Zahlavi

Jak učit nejen v době pandemie? Tipy pedagogům nabídne Letní vědecký kemp

26. 05. 2021

Akademie věd ČR letos opět připravila pro pedagogy Letní vědecký kemp, kde se mohou seznámit s originálním a na experimentech založeným přístupem k výuce. Zaujmout děti je zvláště v současné době poznamenané pandemií covidu-19 důležité, a tak organizátoři z řad akademiků připojí i tipy na učení ve ztížených podmínkách. Kurzy se budou konat v srpnu v Posázaví a zájemci se na ně mohou přihlašovat už nyní na webu Otevřené vědy.

Do konce školního roku zbývá už jen měsíc, děti přitom v lavicích moc času nestrávily. O to větší zodpovědnost ležela na pedagozích, kteří se museli vyrovnat s podmínkami distanční výuky plynoucími z epidemické situace. Všichni doufají, že nás po létě nečeká podobný koronavirový scénář jako loni, ale co kdyby… Kdo je připraven, není překvapen.

Z loňského kempu
Lektoři se během loňského ročníku o zábavu postarali. Učitelé například pod jejich dohledem vyráběli píšťalky. (CC)

Workshopy pro učitele základních a středních škol mají více než šestnáctiletou tradici. Setkání s vědkyněmi a vědci Akademie věd ČR a vysokoškolskými pedagogy každoročně nabízí skvělou příležitost vyzkoušet si zajímavé pokusy a dozvědět se novinky z oblasti didaktiky přírodních věd. Letos navíc přibudou aktuální témata jako doporučení, jak učit venku za každého počasí i vládního nařízení.

Děti fascinuje kriminalistické bádání
Organizátoři vypsali tři pětidenní kurzy, přičemž první je určen vyučujícím prvního stupně základních škol, další se zaměří na fyzikální a matematickou problematiku a třetí poslouží převážně kantorům chemie a biologie.

Těžištěm každého z kurzů budou praktické ukázky experimentů, kterými pedagogové mohou zpestřit své hodiny, a hravou formou tak žáky a studenty přesvědčit o tom, že poznávat svět a učit se o něm je vlastně velká zábava.

Není pochyb, že třeba proměna dětí v malé detektivy, kdy objevují kouzlo daktyloskopie či mikroskopické metody, opravdu boduje. Přesvědčit se o tom mohli už účastníci loňského kempu. Mnozí ze své praxe tehdy potvrdili, že právě forenzní chemie a kriminalistika děti fascinují. „Většina našich experimentů popularizuje chemii, ale je úzce propojena s biologií či zdravovědou a fyzikou. Prvostupňové učitelky používají tyto ukázky hlavně při stále oblíbenějších projektových dnech,“ říká jedna z lektorek, Monika Klusáčková z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR.

Světlo, enzymy i kovy
Pro starší studenty jsou určeny kurzy věnované fyzice a matematice či chemii a biologii. Letošního kempu se opět zúčastní Martin Ledinský z Fyzikálního ústavu AV ČR, který loni pedagogům poutavě vyprávěl, kde a jak využíváme světlo, jak vypadá, z čeho se skládají barvy a kam směřuje budoucnost fotovoltaiky. Pobavil je i fyzikálními pokusy s LCD monitorem. Barvy ani světlo nebudou chybět ani letos a neúnavný popularizátor vědy tak například zodpoví otázku, proč se nebe modré.

Fanouškům sci-fi série Star Wars a světelných mečů zase Ivan Kašík z Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR vysvětlí, jak fungují lasery a čeho se skládají a co se s nimi dá dělat.

Jak se chovají „akční enzymy“ využívané pro výrobu sýra či jaké krásné „žížaly“ mohou vzniknout z pektinu, ukáže Květoslava Stejskalová z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. V bloku věnovaném elektrochemii účastníci kurzu budou ověřovat reakce jednotlivých kovů. S Janem Rotreklem z Ústavu chemických procesů AV ČR se zase při pokusech s rozpouštědly podívají na zoubek takzvané zelené chemii, která je slibnou alternativou ke standardním rozpouštědlům v rámci ochrany životního prostředí.

Kemp se uskuteční v srpnu ve Čtyřkolech v Posázaví. Kapacita účastníků je omezena na třináct, respektive čtrnáct lidí. Je proto vhodné se včas přihlásit. Zájemci tak mohou učinit na webu Otevřené vědy, kde jsou k dispozici další informace.

Termíny jednotlivých kurzů Letního vědeckého kempu jsou:

  • 9.–13. 8. 2021 pro učitele prvního stupně ZŠ
  • 13.–17. 8. 2021 pro učitele fyziky a matematiky
  • 17.–21. 8. 2020 pro učitele chemie a biologie

Text: Jana Bečvářová ve spolupráci s Michaelou Markovou, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Romana Kovácsová; Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Licence Creative Commons Text a fotografie označená (CC) jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také