Po dvouleté pauze se konal Veletrh vědy. Návštěvnost předčila očekávání
04. 06. 2022
Efektní science shows, přednášky, workshopy i exponáty, které viděli návštěvníci Expa v Dubaji. Především ale vědkyně a vědci, kteří s nadšením ukazovali a vysvětlovali fanouškům vědy svou práci. To byl Veletrh vědy, největší populárně-naučná akce v České republice. Konal se po dvouleté pauze vynucené pandemií covidu-19, a to od čtvrtka 2. června do soboty 4. června na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech.
„Atmosféra letošního ročníku Veletrhu vědy byla naprosto elektrizující. Návštěvnost překročila naše očekávání i předchozí ročníky. Máme obrovskou radost, že nás věda stále baví a všechny spojuje,“ říká Kateřina Sobotková, ředitelka Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, která akci pořádala. „Obrovské poděkování patří všem vystavovatelům, kteří jsou skutečnými hvězdami letošního ročníku. Nashledanou na Veletrhu vědy 2023.“
Veletrh vědy nabídl unikátní příležitost vidět na jednom místě, co všechno dělá (nejen) Akademie věd ČR. Téměř každý z více než padesátky vědeckých pracovišť AV ČR si připravil vlastní stánek a aktivitu. Vědkyně a vědci byli připraveni přiblížit svou práci jak dospělým, tak dětem, a to i těm nejmenším.
Děti se mohly vžít do role vědců a vědkyň na stanovišti Ústavu anorganické chemie AV ČR.
Stánek Ústavu anorganické chemie AV ČR zaujal na první pohled – byl totiž postavený do tvaru boranové molekuly. Její zmenšený model, který si sami pod odborným dohledem vytvořili, si návštěvníci mohli také odnést domů. Aktivitu uvítaly především malé děti, které možná ještě více než molekula boranu lákala možnost vyrobit si vlastní „sliz“.
Možnost chemických pokusů nabídly také Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR a Ústav organické chemie a biochemie AV ČR.
Malí chemici na Veletrhu vědy
Zajímavá dobrodružství čekala také na stanovišti Biologického centra AV ČR. Návštěvníci si mohli detailně prohlédnout nejrůznější živé brouky a další bezobratlé – šváby, ploštice, kůrovce, bource či potemníky. Odvážlivci si mohli dokonce vyzkoušet pitvu švába nebo ochutnat jedlé červíky.
Stanoviště Biologického centra AV ČR s ukázkami hmyzu a také s mobilní laboratoří v pozadí
Zajímavé zážitky nabídla také pracoviště humanitních a společensko-vědních ústavů. Například vědci ze Slovanského ústavu AV ČR ve své písařské dílně radili, jak psát hlaholicí a starou cyrilicí brkem. Nadšení byli návštěvníci také z labyrintu mysli, který si pro ně připravili ve Filosofickém ústavu AV ČR. Filozofická aktivita byla velmi oblíbená nejen u návštěvníků, ale i u vědců z jiných oborů. U stánku se zastavovali a labyrint s otázkami si procházeli jaderní fyzici, organičtí chemici i biologové.
Archeologický ústav AV ČR představil bustu rekonstruované podoby ženy z doby bronzové. Na snímku si ji prohlíží předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.
Na veletrhu byla slyšet nejen čeština a slovenština (poprvé se akce zúčastnila Slovenská akademie věd), ale také ukrajinština. Organizátoři totiž připravili speciální prohlídky v ukrajinštině pro návštěvníky z válkou zmítané země.
Panelové diskuze
Tradiční součástí veletrhu byly také přednášky a diskuze, do kterých se kdokoli mohl zapojit svými dotazy. Většinou debat provázel moderátor České televize Václav Moravec (například panelovou diskusí na téma Covid – fakta nebo emoce). Na Veletrhu vědy se konala také diskuze AV ČR ze série Věda naživo (tentokát na téma Hrozí lidstvu hlad? Jak uživit osm miliard lidí).
Na výstavišti v Letňanech se naskytla jedinečná příležitost prohlédnout si některé z exponátů, které Akademie věd vystavila na Expu v Dubaji – například zlatou minci, která se vznáší ve vzduchu (setrvačník), nebo model lodi, jež dokáže zbavit moře a oceány plastů.
Veletrh vědy je největší populárně-naučnou akcí v České republice. Od roku 2015 jej pořádá Akademie věd ČR.
Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, Romana Kovácsová, Veletrh vědy
Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Common.
Přečtěte si také
- A / Magazín o vůni a pachu, korupci v Česku, sopkách a implantátech budoucnosti
- Začíná festival Týden AV ČR: prohlídky laboratoří, výstavy a science shows
- Startují registrace Otevřené vědy. Studenti se mohou hlásit během listopadu
- Stáže Otevřené vědy slaví 20 let. Jaké jsou zkušenosti současných stážistů?
- Časopis A / Easy: Příběh peněz, výročí Jana Žižky a vše o zimním spánku
- Otrávená půda i uhynulí delfíni. Dopady války na přírodu Ukrajiny jsou enormní
- Prohlídky laboratoří, výstavy a science shows. Týden AV ČR zveřejnil program
- Škola českého jazyka a literatury: také pedagogové se chtějí vzdělávat
- Akademie věd zabodovala v prestižních soutěžích Fenix Awards a Zlatý středník
- Stáhni apku a projdi se středověkou Prahou na výstavě Cesta do historie