
Časopis AΩ / Věda pro každého zvítězil v prestižní soutěži Zlatý středník
07. 09. 2021
Historický úspěch si v 19. ročníku soutěže Zlatý středník, která oceňuje nejlepší firemní média a komunikační projekty v České republice a na Slovensku, připsal jeden z oficiálních titulů vydávaných Akademií věd ČR – popularizační magazín AΩ / Věda pro každého. Porazil například loňského vítěze, magazín Univerzity Karlovy Forum, ale také konkurenty z velkých firem, jako je Škoda magazín.
Časopis AΩ / Věda pro každého patří do trojlístku oficiálních periodik vydávaných Akademií věd ČR. Jeho cílem je představit atraktivním způsobem zajímavosti ze světa vědy a výzkumu, zejména z pracovišť Akademie věd, a to především mladým čtenářům. Žáky a studenty se snaží zaujmout, probudit v nich zvídavost, zájem o vědu a třeba je i inspirovat při výběru dalšího studia a povolání.
Časopis AΩ / Věda pro každého se v čísle 1/2020 věnoval nejen koronaviru, ale i jiným nákazám. Prolistovat ho můžete kliknutím na obrázek.
V kategorii nejlepší externí tištěný časopis a noviny si „Omega“ odnesla pomyslnou zlatou medaili, pozadu ovšem nezůstal ani druhý titul ze stáje Akademie věd ČR – magazín A / Věda a výzkum. Ve stejné kategorii získal hodnocení Top Rated. Oba časopisy vycházejí od roku 2017 v tištěné i elektronické podobě a pro čtenáře jsou k dispozici zdarma. Na stupních vítězů se ve Zlatém středníku umístily již potřetí za sebou.
Úspěch zaznamenal také projekt Věda na doma, který po vypuknutí pandemie na jaře roku 2020 zazářil na Facebooku Akademie věd ČR. Živelně reagoval na nastalou situaci, kdy děti a studenti měli omezený přístup ke vzdělávání, a prostřednictvím sociálních sítí streamoval videa a přednášky vědců a vědkyň z akademických pracovišť. Věda na doma v kategorii nízký rozpočet a jeho efektivita získala hodnocení Top Rated.
Na invaze ve světě živočichů, rostlin, ale i politiky jsme si posvítili v čísle 2/2020 popularizačního časopisu AΩ / Věda pro každého. Klikněte na obrázek a číslo si prohlédněte.
PR Klub, oborové sdružení stovky profesionálů v oblasti public relations, vyhlásilo kompletní výsledky 2. září 2021 v hotelu Vienna House Diplomat Prague. Letošní ročník byl dle slov organizátorů rekordní, dorazilo bezmála pět stovek přihlášek. Projekty ve 32 kategoriích hodnotilo 15 porot složených z téměř stovky odborníků na komunikaci, PR, marketing či grafiku a expertů z dalších příbuzných oborů.
Kompletní výsledky soutěže pro rok 2020/2021 najdete na stránkách Zlatého středníku.
Všechny časopisy Akademie věd ČR jsou k dispozici zdarma na webu.
Text: Markéta Wernerová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: archiv AV ČR; PR Klub, Zlatý středník
Text a fotografie obálek časopisů jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.
Přečtěte si také
- Nová cena pro staré Řecko: Magnesii Literu získala kniha o antických mýtech
- Pavel Hozák obdržel Paul Nakane Prize za přínos histochemii a cytochemii
- Ústav experimentální botaniky otevřel nový skleník. Může přilákat mladé vědce
- Předseda Akademie věd ocenil práci zaměstnanců děkovnými listy
- Československá akademie věd čelila v 60. letech různým tlakům, říká Martin Franc
- Vědecká rada AV ČR si zvolila své předsednictvo, povede ji nadále Pavel Baran
- Akademie věd má nové vedení. V Akademické radě je pět žen a dvanáct mužů
- Akademická štafeta. Radomír Pánek střídá Evu Zažímalovou v čele Akademie
- Radomír Pánek: Akademie musí být jednotná, silná a aktivní
- Akademický sněm AV ČR zvolil členy Akademické a Vědecké rady
Aplikovaná fyzika
Vědecká pracoviště
- Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR
Ústav fyziky materiálů AV ČR
Ústav fyziky plazmatu AV ČR
Ústav přístrojové techniky AV ČR
Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR
Ústav termomechaniky AV ČR
Základní fyzikální zákony jsou v ústavech této sekce východiskem pro výzkum nových struktur a makroskopických vlastností pevných látek, tekutin a plazmatu. Studium mikrostruktury a mikroprocesů otvírá cestu k řešení problémů „materiálových věd“, jako jsou např. vlastnosti kompozitních materiálů a konstrukcí, poruchová mechanika a dynamika nebo biomechanika. Modelování prostorově vysoce strukturovaného turbulentního proudění rozličných tekutin, výzkum dynamiky kapalin a plynů biosféry či plazmových technologií jsou často výrazně aplikačně orientované. Studium vysokoteplotního plazmatu se soustřeďuje především na pulsní výkonové systémy a problémy udržení a ohřevu plazmatu v tokamaku. Bádání v oblasti aplikované fyziky má často interdisciplinární charakter a jeho výsledky také nacházejí použití v nejrůznějších oblastech vědy a techniky. Například umělá syntéza přirozené a dobře srozumitelné české řeči je důležitým úkolem v oboru zpracování číslicových signálů. Unikátní přístroje a měřící techniky byly vyvinuty pro spektroskopii a elektronovou mikroskopii živých objektů. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 920 zaměstnanci, z nichž je asi 580 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.