Vědecko-futuristická venkovní hra. Pomozte hrdinovi z roku 2350 zachránit svět
11. 08. 2021
Společnost se řítí ke zkáze. Poslední zoufalý pokus zvrátit kola osudu přivede hlavního hrdinu k nápadu kontaktovat obyvatele, kteří žili na stejném místě před třemi stovkami let. Tedy nás v dnešní době. Takhle dobrodružně začíná futuristická venkovní hra Akademie věd ČR nazvaná Po stopách Veletrhu vědy. Účastníky prostřednictvím plnění úkolů a řešení rébusů provede světem vědy a výzkumu. Až do poloviny listopadu mohou hráči s mobilem v ruce brázdit Prahou a ve třech různých trasách pomáhat budoucím pokolením zachraňovat svět.
„Haló, haló, slyšíme se? Haló! Doufám, že mě slyšíte… Musím doufat, že se podařilo navázat spojení a že mě slyšíte. Jinou naději nemám. Tohle je opravdu naše poslední šance,“ říká roztřeseně mužský hlas.
Patří Čeňkovi, mladému učiteli, který žije v Praze. Na tom by ještě tolik zajímavého nebylo, ale teď pozor, Čeněk k nám promlouvá z budoucnosti! Konkrétně z roku 2350, kdy se mu podařilo zprovoznit stroj času a navázat kontakt se světem, jak byl před více než třemi stovkami let, se světem roku 2021.
V našich aktuálních představách je budoucnost celkem růžová nebo alespoň v ni doufáme. Čeněk však přináší úplně jinou zprávu – 24. století je ve znamení úpadku, nikoli snad technického, ale společenského. V zemi vládne autoritářský režim, který zavedl přísnou cenzuru, k lidem se nedostávají pravdivé informace, staré knihy se pálí, vzdělávání mladých generací je na bodu mrazu a pro vědu a poznání v takovém prostředí není žádné místo, zcela záměrně jsou postaveny na druhou kolej.
Přitom Čeněk ví, že kdysi to bylo úplně jinak – výzkum měl v 21. století zelenou a díky němu lidstvo zažívalo nevídaný pokrok. Ze starých dokumentů se dozví, že dokonce existovala instituce, jež poznání podporovala a pomáhala vědcům s koordinací jejich aktivit – Akademie věd ČR.
Čeněk sedí na střeše jednoho z pražských domů a sleduje panorama metropole, která dle tvůrců hry v roce 2350 vypadá podstatně jinak než dnes.
Spolu s dalšími podobně smýšlejícími lidmi se mladík rozhodne aktuální neblahou situaci zvrátit a vydá se po stopách této dávné garantky vědění. Věří, že po cestě najde odpovědi na své otázky a že v minulosti také potká dobrovolníky, kteří mu s jeho záchrannou misí pomohou.
Outdoorová alternativa
Čeňkův příběh rámuje zbrusu novou aktivitu Akademie věd ČR. Letos kvůli pandemické situaci už podruhé neproběhl Veletrh vědy, jenž již od roku 2015 každoročně přibližuje prostřednictvím popularizátorů, akademiků a odborníků hravou a interaktivní formou komplexní vědecké fenomény a aktuální výzkum. Vzhledem k tomu se instituce rozhodla, že když nemohou lidé přijít za vědou, musí věda přijít k nim.
Výsledkem je oblíbený formát outdoorové hry. „Venkovní hru Po stopách Veletrhu vědy jsme vytvořili jako takovou alternativu k internetovému světu. Zároveň chceme veřejnosti touto zábavnou formou ukázat, že věda je skutečně všude kolem nás a je možné ji s námi nacházet třeba i při procházkách Prahou,“ přibližuje Markéta Pravdová, členka Akademické rady AV ČR, jež má na starosti mimo jiné právě popularizačně-publikační činnosti Akademie.
Vše, co člověk ke spuštění hry potřebuje, je chytrý telefon s nainstalovanou aplikací. Ta je k dispozici zdarma v Google Play nebo App Store pod názvem Hunter Games. Po registraci obdržíte sedmimístný vstupní kód, který vložíte do mobilní aplikace. Tím aktivujete hru a můžete začít hrát. Tolik k technické stránce věci, hodit se ovšem možná bude i stará dobrá tužka a nějaký papír pro pohodlnější luštění kvízů či rébusů. K dispozici jsou tři trasy v Praze, každá má okolo tří kilometrů a jsou fyzicky nenáročné, jednu z nich lze dokonce absolvovat i s kočárkem.
To je ostatně cíl tvůrců – přilákat k aktivitě rodiny s dětmi, žáky základních a středních škol, ale i všechny ostatní zájemce o vědu a poznání. Hru si bude možné zahrát od 11. srpna do 11. listopadu 2021, dokud bude vhodné počasí.
Cesty za dobrodružstvím
Kam vlastně hráče Čeněk, který promlouvá hlasem herce Daniela Krejčíka, známého z pražského Divadla na Fidlovačce či populárních televizních seriálů, vezme na dobrodružnou misi? První trasa s podtitulem Ztracený deník se vine historickou lokalitou Starého Města a je ze všech variant fyzicky nejméně obtížná.
Trasu číslo dva si nejlépe vychutnáte, až zajde slunce – vždyť se tak i jmenuje: Praha po setmění. V době, kdy Malou Stranu osvětlují jen pouliční lampy, nastává ta správná tajuplná atmosféra pro záchranu budoucího světa. Vedle bloku a tužky se proto bude hodit i čelovka nebo nějaká jiná svítilna.
A milovníky přírodních krás bezesporu nadchne třetí trasa nazvaná Vzkaz z budoucnosti. Hráče zavede na kraj metropole do Průhonického parku, kde spolu dokonce mohou zápolit dva týmy. Z ležérní procházky se tak rázem může stát sportovní klání, ale to je zcela na účastnících – i tuto variantu hravě zvládnou děti.
S úkoly ve hře jim pomohou rodiče, a pokud i oni budou v úzkých, mají možnost využít nápovědu od vševědoucí umělé inteligence jménem Robota.
Jak upozorňuje Markéta Pravdová, všechny verze venkovní hry spojuje jako červená nit jednotící téma, kterým jsou příběhy a informace o poslání jednotlivých ústavů Akademie věd ČR. Na přípravě celého projektu se podílel i její domovský institut, Ústav pro jazyk český. Vzniknout tak mohla originální aktivita, jež jak všichni tvůrci doufají, nejenže pomůže Čeňkovi v roce 2350 zvrátit osud české společnosti, ale především pobaví a poučí hráče v roce 2021.
Text: Jana Bečvářová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: vizuál hry Po stopách Veletrhu vědy od Radima Měsíce a Dominika Tyla
Přečtěte si také
- Začíná festival Týden AV ČR: prohlídky laboratoří, výstavy a science shows
- Startují registrace Otevřené vědy. Studenti se mohou hlásit během listopadu
- Stáže Otevřené vědy slaví 20 let. Jaké jsou zkušenosti současných stážistů?
- Časopis A / Easy: Příběh peněz, výročí Jana Žižky a vše o zimním spánku
- Otrávená půda i uhynulí delfíni. Dopady války na přírodu Ukrajiny jsou enormní
- Prohlídky laboratoří, výstavy a science shows. Týden AV ČR zveřejnil program
- Škola českého jazyka a literatury: také pedagogové se chtějí vzdělávat
- Akademie věd zabodovala v prestižních soutěžích Fenix Awards a Zlatý středník
- Stáhni apku a projdi se středověkou Prahou na výstavě Cesta do historie
- A / Magazín o využití světla, rostlinných hormonech a ohroženém sýčkovi