organismů. Holografický endoskop, na němž v projektu NEUROGATE spolupracují evropští vědci včetně těch z Ústavu přístrojové techniky AV ČR, tak otevírá nové možnosti studia neurologických onemocnění. Mohl by tím přispět k vývoji nových diagnostických a terapeutických přístupů například k Alzheimerově chorobě nebo epilepsie.
Holografický endoskop je založen na optickém vláknu tenčím než lidský vlas a dokáže minimálně invazivně nahlédnout hluboko do mozku skrze ultra-tenké optické vlákno. „Technologie představuje zlomový bod v neurovědě,“ upozorňuje Tomáš Čižmár, vedoucí výzkumného oddělení Leibnizova institutu fotonických technologií v Jeně, jenž stojí i v čele výzkumné skupiny komplexní fotoniky v brněnském Ústavu přístrojové techniky AV ČR.
„S NEUROGATE posouváme hranice možností studia neuronální aktivity v přirozených podmínkách s nebývalou přesností. Tyto poznatky mohou podstatně rozšířit naše chápání neurologických onemocnění,“ dodává vědec. Hana Uhlířová z jeho výzkumné skupiny doplňuje, že projekt umožňuje testovat technologii v reálných podmínkách a učinit významný pokrok v neurovědě.
O krok blíže revoluci
„Holografická endoskopie má potenciál způsobit revoluci v biomedicínském výzkumu – a projekt NEUROGATE nás k tomuto cíli posouvá o krok blíže,“ uvádí Sergey Turtaev, ředitel start-upu DeepEn, který se zaměřuje na komercializaci technologie.
Projekt směřuje technologii na úroveň technologické připravenosti šest (TRL6), tedy ověření za realistických podmínek. Jde o klíčový krok k jejímu využití v biomedicínském výzkumu a následně v klinických aplikacích. Technologie by mohla zásadně změnit diagnostiku a léčbu neurologických onemocnění. Její vývoj podpořila Evropská rada pro inovace částkou 2,5 milionu eur v programu Horizon Europe.
Tomáš Čižmár
„S NEUROGATE ukazujeme, jak lze spojit základní výzkum a transfer technologií k vývoji řešení pro společensky relevantní výzvy,“ podotýká Tomáš Čižmár, který za vývoj holografických endoskopů vloni získal ocenění European Microscopy Award a Cenu ministra školství České republiky za rok 2024.
Projekt navazuje na předchozí iniciativy WOKEGATE a STROKEGATE. Zatímco WOKEGATE umožnil vývoj ultra-jemných endoskopů pro studium neuronových sítí, STROKEGATE ukázal, jak lze technologii využít k analýze účinků mrtvice na mozek. Spolu s Leibnizovým institutem, společností DeepEn a Ústavem přístrojové techniky AV ČR na projektu spolupracuje také belgické výzkumné centrum NERF.
Více o práci Tomáše Čižmára se dozvíte v časopise A / Magazín.
Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím zprávy Ústavu přístrojové techniky AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.
Přečtěte si také
- Práci šlechtitelů přibližuje liberecká výstava Jablko: koktejl chutí
- Centrum akademického psaní: Pomáháme nejen s odborným psaním v angličtině
- Fotografie pomáhá vědcům vidět nezachytitelné, říká vítězka Vědy fotogenické
- Kamila Hrubanová: Je důležité zábavně seznamovat děti s mikroskopy
- Tradiční novoroční představení AV ČR ve Státní opeře nabídlo Verdiho La traviatu
- Musíme zlepšit podporu mladých kolegů, říká rostlinný genetik David Kopecký
- Jaké jsou zásady otevřené vědy pro pracoviště Akademie věd ČR?
- Držitelé Akademické prémie a prémie Lumina quaeruntur představí své výsledky
- Zemřel František Šmahel, jeden z nejvýznamnějších evropských historiků
- Oldřich Tůma: Etický kodex AV ČR reaguje na aktuální výzvy a proměny světa